Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 14. 7. 2021

Lidé nejsou opatrní a podceňují hrozbu epidemie. V úterý v Česku přibylo 317 nakažených koronavirem. Ministerstvo školství (MŠMT) chce znát protiepidemická opatření pro provoz škol od září do konce července. Zájem o očkování bez registrace trvá, stále se tvoří velké fronty. Průzkum: Epidemii koronaviru považuje 65 % lidí za největší hrozbu pro ČR. Strach mají také z Ruska. Poslanci se hádali kvůli snížení penzí exponentů komunistického režimu. Adam Vojtěch: Očkovat bez registrace by mohla i stávající očkovací centra. Nový stavební zákon ohrožuje památky, tvrdí odborník Girsa. Premiér Babiš: Sněmovna by mohla o odškodnění za Vrbětice jednat 30. července. Senát asi potvrdí ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní. Solárním elektrárnám se zřejmě zvýší daň, jejich podpora asi klesne.

Poslanci se hádali kvůli snížení penzí exponentů komunistického režimu
Poslanci schválili zákon, Sněmovna, poslanci, parlament,

Poslanci se přeli kvůli lidoveckému návrhu na snížení důchodů exponentů někdejšího komunistického režimu. Zatímco podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky jde o narovnání nespravedlnosti, komunisté dali úpravu do souvislosti s blížícími se sněmovními volbami. Pozměňovací návrh by se mohl dostat do vládní novely o dodatečném zvýšení penzí o 300 korun od ledna, který dnes Sněmovna projednává ve druhém čtení.

“Hrajete tady předvolební kampaň,” prohlásila na adresu Jurečkovy úpravy Hana Aulická Jírovcová (KSČM). Snížení důchodů by se podle ní týkalo například i soudců, státních zástupců nebo učitelů. Jurečka se proti tomu ohradil, návrh podle něho vymezuje přesný okruh lidí, kterých by se snížení penzí týkalo. “Není tam nic o učitelích, o hasičích a podobně,” zdůraznil. Komunistický poslanec Stanislav Grospič uvedl, že Jurečkův návrh má “hluboký nádech neofašismu”. Lidovec Marek Výborný vzkázal Grospičovi, aby nepoužíval “nomenklaturní bolševický slovník”. (Zdroj: ČTK)

Adam Vojtěch: Očkovat bez registrace by mohla i stávající očkovací centra
Adam Vojtěch, ANO

Očkovat proti covidu-19 i lidi, kteří se dopředu nezaregistrovali, by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohla i některá běžná očkovací centra. Řekl to novinářům po dnešním jednání výborů pro zdravotnictví a školství ve Sněmovně. Podobná centra, jako nově otevřená na pražském hlavním nádraží nebo v nákupním centru Chodov, by se podle něj mohla příští týden otevřít tři, jedno zřejmě v Brně.

“Není to možné udělat úplně kdekoliv, musí tam být zázemí pro skladování vakcín. Musí to schválit i hygiena, přeci jenom je to poskytování zdravotních služeb,” uvedl ministr. Zájem o dvě nová centra je podle něj až překvapivý, denně se tam chtějí nechat očkovat stovky lidí. Jestli je víc motivuje to, že se nemusí registrovat předem, nebo losování o věcné ceny, už v pondělí nechtěl spekulovat. Další místa pro očkovací centra bez registrace specifikovat nechtěl, rozhodne se během několika příštích dní. (Zdroj: ČTK)

Nový stavební zákon ohrožuje památky, tvrdí odborník Girsa
Nový stavební zákon, stavebnictví,

Čtyři desítky tisíc památkově chráněných nemovitostí v Česku jsou poté, co Sněmovna přehlasovala senátní veto a schválila nový stavební zákon, v ohrožení. Uvedl to Václav Girsa, památkový architekt a prezident Českého národního komitétu ICOMOS, tedy Mezinárodní rady pro památky a sídla. Domnívá se, že české kulturní dědictví může být v důsledku zařazeno na seznam památek UNESCO v ohrožení a bude požadovat začlenění ochrany kulturního dědictví v další verzi zákona nebo jeho novele.

Ministerstvo pro místní rozvoj zákon, který se připravoval několik let, obhajuje argumentací o rychlejším stavebním řízení a dodržování lhůt. Podle Hospodářské komory zákon pomůže občanům, podnikatelům i veřejným investorům při povolování staveb od dálnic po rodinné domy. Odpůrci naopak varují před tím, že zákon vzdálí úřady občanům a stavební řízení naopak zkomplikuje. Zákon má vstoupit v účinnost k 1. červenci 2023, některé změny ale začnou platit od ledna příštího roku. Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se Starosty uvádějí, že pokud budou po říjnových volbách vládnout, nyní prosazený návrh změní. (Zdroj: ČTK)

Premiér Babiš: Sněmovna by mohla o odškodnění za Vrbětice jednat 30. července
Vrbětická výzva, odškodnění, vláda,

Poslanecká sněmovna by mohla 30. července jednat o návrhu zákona o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku před sedmi lety. Po prohlídce areálu bývalých muničních skladů a setkání se starosty obcí dotčených výbuchy to novinářům ve Slavičíně na Zlínsku řekl předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Budovy bývalých skladů munice navrhuje zbourat, areál by podle něj mohl sloužit jako lesopark.

Vláda v pondělí poslanecký návrh zákona o odškodnění za výbuchy podpořila. “My jsme s velkým odstupem de facto sedmi let rozhodli na vládě o odškodnění ve výši 700 milionů korun. Z toho 350 milionů korun dostanou občané podle nějakých kritérií a 350 milionů korun je určeno pro obce a pro kraj,” uvedl předseda vlády. Návrh zákona počítá s rozdělením peněz mezi Zlínský kraj, Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipovou, Vlachovice a Slavičín a jejich obyvatele. (Zdroj: ČTK)

Senát asi potvrdí ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní
, zbraně, sebeobrana,

Senát by měl podle očekávání potvrdit svůj souhlas s novelou, která přinese ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek. Senátní bezpečnostní výbor dnes doporučil horní komoře schválit toto doplnění Listiny základních práv a svobod, které je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Senát o předloze, kterou navrhl, rozhodne příští týden.

Listina základních práv a svobod má podle předlohy nově obsahovat ustanovení, že “právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon”. Ústavní změna podle navrhovatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem; posílí také pozici ČR při projednávání dalších unijních regulací. Souhlas Senátu s novelou nebude jednomyslný. Proti jejímu přijetí se postavil senátor STAN Miroslav Balatka. 

Solárním elektrárnám se zřejmě zvýší daň, jejich podpora asi klesne
Solární elektrárny, daně, ENERGIE A CIVILIZACE., Loňský rok byl z pohledu trhu energetických služeb se zárukou úspor (EPC) rekordní

Solárním elektrárnám uvedeným do provozu v letech 2009 a 2010 se zřejmě zvýší solární daň o deset procentních bodů a současně se sníží jejich podpora. Počítá s tím novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou schválila Sněmovna. Elektrárny z roku 2009 dosud odvodu nepodléhaly, nově na ně dopadne odvod u výkupní ceny ve výši deseti procent a u zeleného bonusu ve výši 11 procent. Elektrárnám uvedeným do provozu v roce 2010 pak vzrostou odvody na 20 a 21 procent. Současně s tím by měla klesnout podpora fotovoltaik prostřednictvím jejich výnosnosti, takzvaného vnitřního výnosového procenta.

Státu by tato změna mohla ušetřit miliardy korun. Vnitřní výnosové procento (IRR), tedy výnosnost solární elektrárny po dobu trvání podpory, má nově činit 6,3 procenta, dosud to bylo 8,4 procenta. Sněmovna tak schválila původní vládní návrh beze změny. Neuspěly jiné návrhy, které chtěly IRR nastavit jinak. Se zvýšením solárního odvodu uspěl sociální demokrat Petr Dolínek. (Zdroj: ČTK)

Průzkum: Epidemii koronaviru považuje 65 % lidí za největší hrozbu pro ČR. Strach mají také z Ruska
strach, covid, epidemie, Rusko, průzkum,

Největší reálnou hrozbou pro Česko je v současné době podle 65 procent veřejnosti epidemie. V listopadu 2019, tedy čtyři měsíce předtím, než se v zemi objevily první případy nemoci covid-19, si totéž myslelo o 34 procentních bodů méně lidí. Pro 48 procent občanů pak největší reálnou hrozbu představuje světová ekonomická krize, před dvěma lety to uvedlo 39 procent lidí. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), podle jehož zjištění další tři negativní události jako surovinou krizi, války a přírodní katastrofy vnímá jako velkou hrozbu výrazně méně Čechů, zhruba čtvrtina.

CVVM se dotazovalo občanů i na to, které země podle nich představují hrozbu pro Českou republiku. Nejvíce z nich, 38 procent, uvedlo Rusko, přičemž od předchozího zjišťování v listopadu 2018 se jejich počet zvýšil o 20 bodů. Na druhém místě za Ruskem coby bezpečnostním rizikem se umístila Čína, kterou považuje za stejné riziko 17 procent lidí, a USA s deseti procenty. Ostatní země uváděli dotázaní méně často a celkové hodnoty nepřekročili jednotky procent. (Zdroj: ČTK)

Zájem o očkování bez registrace trvá, stále se tvoří velké fronty
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína, očkování bez registrace,

Zájem o očkování proti covidu-19 bez registrace v centrech na hlavním nádraží a v nákupním centru na Chodově trvá. Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který centrum na Chodově zřizuje, na facebooku lidi vyzval, aby návštěvu kvůli velkému zájmu raději odložili. Fronta má podle něj více než 150 metrů a čekací doba přesahuje dvě hodiny.

“Prosíme, přijďte zítra nebo až později odpoledne,” napsali jeho zástupci. V pondělí, kdy se centrum otevřelo, tam bylo naočkováno asi 600 lidí, v úterý 800 a dnes očekávají ještě vyšší číslo. Na hlavním nádraží bylo v pondělí očkování asi 240 osob. Za celý den v Praze podali zdravotníci téměř 18.500 dávek. (Zdroj: ČTK)

Lidé nejsou opatrní a podceňují hrozbu epidemie. V úterý v Česku přibylo 317 nakažených koronavirem
varianta delta koronaviru, PCR testy, očkování proti covidu, nežádoucí účinky

V úterý přibylo v Česku 317 potvrzených případů koronaviru. Poprvé od 8. června tak denní nárůst překročil hranici tří stovek případů. Reprodukční číslo se opět zvýšilo na 1,45, což je letos nejvíce. Stejnou hodnotu mělo také v pondělí a rovněž první dva dny roku. Na 100.000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 16 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti pondělí zvýšilo o dva. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Úterní nárůst nakažených byl o více než 200 případů vyšší než před týdnem. Minulé úterý byl ale svátek a ve volných dnech se méně testuje. Laboratoře tento týden provedly zhruba 84.000 testů, minulý týden jich bylo přibližně 39.000. Pozitivita preventivních testů se zvýšila na 0,17 procenta. V případe diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky, je pozitivních 2,1 procenta vzorků. (Zdroj: ČTK)

Ministerstvo školství (MŠMT) chce znát protiepidemická opatření pro provoz škol od září do konce července
Ministr školství Plaga (ANO)

Ministerstvo školství (MŠMT) chce znát protiepidemická opatření, která ministerstvo zdravotnictví stanoví pro provoz škol od září, do konce července. Na společném jednání školského a zdravotního výboru ve sněmovně to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Vláda na konci června schválila, jak se budou děti na začátku roku testovat.

Podle Plagy je třeba doplnit to, jestli se budou ve školách nosit roušky a nebo budou mít nějaké další povinnosti. “Počítáme s tím, že budou i různé scénáře,” dodal. Podle Plagy je nutné myslet předem na to, aby bylo antigenních testů dostatek i v případě, že by se s testováním muselo pokračovat. Správa státních hmotných rezerv vypsala veřejnou zakázku v pátek. Poptává 4,2 milionu testů s opcí na dalších 1,6 milionu. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře