Novelu zákona o zaměstnanosti. Kurzarbeit jde do Senátu

Novela zákona o zaměstnanosti, která přináší tzv. kurzarbeit, získala v Senátu podporu. Doba, kdy budeme připraveni na další případnou krizi, se tak opět přiblížila. Díky kurzarbeitu půjde zaměstnavatelům částečně kompenzovat vyplacené náhrady mzdy v situaci, kdy zaměstnancům nebude možné z objektivních důvodů přidělit práci. Stát tak může lépe pomoci firmám udržet pracovní místa.

Kurzarbeit, oficiálně „příspěvek v době částečné práce“, umožní zachovat pracovní místa při závažných hospodářských potížích. „Vždy na přechodnou dobu může významně pomáhat českým firmám i jejich zaměstnancům. V období koronavirové krize jeho roli dočasně zastával veleúspěšný program Antivirus. Kurzarbeit je však systémovým nástrojem, který může podávat pomocnou ruku v období ekonomické recese, při živelních událostech, při kybernetických útocích nebo právě při pandemiích,“ vyzdvihla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Příslušná zákonná úprava by měla začít platit od 1. dne měsíce následujícího po měsíci, ve kterém bude vyhlášena.

„Ekonomická krize nebo různé mimořádné události mohou i u dlouhodobě prosperujících a perspektivních firem zapříčinit propouštění. Zpravidla však jde o přechodná období, po kterých by museli zaměstnavatelé znovu hledat pracovníky na trhu práce. Kurzarbeit toto období pomůže překlenout,“ vysvětlila ministryně. „Díky kurzarbeitu budou lidé ochráněni před nejistotou a kritickými životními situacemi. Chrání jak zaměstnance, tak zaměstnavatele a v konečném důsledku šetří i náklady státu,“ dodává s tím, že firma může podporu využívat nejdéle jeden rok. Novela zákona o zaměstnanosti ukládá zaměstnavateli povinnost v době, kdy bude platit kurzarbeit, vyplácet zaměstnanci náhradu mzdy v minimální výši 80 % jeho průměrného výdělku. Na náhradu mzdy a odvody obdrží zaměstnavatel příspěvek ve výši 80 % nákladů. Stropem pro příspěvek bude 1,5násobek celostátní průměrné mzdy.

Podmínkou je, že zaměstnavatel bude zaměstnancům přidělovat práci jen v rozsahu 20-80 %. „Dobu, kdy nechodí do práce budou lidé moci využít například na rekvalifikace, na zvýšení kvalifikace nebo návštěvou podobných kurzů organizovaných úřadem práce,“ poukázala na další přínos novely zákona o zaměstnanosti Jana Maláčová. „Opatření tak nastavuje vhodné podmínky pro pozdější hospodářský růst, efektivně posiluje konkurenceschopnost zaměstnavatelů a vytváří předpoklady pro kariérní růst zaměstnanců,“ dodala ministryně.

Kurzarbeit nabízí řadu výhod pro všechny zúčastněné.

Zaměstnanec bude nadále zaměstnán a nepřijde o příjem, zaměstnavateli klesnou mzdové náklady související s náhradou mzdy, státu nebudou vznikat náklady související s nezaměstnaností a udrží se domácí spotřeba podporující hospodářský růst. „Tak, jak je nastaven, rozhodně nebude sloužit k umělému udržování neperspektivních pracovních míst,“ zdůraznila Jana Maláčová. Zaměstnavateli zůstává zachována povinnost určité finanční spoluúčasti na mzdových nákladech, zároveň nebudou podpořeni zaměstnavatelé, kteří své provozy úplně zavřou. Ministryně práce a sociálních věcí vyzdvihla i na další důležitý aspekt: „Zaměstnanci, na které bude pobírán příspěvek, budou také po stanovenou dobu chráněni před výpovědí,“ řekla s tím, že zaměstnavatel tak bude motivován k vyvíjení alespoň částečné ekonomické činnosti. „Firmy využívající kurzarbeit však nebudou moci v tomto období, ani v následujícím roce, vyplácet dividendy,“ dodala.

Zdroj: Státní správa

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře