Nezaměstnanost, Úřad práce nabízí pomoc zaměstnavatelům i zaměstnancům, Šanci na zkrácený pracovní úvazek pro nezaměstnané otevírá nový projekt Úřadu práce ČR s názvem FLEXI

Míra nezaměstnanosti v České republice je stále nejnižší v EU, nezaměstnanost v červnu klesla na 3,7 %

Úřad práce ČR evidoval k 30. červnu 2021 celkem 273 302 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 12 520 méně než v předchozím měsíci a o 3 665 více než loni. Podíl nezaměstnaných osob činil 3,7 %. To je o dvě desetiny procentního bodu méně než o měsíc dříve a stejně jako v červnu předchozího roku. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za květen 2021) nejnižší v celé EU, a to 3,1 % (průměr EU 7,1 %).

V červnu pokračoval pokles podílu nezaměstnaných osob. Trh práce ovlivňují kromě stále vysokého zájmu zaměstnavatelů o zaměstnance ve zpracovatelském průmyslu zejména sezónní činnosti. A to především ve stavebnictví, v zemědělství, lesnictví, rybářství nebo třeba v živočišné a potravinářské výrobě, ale také v pohostinství, prodeji a ve službách.

„V souvislosti s uvolňováním ochranných opatření došlo k obnově ekonomických aktivit v gastronomii, hotelnictví či ve službách. Řada nezaměstnaných nastoupila do zaměstnání v rámci sezónních prací, které už jsou v plném proudu,“ shrnuje generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Úřad práce ČR jich momentálně eviduje 20 034, nejvíce v Praze (8 143), v Jihomoravském (1 843) a ve Středočeském (1 655) kraji. Největší zájem mají zaměstnavatelé v tomto oboru o kuchaře a pomocné kuchaře, dále o číšníky, servírky a
pomocníky v kuchyni. Pro srovnání – k 31. 5. 2021 nabízely firmy v gastronomii a hotelnictví prostřednictvím ÚP ČR celkem 18 764 volných pracovních míst, ke konci června 2020 to bylo 19 484 pozic.

Nezaměstnanost v regionech

Nejvyšší podíl nezaměstnaných osob byl v červnu v Ústeckém (5,6 %), Moravskoslezském (5,4 %) a Karlovarském (5,2 %) kraji. Tyto tři regiony měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob i v červnu loňského roku, což odpovídá jejich
dlouhodobé ekonomické situaci.

Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v Pardubickém kraji (2,4 %). Situace se nejvíce změnila v Praze a v Ústeckém kraji, kde podíl nezaměstnaných osob oproti červnu 2020 vzrostl o 0,4 p. b. na 3 %, resp. 5,2 %. V okresech jsou rozdíly ještě více patrné. Nejnižší nezaměstnanost byla ke konci předchozího měsíce v okresech Pelhřimov (1,6 %), Rychnov nad Kněžnou (1,7 %) a v Praze-východ, v Jičíně a v Jindřichově Hradci (shodně 1,9 %). Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných hlásí okres Karviná (9 %), Most (7,3 %) a Ostrava-město (6,7 %).

Zdroj a více informací: Informace o vývoji nezaměstnanosti

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře