V energetické chudobě bylo v ČR už před zdražováním 900.000 lidí, Češi jsou ohledně vývoje cen zboží a služeb, které v současné době rychle rostou, skeptičtí, bojí se chudoby a vláda podle nich nepodniká dostatečné kroky ke zlepšení situace. , Nejcitelnější zdražování za posledních třicet let, Ceny energií, vláda, Nepromyšlená energetická politika EU a její možné dopady

Máte pocit, že jde všechno do háje a proč se máme zdražení plynu bát víc, než je zatím všeobecně známé? Co všechno na nás tedy nepromyšlenou energetickou politikou EU může dopadnout?

Chci vám zde napsat pár souvislostí, které je třeba brát v potaz, abychom pochopili, proč nám reálně hrozí nedostatek úplně všeho a zároveň se roztáčejí kola inflace na plné obrátky. A proč jsme oproti třeba Maďarsku zase za pitomce a poskoky.

👉 Plyn jako strategická surovina se používá k výrobě čpavku. Ze čpavku se dělají minerální hnojiva a přísady do nafty, mimo jiné tzv. AdBlue. Vzhledem k mnohonásobnému zdražení plynu a jeho naprosto nestabilní ceně někdy i v průběhu jediného dne (z 15E až na 160E za jednotku) byla nucena většina výrobních závodů ovšem tuto produkci v posledních dnech zastavit. A to napříč celou Evropou. Co to znamená?

⛽ – Nevyjedou kamiony, osobní naftová auta a ani autobusy, jejichž motory splňují normy někdy už EURO 5 a výše.

🚍 – Nedostanete se do práce, do školy, k lékaři.

🚛 – Nebude mít kdo zásobovat obchody potravinami a dalším zbožím – Zapomeňte na limonády. Protože i pro jejich výrobu je CO2 potřeba. ( To je spíš taková úsměvná, nicméně překvapivá konsekvence). 

🧑‍🔬 – Z CO2 se vyrábí ale i tzv. rajský plyn, pomocí kterého jsou v nemocnici uspáváni lidé při operacích. V Anglii už kvůli jeho nedostatku museli někde přestat operovat.

🍅 – Bude nedostatek hnojiv, nebo budou neadekvátně drahá. Naše pole hnojiva potřebují. 

🐮 – Poklesne zemědělská produkce, potravin bude nedostatek.

💶 – Drahé vstupy se samozřejmě promítnou do koncové ceny, skokově se zdraží o desítky procent.

🍀 – Nebude dostatek krmiva pro hospodářská zvířata.

🥩 – Cena masa bude vzrůstat a chovy se budou rušit.

🥦- Skleníky po celé Evropě omezují produkci, drahá elektřina na vytápění se jim prostě nevyplatí. Ovoce a zeleniny bude přes zimu nedostatek, nebo se o dost zdraží. 

👉 Že vám to připadá jako z hororu? Jako ve špatném snu, ze kterého se určitě probudíte? Těžko. Co s tím můžeme dělat? Jedna rovina je, co by s tím měli dělat ti, co nás zastupují, a druhá, co s tím můžeme dělat my sami. I když ono to trochu souvisí. Na ty co nás zastupují musíme neustále všemožnými způsoby tlačit, aby se konečně začali chovat v souladu s našimi, nikoliv pouze svými, zájmy. Aby se přestali klanět evropskému božstvu a začali myslet na nás! Jako třeba v Maďarsku, kde si ceny a dodávky plynu s Ruskem raději zafixovali sami. A hádejte co. Plyn mají a totální cenový kolaps jako jinde jim nehrozí. Rusko Maďarská dohoda je uzavřená na 15 let. Začínají dostávat celkem 3,5 miliardy kubíků zemního plynu přes Srbsko a miliardu přes Rakousko. 

👉 Mysleme, informujme se. Nenechme se opít rohlíkem, že jinak to nejde. Jde to. Jen chtít a vyndat hlavu z ….. písku.

Autor: Jana Marková

Jana Marková, zprávy čr,
, , , ,
Blog občana

"Blog občana" slouží jako prostor k veřejnému vyjádření našich čtenářů.

Obsah tohoto článku je názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názorem redakce, která text neupravuje a nechává jej v původním znění.

Chtěli byste také věřejně prezentovat Váš názor na aktuální témata? Své náměty a příspěvky můžete zasílat na email: redakce(zavináč)zpravycr.cz

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře