Starší nemovitosti ke konci roku zdražovaly
Starší nemovitosti ke konci roku zdražovaly – Průměrná cena staršího bytu v ČR činila ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku 87.838 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně to bylo o pět procent víc a meziročně o sedm procent víc.

Cena vzrostla v Česku mezičtvrtletně o osm procent také u rodinných domů, a to na průměrných 55.160 korun za metr čtvereční. O nižší procenta se zvýšily i ceny nájmů ve starších bytech, kde metr čtvereční stál průměrných 297 korun. Vyplývá to z dat posledního kvartálního monitoru skupiny European Housing Services (EHS), realitní digitální služby Bezrealitky a realitní kanceláře Maxima, které má ČTK k dispozici.

Nejvíce proti předešlému čtvrtletí vzrostla cena bytů v Libereckém kraji, kde se jejich hodnota zvýšila o pětinu. Největší šestiprocentní pokles naopak zaznamenal Olomoucký kraj.

Ceny starších nemovitostí ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 meziročně nejvíc vzrostly v Libereckém kraji. Cena bytů zde oproti stejnému období roku 2022 narostla o 27 procent a domů o 43 procent. Data ale podle serveru Bezrealitky mohou být zkreslená počtem prodávaných podhorských apartmánů, chat a chalup.

O 13 procent vzrostly meziročně ceny starších bytů v Jihočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Meziroční nárůst o čtvrtinu zaznamenal Zlínský kraj.

Rodinné domy po Libereckém kraji zdražily nejvíce v kraji Moravskoslezském, a to mezičtvrtletně o 26 procent a meziročně o 29 procent. Moravskoslezský kraj ve čtvrtém čtvrtletí zaznamenal také nejvyšší meziroční nárůst nájemného, a to o osm procent. Nejvýrazněji se o šest procent zvýšil nájem v Ústeckém kraji.

Nejvyšší ceny nemovitostí byly tradičně v hlavním městě. Tam se mezičtvrtletně zvýšila cena starších bytů o šest procent, a ke konci roku tak činila 125.000 korun za metr čtvereční. V roce 2022 to bylo o 12.500 korun méně. O sedm procent zdražily také starší pražské rodinné domy a průměrně se prodávaly za 107.500 korun za metr čtvereční, meziročně se jednalo o nárůst o více než čtvrtinu. Ceny nájmů v bytě ze sekundárního trhu vzrostl v Praze meziročně o sedm procent a proti třetímu čtvrtletí minulého roku o tři procenta. Metr čtvereční se měsíčně pronajímal za 357 korun, o 23 korun dráže než ke konci roku 2022.

Naopak v Brně ceny starších bytů podle dat stagnovaly 12 měsíců v řadě a za byt o 65 metrech čtverečních prodejce ke konci roku požadoval o 50.000 korun více než rok předtím. Stagnovalo také nájemné, a to na 272 korunách za metr čtvereční. Meziročně nájemné kleslo o čtyři procenta. Důvodem ale může být také větší zájem a dostupnost rodinných domů v Jihomoravském kraji, jejichž cena naopak mezičtvrtletně vzrostla o sedm a meziročně o 17 procent.

Ceny za metr čtvereční ve čtvrtém čtvrtletí 2023:

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře