Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 19. 4. 2021
Do ČR bylo dodáno 2,7 mil. dávek vakcíny, většina Pfizer/BioNTech
Do České republiky bylo do pátku dodáno téměř 2,7 milionu dávek očkovacích látek proti covidu-19. Více než dva miliony z nich dodala firma Pfizer/BioNTech, asi 311.000 společnost Moderna a 352.400 AstraZeneca. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády, který má ČTK k dispozici. Podle vládou schválené očkovací strategie mělo být do konce dubna dodáno 3,37 milionu dávek, v dubnu 1,46 milionu.
Použito bylo podle dat o očkování do neděle 2,47 milionu dávek, téměř 77 procent z nich vakcíny Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech. Alespoň jednou dávkou bylo očkováno 1,6 milionu lidí a dokončené očkování dvěma dávkami vakcíny má 862.000 lidí. Průměrně bylo v březnu podáváno zhruba 34.000 dávek denně, v dubnu přes 42.000 denně. (Zdroj: ČTK)
Od 26. dubna se kompletně otevřou školky v některých krajích
Od pondělí 26. dubna se kompletně otevřou mateřské školy v krajích, kde je týdenní přírůstek nových případů nákazy covidem-19 pod 100 na 100.000 obyvatel. Aktuálně jde o Karlovarský a Královéhradecký kraj. Týká se to i dětských skupin a lesních školek, řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
Děti v mateřských školách ve zmíněných dvou krajích nebudou muset nosit roušky, nebudou se ani testovat na koronavirus. Arenberger nevyloučil to, že by se příští týden mohly otevřít školky i v dalších krajích, například v Plzeňském. Vláda zasedne ještě ve čtvrtek a posoudí koronavirové statistiky. (Zdroj: ČTK)
Duben bude podle ČHMÚ jeden z nejchladnějších od roku 1941
Až do konce dubna budou teploty v Česku výrazně podprůměrné. Podle meteorologů tak letošní duben pravděpodobně skončí jako jeden z nejchladnějších od roku 1941. Ve výhledu počasí na příští čtyři týdny to dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Teplotně podprůměrné by v ČR mělo být celé období od 19. dubna do 16. května.
“Výrazně chladné počasí se očekává až do konce dubna, začátkem května budou teploty stoupat, ale pravděpodobně zůstanou v intervalech slabě podprůměrných nebo běžných hodnot pro danou roční dobu,” uvedli meteorologové. V tomto týdnu by mělo být nejtepleji v úterý a ve středu, kdy může být až 16 stupňů Celsia, v Čechách ve středu místy i 18 stupňů Celsia. Poté se ale ochladí, o víkendu by se teploty měly pohybovat okolo deseti stupňů. (Zdroj: ČTK)
Na podporu ředitele waldorfské školy v Semilech demonstrovaly stovky lidí
Několik stovek lidí demonstrovalo odpoledne v Semilech za návrat dětí do škol bez podmínek. Zároveň chtěli účastníci podpořit ředitele zdejší waldorfské školy Ivana Semeckého, o jehož odvolání dnes jedná vedení města. Semecký v minulém týdnu umožnil chodit do školy i dětem, jejichž rodiče odmítají testování. Jeho přístup rozdělil rodiče dětí i pedagogický sbor školy, s jeho postupem nesouhlasí rada školy.
“Myslím si, že jsem jednal správně a nevidím důvod ke svému odvolání, jsem připraven se bránit,” řekl dnes ČTK Semecký, který byl vděčný za podporu, kterou mu lidé vyjádřili. Největším problémem mimořádného opatření a metodiky ministerstva školství je podle něj to, že sáhla na nejzákladnější práva. “Zakazuje dětem chodit do školy a popírá práva rodičů, aby rozhodovali o svých dětech,” doplnil. Navíc podle něj mění školy v testovací centra a to také není v pořádku. Většina rodičů se ale testování nebrání, bez testů zůstává podle Semeckého necelá třetina školáků. “Z těch, kteří se testovali, nebyl jediný pozitivní, “ dodal ředitel školy. (Zdroj: ČTK)
Kabinet nepodpořil návrh koaliční ČSSD na zkrácení pracovní doby
K návrhu ČSSD na zkrácení pracovního týdne, stanovení minimální mzdy ve výši poloviny mzdy průměrné a na zavedení nejméně pětitýdenní dovolené zaujal dnes kabinet nesouhlasné stanovisko. Na twitteru to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Podle návrhu stanoviska pro dnešní jednání vlády by měly změny zásadní vliv na chod národního hospodářství a neměly by proto být předkládány bez širší debaty poslaneckou novelou. Legislativci poukazovali i na zákonné pravidlo, podle kterého se takové návrhy musí projednat s odborovými organizacemi a s organizacemi zaměstnavatelů. (Zdroj: ČTK)
Obce z okolí Vrbětic zveřejnily Vrbětickou výzvu, požadují i odškodnění
Požadavek na řádné odškodnění lidem i obcím v okolí Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly muniční sklady, výzva vládě, aby zabezpečila plnohodnotný pyrotechnický průzkum a zabezpečení zasaženého území i aby neprodleně zamezila nelegálnímu vlivu Ruska na našem území je obsahem Vrbětické výzvy. Dnes ji představili médiím zástupci několika obcí v okolí Vlachovic, do kterých Vrbětice spadají.
Výzva nazvaná “Vrbětická výzva: Už nikdy znovu!” obsahuje body, které se týkají obcí, národní i mezinárodní úrovně kauzy. České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. Tato informace vyšla najevo o víkendu.
Autoři výzvy jsou znepokojeni informacemi o zapojení ruských tajných služeb do výbuchů v areálu Vlachovicích – Vrběticích. “Žádáme, aby z důvodů dlouhodobé rozvratné činnosti ruských složek na území našeho státu bylo zastoupení diplomatů a pracovníků ruského velvyslanectví rovnocenné s českým zastoupením v Rusku. Žádáme vládu, aby neprodleně zamezila nelegálnímu vlivu Ruska na našem území,” uvedla výzva. Chce také zveřejnění informací o zapojení Ruské federace do výbuchu, a po šesti a půl letech letech od události brzké zveřejnění závěrů z vyšetřování ze strany policie a dozorujícího státního zastupitelství. (Zdroj: ČTK)
Novotný z Viktoriagruppe u soudu odmítl vinu v kauze chybějící nafty
Někdejší vedoucí české pobočky německé firmy Viktoriagruppe Lubomír Novotný u soudu odmítl, že by společně s kolegy podvodně připravil Správu státních hmotných rezerv (SSHR) o více než 108 milionů korun. Obžalobu popřel i bývalý výrobní ředitel pobočky Jaroslav Slavík, nesouhlasí s ní ani zbylí dva obvinění muži. Kauza se týká chybějící nafty, kterou Česko skladovalo v bavorském Kraillingu. Obviněným hrozí až desetileté vězení.
„Zásadně popírám, že bych páchal nějakou trestnou činnost, ať už sám, nebo s jinými obviněnými osobami,“ zahájil Novotný svou výpověď u pražského městského soudu. “Neměl jsem si jak ověřit fyzický stav zásob v Kraillingu. Seděl jsem v kanceláři v Chlumci nad Cidlinou. Stav věci jsem měl možnost sledovat pouze papírově. Vycházel jsem pouze z dokumentů, které nám byly zasílány,“ prohlásil. (Zdroj: ČTK)
Vláda schválila strategii boje proti hybridním hrozbám
Vláda schválila Národní strategii pro čelení hybridnímu působení. Má být nástrojem, jak včas rozpoznat nepřátelské kroky, uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). O schválení dokumentu ČTK informoval Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Počítá například se snižováním strategické závislosti Česka na zemích s odlišnou ideově-hodnotovou orientací.
“Události z posledních dnů týkající se nepřijatelných aktivit ruských tajných služeb na našem území potvrzují, že nežijeme v bezpečném světě. Proto musíme posilovat svou obranu a bezpečnost, modernizovat armádu a nahrazovat zastaralou techniku, ale také účinně bojovat proti soudobým hrozbám,” uvedl Metnar. Dodal, že schválená strategie je nezbytným nástrojem k tomu, aby byl stát schopen nepřátelské kroky rozpoznat a včas a adekvátně na ně reagovat. (Zdroj: ČTK)
Praha chce od Ruska zpět část Stromovky zabranou v roce 1968
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy. Magistrát chce, aby se rozloha ruské ambasády vrátila do stavu před 21. srpnem 1968 a město tam obnovilo veřejně přístupnou zeleň. Vedení Prahy chce také snížit počet parkovacích míst vyhrazených pro velvyslanectví. Důvodem k rozhodnutí jsou víkendové informace o podezření na zapojení ruských agentů do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Novinářům to dnes řekli představitelé hlavního města.
Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády poznamenal, že pokud Praha dodá podklady, předá je ministerstvu zahraničí. (Zdroj: ČTK)
MF poslalo obraně z rozpočtové rezervy schválených pět miliard korun
Ministerstvo financí dnes převedlo ministerstvu obrany z vládní rozpočtové rezervy pět miliard korun. Na twitteru o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Převod vláda schválila na konci března. Peníze ministerstvo obrany využije zejména na mandatorní výdaje, tedy na platy a příplatky pro vojáky, opravy techniky a také na posílení rozpočtů vojenských nemocnic, které jsou zapojeny do pomoci s koronavirovou epidemií. Peníze kabinet armádě sliboval od konce loňského roku.
Ministerstvo obrany mělo původně na letošek dostat 85,4 miliardy korun. Komunisté, kteří menšinovou vládu tolerovali, ale podmínili svou podporu státnímu rozpočtu jako celku škrtem deseti miliard určených pro armádu. Vláda následně slíbila peníze, které byly převedeny do rozpočtové rezervy, vrátit vojákům ihned na počátku ledna. Termín byl několikrát posunut a až na konci ledna kabinet obraně poslal prvních pět miliard korun. KSČM vypověděla dohodu o toleranci menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD minulé úterý. (Zdroj: ČTK)
Hamáček: Cestou jsou schválené vakcíny, debaty o Sputniku nejsou na stole
Jedinou cestou je soustředit se na vakcíny proti covidu-19, které byly schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Na dnešní tiskové konferenci to řekl vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Při aktuálním dění podle něj není debata o ruské vakcíně Sputnik V na stole.
Česko-ruské vztahy významně postihlo podezření českých bezpečnostních složek, že do ničivého výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. Česko kvůli tomu vyhostilo 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, které považuje za členy ruských zpravodajských služeb. Ruská strana tvrzení odmítá, zareagovala vyhoštěním 20 lidí. (Zdroj: ČTK)
Potápěči nalezli v orlické přehradě mrtvolu muže, kterého přes měsíc hledali
Policejní potápěči nalezli v v orlické přehradě tělo muže, kterého více než měsíc hledali. Při pátrací akci přitom v minulých týdnech nalezli tři jiné utopené. Muž, jehož nyní našli, spáchal sebevraždu skokem do vody ze Žďákovského mostu. Policisté o případu dnes informovali na svém webu.
“Podle podvodního sonaru se ponořili k vytypovanému předmětu a nakonec ve středu minulý týden nalezli jeho tělo. Po vytažení na hladinu a následně na břeh nádrže předali tělo pohřební službě. Písečtí kriminalisté následně vyrozuměli kolegy z Příbrami a také příbuzné,” uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. (Zdroj: ČTK)
V neděli přibylo v ČR 823 případů covidu-19, nejméně od 13. září
V neděli přibylo v Česku 823 případů nemoci covid-19, což je nejnižší denní nárůst od 13. září. Hospitalizovaných lidí s covidem-19 bylo v neděli nejméně od 18. října, a to 3913. Za celou dobu epidemie od začátku loňského března bylo v Česku zaznamenáno přes 1,6 milionu nakažených koronavirem a 28.532 zemřelých lidí s covidem-19. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, se k dnešku oproti neděli nezměnilo a dál se drží pod zlomovou hodnotou jedna.
Postupně klesají od poloviny března i počty lidí s covidem-19 v nemocnicích. Už v předchozích dnech se tak množství pacientů dostalo na nejnižší čísla od října. Statistiky ministerstva však nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19. Počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou tak stále vysoké. I kapacity nemocnic se ale v poslední době částečně uvolňují. Podle údajů ministerstva bylo začátkem dubna volných jen 16 procent lůžek s plicní ventilací a 27 procent standardních lůžek s kyslíkem. K dnešnímu ránu už bylo lůžek s plicní ventilací volných 22 procent a standardních lůžek 29 procent. (Zdroj: ČTK)