V Dukovanech vznikla největší česká solární elektrárna instalovaná nad parkovištěm

V Dukovanech vznikla největší česká solární elektrárna instalovaná nad parkovištěm

Ve vnějším areálu Jaderné elektrárny Dukovany vzniklo 322 nových parkovacích stání, které zakrývá 2 600 fotovoltaických panelů.

Na tzv. carportu byly použity oboustranné panely, jejichž spodní strana využívá odrazu světelných paprsků od zaparkovaných aut. Nový bezemisní zdroj díky svému výkonu 831 kWp vyrobí cca 850 MWh elektřiny ročně, což pokryje celoroční spotřebu téměř tří stovek domácností.

Parkovací místa u elektrárny i obecně jsou problém a spojení parkování s bezemisní výrobou elektřiny je opravdu zajímavé a přínosné řešení. Pod fotovoltaickou elektrárnou vzniklo více než tři sta parkovacích míst a jedná se tak o největší carport na území ČR,“ řekl při slavnostním otevření vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodal: „Cílem České republiky je navýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě do roku 2030, a to na 22 %. V modernizačním fondu máme na fotovoltaiku připravených 50 až 100 miliard korun. Fotovoltaika v areálu dukovanské elektrárny je velmi inovativním konceptem. Věřím, že takových příkladů bude brzy více a více.“

„První z velkých zdrojů zde v Dukovanech je současně symbolem budoucnosti české energetiky – vedle sebe tu budou vyrábět bezemisní elektřinu jaderný a solární zdroj. Kromě toho, že posilujeme výrobu z obnovitelných zdrojů energie, zlepšujeme zároveň dopravní situaci a parkovací kapacity v Dukovanech. Elektrárna organicky pokryje střešní plochu, která by jinak zůstala nevyužita, shrnul význam projektu předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Využita je nově i spodní strana panelů. Díky odrazu světla od zaparkovaných aut vyrábějí tyto typy panelů až o 25 % čisté elektřiny více v porovnání s těmi běžně užívanými. Elektrárna tak zabere k dosažení stejného výkonu mnohem menší plochu. Stavba je specifická i svou mohutností. Samotná konstrukce carportu váží 150 tun.

Součástí parkoviště je i trojice nových veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily, která je napájena výhradně z produkce bezemisního jaderného zdroje. Právě zapojením v rámci vlastní spotřeby elektřiny v elektrárně lze stoprocentně garantovat, že dobitý elektromobil se ani zprostředkovaně nepodílí na emisích skleníkových plynů, a nezatěžuje tak planetu.

Zdroj: MPO

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře