vichřice, Vítr se ztišil, někde ale sněží a energetici ještě odstraňují poruchy
Vítr v Česku se po víkendu ztišil. Vedle silničářů v terénu zůstávají energetici a odstraňují poslední poruchy, které v neděli způsobily stromy a větve popadané do elektrického vedení a odřízly od proudu desetitisíce odběratelů. 

Dnes ráno evidovaly distribuční společnosti ještě na 2300 odběrných míst bez proudu, před polednem se jejich počet snížil na zhruba 1700 na distribučním území firmy eg.d ze skupiny E.ON. ČEZ před polednem všechny poruchy odstranil. Do normálu se po vichřici vrátila i doprava na železnici a vlaky jezdí na všech úsecích. Některé regiony, zejména Karlovarský kraj, dnes zasáhlo sněžení a řidiči musí počítat se sněhem na silnicích.

Silný vítr v neděli zasáhl velkou část republiky, státním Lesům ČR poničil podle předběžných odhadů asi 200.000 metrů krychlových dřeva, tedy asi 200.000 stromů. Podle mluvčí LČR Evy Jouklové to ale nebylo nic mimořádného, šlo o běžné škody způsobené větrem v zimě. Zhruba 200.000 metrů krychlových zničeného dřeva představuje asi dvě procenta z letos plánované těžby Lesů ČR kolem deseti milionů metrů krychlových. Dosud největší větrnou kalamitu v historii podniku způsobil orkán Kyrill v lednu 2007, kdy poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun.

Škody po silném větru vyčíslují i energetické firmy. U společnost ČEZ se prvotní odhad se pohybuje kolem 5,5 milionu korun, sdělila ČTK mluvčí Soňa Holingerová.

Za poruchami v dodávkách elektrického proudu stály především popadané stromy a větve, kvůli kterým bylo v neděli kolem poledne bez elektřiny na 50.000 odběratelů. V neděli odpoledne energetici snížili počet poruch na polovinu a další opravili večer a v noci. Dnes po 7:00 měl E.ON podle mluvčího Romana Šperňáka ještě kolem 2000 míst bez proudu a asi o čtyři hodiny později 1700 míst. Většina těchto odběratelů je v Jihomoravském kraji a na Prostějovsku. Nejvíce se to týká oblastí Konic, Blanska a Boskovic, sdělil ČTK mluvčí.

ČEZ ráno evidoval podle mluvčí Holingerové ještě 300 odběrných míst bez proudu, přičemž dvě stovky v okresech Pardubice, Česká Třebová a Ústí nad Orlicí, zbytek ve středních Čechách. Před polednem mluvčí ČTK sdělila, že i v těchto místech byly dodávky obnoveny. Nevyloučila ale, že během dne mohou být ještě hlášeny poruchy na nízkém napětí, mělo by ale jít jen o jednotlivá čísla popisná, chaty, chalupy a další rekreační objekty.

Také na železnici se situace po nedělní vichřici stabilizovala a podle mluvčí Správy železnic Radky Pistoriusové dnes ráno nebyl “žádný úsek, kde by se nejezdilo”. Vlaky opět jezdí po obou kolejích i na trati mezi Českem a Slovenskem u Lanžhota na Břeclavsku, kde v neděli nejezdily několik hodin kvůli pádu stromu do troleje. Po ránu vyjely také spoje na trati mezi Jihlavou a Brnem, kde se provoz zastavil v neděli po poledni mezi Okříškami a Střelicemi, dálkové spoje byly odřeknuté bez náhrady. Podle informací Českých drah byl provoz bez omezení obnoven dnes v 6:20.

Sjízdné by měly být také všechny silnice, zejména v horských oblastech a na silnicích nižších tříd by ale řidiči měli být opatrní. Podle silničářů je místy pokrývá sníh a někde se tvoří sněhové jazyky a závěje. Obtížně sjízdné mohou být například v Libereckém kraji horské silnice v oblasti Benecka, Vítkovic a Vysokého nad Jizerou. “Napadlo tam jen kolem pěti centimetrů nového sněhu, vítr ale tvořil sněhové jazyky a závěje,” řekl ČTK Eduard Bark ze společnosti Silnice LK, která má silnice v regionu na starosti.

Na hřebenech Krkonoš napadlo za posledních 24 hodin deset centimetrů sněhu a podle silničářů sníh místy leží i na nesolených silnicích nižších tříd na Broumovsku. V Moravskoslezském kraji zbytky rozbředlého sněhu zůstávají na silnicích v okolí Vítkova na Opavsku a na Bruntálsku mohou být cesty vymrzlé. Meteorologové ale předpovídají další sněžení a vítr.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře