Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 3. 7. 2021

Hasičům se dnes v Moravské Nové Vsi podařilo vyprostit z hromady dřeva a suti živého psa. Jak dlouho tam byl, není jasné. Ve skanzenu na Veselém Kopci se dnes pro návštěvníky otvírá panská hájenka. Řemeslníky, pomoc psychologů a právníků a materiál na opravu střech potřebují nyní lidé ve Stebně na Lounsku, které před týdnem zasáhl silný vítr a kroupy. Laboratoře v Česku odhalily v pátek 165 nakažených koronavirem, podobně jako ve čtvrtek. Hejtman Grolich – Situaci v obcích zasažených tornádem a odstraňování škod začínají komplikovat sociální sítě. Asi 90 procent území obcí zasažených tornádem je uklizeno. V Česku podle Dvořáčka chybí strategie boje proti chřipce a snaha o zvýšení proočkovanosti.

Hasiči v Moravské Nové Vsi vyprostili ze sutin živého psa
Hasici zachranili psa

Hasičům se dnes v Moravské Nové Vsi podařilo vyprostit z hromady dřeva a suti živého psa. Jak dlouho tam byl, není jasné. Je zraněný a vyčerpaný. Ošetřila jej veterinářka. Je to pravděpodobně knírač, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský. Psa objevila skupina hasičů z Prahy. Všimli si toho, že u hromady intenzivně štěká pes. Pravděpodobně tím upozorňoval na to, že je tam živé zvíře, které pak hasiči skutečně vyprostili.

Jak dlouho byl pes zasypaný, není jasné. Zprvu se zdálo, že byl pod sutinami od minulého čtvrtka, kdy se Moravskou Novou Vsí prohnalo tornádo. Poté pražští hasiči, kteří zvíře našli, informaci upřesnili. Pes byl v troskách asi den, lezl ve zříceném domě a včera ho část trosek zasypala, uvedli na twitteru. (Zdroj: ČTK)

Ve skanzenu na Veselém Kopci se dnes pro návštěvníky otvírá panská hájenka
Skanzen na Veselem kopci

Ve skanzenu na Veselém Kopci se dnes pro návštěvníky otvírá panská hájenka. Dosud byl objekt nepřístupný a Muzeum v přírodě Vysočina jej využívalo jako své zázemí. Interiér s dobovým vybavením představí turistům prostředí příbytku hajného včetně lovecké pušky, řekla ČTK ředitelka muzea Magda Křivanová.

Roubený objekt byl od konce 18. století příbytkem panského hajného rodiny Auersperků. Na Veselý Kopec byla přenesena z Kozojed u Chrudimi. Komorový dům s chlévem má bohatě zdobenou lomenici se slunečním motivem. Doplňuje ho včelín s několika druhy úlů. V budoucnu by na Veselém Kopci měla přibýt ještě samostatně stojící stodola. Zatím se připravuje ve dvou variantách, jako pilířová nebo čtyřboká roubená. Jejím vybudováním bude naplněna koncepce výstavby a rozvoje areálu. (Zdroj: ČTK)

Stebno na Lounsku potřebuje po živelní katastrofě hlavně řemeslníky
obec Stebno na Lounsku znicilo tornado

Řemeslníky, pomoc psychologů a právníků a materiál na opravu střech potřebují nyní lidé ve Stebně na Lounsku, které před týdnem zasáhl silný vítr a kroupy. Na místě dnes několik desítek dobrovolníků pomáhá s úklidem. Obava panuje z dešťů, střechy jsou zakryté zatím jen provizorně. Žádosti o státní dotaci z programu Živel vyplňují lidem úřednice v přístřešku na návsi zpustošené vichrem.

Škody se pohybují podle předběžných odhadů kolem sto milionů korun. Vojáci s těžkou technikou a dobrovolníci už odklidili sutě, modré plachty zakryly střechy domů. Traktory stojí na náměstí i v okolí obce u rozřezaných stromů. Po týdnu je řada místních unavená a smutná. “Lidé jsou vyčerpaní, prvních pět dní působil adrenalin, ale teď odjela těžká technika, hasiči, vojáci. Utichlo to, tak to na ně začíná padat, nemůžou spát,” řekl ČTK Luděk Prošek, který organizuje práci řemeslníků. (Zdroj: ČTK)

V pátek přibylo v Česku zhruba o třicítku případů covidu více než před týdnem
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

Laboratoře v Česku odhalily v pátek 165 nakažených koronavirem, podobně jako ve čtvrtek. V mezitýdenním srovnání je to ale opět více, tentokrát zhruba o třicítku případů. Reprodukční číslo stouplo na 1,3 z předchozích 1,25. Nad hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, je čtvrtým dnem, výše bylo naposledy na začátku ledna.

Momentálně připadá v Česku v uplynulých sedmi dnech na 100.000 obyvatel přibližně osm nakažených. Data dnes ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo později než obvykle. Web měl technické problémy, řekla ČTK mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Lenka Svobodová. Aktualizace dat v noci neproběhla korektně, přehledy se tak ráno na webu zobrazily nesprávně, web byl poté přepnutý do servisního stavu. (Zdroj: ČTK)

Staré zprávy na facebooku podle hejtmana Grolicha komplikují situaci v obcích po tornádu
Hejtmna Jan Grolich

Situaci v obcích zasažených tornádem a odstraňování škod začínají komplikovat sociální sítě, kde se šíří staré zprávy nebo dávno vyřešené poptávky a požadavky. Lidé odjinud tak mohou mít pocit, že pomoc na místě není dostatečná. Přibývá agresivních reakcí na vysvětlení odpovědných lidí, kteří se snaží vše uvést na pravou míru. Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se objevují dokonce vyhrůžky smrtí.

Hejtman apeluje na veřejnost, aby nešířila neověřené a staré zprávy. Bylo by prý také dobré, aby lidé v zasažených obcích vznášeli konkrétní požadavky primárně na krizové štáby, většinu problémů se prý daří vyřešit na místě, případně v okresních městech nebo na krajské úrovni. (Zdroj: ČTK)

V zóně tornáda se podařilo uklidit asi 90 % území zasažených obcí
Uklid po tornadu

Asi 90 procent území obcí zasažených tornádem je uklizeno od suti, trámů, zbytků stromů a dalšího odpadu, informovali dnes hasiči. Pokračují demolice poškozených budov v Lužicích a Hruškách, postupně by měli hasiči provádět řízené demolice také v Moravské Nové Vsi a Mikulčicích.

V pátek i v noci na sobotu hasiči převáželi s pomocí armády sutiny z meziskládek na tři centrálně určená úložiště. Celá území obcí a jejich veřejná prostranství pomáhají hasiči uklízet od sutin, zbytků po bourání a dřeva z polámaných stromů. (Zdroj: ČTK)

Jiné země v EU oproti ČR výrazně zvedly objednávky chřipkových vakcín
SÚKL, očkování, úmrtí, vakcína, covid

Některé jiné země EU oproti Česku výrazně zvýšily objednávky vakcín proti chřipce na příští sezonu. Na dotaz ČTK to napsal Jiří Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního a farmaceutického průmyslu (AIFP). V Česku podle něj chybí strategie boje proti chřipce a snaha o zvýšení proočkovanosti na hodnoty doporučené Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), který tento týden jednal s firmami o navýšení dodávek, by do Česka mělo letos dorazit asi 1,08 milionu vakcín, meziročně zhruba o 23 procent více. Napsal to ČTK.

V Česku podle Dvořáčka chybí strategie boje proti chřipce a snaha o zvýšení proočkovanosti na hodnoty, které doporučují odborníci a WHO. Světová zdravotnická organizace si v minulosti stanovila za cíl, aby bylo každý rok očkováno proti chřipce 75 procent seniorů. Toho dosáhlo v minulých letech jen Bělorusko, další čtyři země – Irsko, Portugalsko, Rusko a Velká Británie – naočkovaly přes 60 procent této populace. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře