ČR se zapojila do boje proti aktivitám ruských tajných služeb
Česká republika se zapojila do mezinárodní operace Dying Ember proti aktivitám ruských tajných služeb. Na sociální síti X to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Šlo o zásah v kyberprostoru, operaci v lednu vedly Spojené státy, sdělilo v tiskové zprávě Vojenské zpravodajství (VZ). Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) vedla operaci FBI.

“Bezpečnost je naše priorita. Musíme bránit náš kybernetický prostor a se spojenci a partnery reagovat na globální hrozby. Proto se i Česká republika aktivním zásahem zapojila do mezinárodní operace Dying Ember mířené proti aktivitám ruských tajných služeb. Vzájemná důvěra a schopnost pružně spolupracovat jsou klíčem k zajištění bezpečnosti,” uvedl Fiala. “Rusko nevede pouze konvenční válku na Ukrajině. V kybernetickém prostoru bojuje i proti nám. A to dlouhodobě. Jsem hrdá, že se těmto aktivitám ve spolupráci s ostatními spojenci umíme bránit,” sdělila na síti X ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Mezinárodní operace byla vedená Spojenými státy. “Operace spočívala v provedení opatření proti globální infrastruktuře kompromitovaných routerů zneužívaných aktérem APT28, spojovaným s ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU,” uvedlo VZ. “Vojenské zpravodajství provedlo aktivní zásah spočívající v úpravě nastavení části infrastruktury napadených zařízení,” doplnilo.

Kompromitované routery byly podle Vojenského zpravodajství APT28 zneužívány proti významným cílům v České republice i v zahraničí, včetně spojenců v Severoatlantické alianci a proti Ukrajině.

“Mezinárodní spolupráce v bezpečnostní oblasti je dnes životní nutnost. Mezinárodní operace Dying Ember pod vedením FBI zasáhla tvrdě kybernetické operace ruských zpravodajských služeb,” uvedla BIS na síti X.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře