Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 10. 5. 2021

Pieta za oběti covidu na Pražském hradě
Pieta za zemrele behem covidove epidemie

Na nádvořích Pražského hradu se dnes večer postupně rozhořelo téměř 30.000 svíček – symbolicky jedna za každého člověka, který v Česku od loňského března s koronavirem zemřel. První svíčku zapálil prezident Miloš Zeman společně s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou. Po něm svíčky zapalovaly desítky dalších. S covidem dosud v Česku zemřelo víc než 29.700 lidí.

Zeman v úvodu pietního aktu za oběti epidemie covidu řekl, že za smrt některých z nich neseme odpovědnost my sami, a to svou lhostejností a lehkomyslností. “A zejména tím, že jsme podlehli pokušení rozvolňovat předčasně,” uvedl. Doufá, že se z toho lidé poučili a budou se dál chovat s pokorou. Prezident vyjádřil také úctu a poděkování zdravotníkům a dalším lidem, kteří s epidemií bojovali a bojují. (Zdroj: ČTK)

Ředitelé: Načasování návratu do SŠ není ideální, budou maturity
Prodloužil se termín pro odevzdání zápisových lístků na SŠ

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách. Přechod z antigenních testů na přesnější PCR testování školy zatím většinou jen zvažují. Zájem o školy v přírodě bude záležet na podmínkách, za kterých se budou moct konat. Vyplývá to z odpovědí zástupců školských asociací, které oslovila ČTK.

Vláda dnes rozhodla, že od 17. května přejde na prezenční výuku bez rotací první stupeň základních škol v celé ČR a druhý stupeň a nižší ročníky víceletých gymnázií v šesti krajích a v Praze. Od 24. května, pokud to vývoj epidemie dovolí, skončí rotační vyučování na druhém stupni ve zbytku Česka a všude začne i teoretická prezenční výuka ve středních školách. Do škol v přírodě budou moct žáci vyjet od 31. května, podmínky ministerstvo zdravotnictví ještě nezveřejnilo. (Zdroj: ČTK)

Dnešek je prvním tropickým dnem roku, na třech místech bylo přes 30 stupňů
9. kvetna letni den

Dnešek je prvním tropickým dnem tohoto roku. Teploty na třech místech v Česku překonaly 30 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci s 30,9 stupně Celsia, nad třicítku rtuť teploměru vystoupala také v Dobřanech a Plzni-Mikulce. Na třetině meteorologických stanic, které měří teplotu déle než 30 let, dnes padly teplotní rekordy. V pražském Klementinu, kde se měří teplota od roku 1775, byl s 28,9 stupně vyrovnán rekord z roku 1834. Na dotaz ČTK to řekl pracovník Českého hydrometeorologického ústavu. Loni byl prvním tropickým dnem 13. červen.

Na některých místech v Česku podle meteorologů překonají teploty v úterý opět třicítku. Nejvyšší teplota 11. května byla naměřena v roce 1907 v Přerově a činila 32,1 stupně Celsia. (Zdroj: ČTK)

V půlce května se ochladí pod 15 stupňů, pak bude rtuť zase stoupat
Počasí

Po nynějších vysokých teplotách dosahujících tropických třicítek se v polovině května prudce ochladí až pod 15 stupňů Celsia. Další týdny ale zase přinesou oteplení. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi ústavu. Nadprůměrně deštivý bude podle meteorologů z nejbližších týdnů asi jen tento týden, kdy se už od úterka mohou objevit bouřky doprovázené silným větrem.

Z období nejbližších čtyř týdnů ode dneška do 6. června přinese tento týden asi největší výkyvy teplot. Dnešek byl prvním tropickým dnem, kdy teploty na třech místech v Česku překonaly 30 stupňů Celsia. I v úterý se mohou teploty podle ČHMÚ dostat až na třicítku a ve středu na 26 stupňů. Už ve čtvrtek ale spadnou místy teploty přes den až na deset stupňů. V pátek se budou nejvyšší denní teploty zřejmě pohybovat jen mezi 12 a 16 stupni, v sobotu mezi 13 a 17 stupni a až na přelomu tohoto a příštího týdne by mohly vystoupat ke dvacítce. (Zdroj: ČTK)

Arenberger: Přeočkování proti covidu bude zřejmě třeba za rok či rok a půl
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

Přeočkování další dávkou vakcíny proti covidu-19 bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) nutné asi pravidelně jako u očkování proti chřipce. Zřejmě to bude po roce či roce a půl od druhé dávky, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády. Na nutnost přeočkování upozorňují odborníci. Evropská unie uzavřela smlouvy na dalších 1,8 miliardy vakcín s firmou Pfizer/BioNTech.

“O přeočkování se stále ještě diskutuje. Zatím nejsou zřejmě všechna data k dispozici. Je to spíš celoevropská záležitost a my se k ní určitě připojíme,” řekl Arenberger. (Zdroj: ČTK)

Cesty mezi šesti zeměmi a ČR by se mohly asi od soboty zjednodušit pro očkované
Arenberger

Zhruba od 15. května by se mohlo zjednodušit cestování mezi Českou republikou a šesti zeměmi pro lidi očkované proti covidu-19. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Finální jednání by se mělo uskutečnit v pátek.

O tom, že by od soboty 15. května mohli občané Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Slovinska do Česka s potvrzením o provedeném očkování bez dalšího omezení, pokud uplynulo minimálně 14 dní od aplikace druhé dávky, hovořil na čtvrtečních interpelacích premiér Andrej Babiš (ANO). (Zdroj: ČTK)

Příští týden se budou registrovat lidé nad 40 let, pak už všichni ostatní
Sputnik V.

Příští týden se otevře registrace k očkování proti covidu-19 pro lidi ve věku 40 až 44 let. Poté bude zřejmě už pro všechny starší 16 let, řekl dnes po jednání vlády ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Již dříve premiér Andrej Babiš (ANO) avizoval, že možnost pro všechny zájemce o očkování by měla být od 1. června.

Arenberger v pátek uvedl, že skupiny po pěti ročnících se hlásí vždy po týdnu hlavně proto, aby nebyl zahlcen počítačový systém, který registrace přes webové stránky ministerstva řídí. Armádní specialisté, kteří ho spravují, ho ale ujistili, že systém to zvládne. “Tento důvod tak odpadá. Potom už otevřeme očkování té velké skupině nad 16 let,” řekl ministr. S očkováním mladších je podle ministra nutné počkat, až bude pro ně vakcína schválena. První bude zřejmě dostupná pro mládež ve věku 12 až 16 let. “Dovedu si představit, že už o prázdninách se můžeme do této situace dostat a že bude možnost očkovat i tuto věkovou kategorii,” dodal Arenberger. (Zdroj: ČTK)

SSHR: Tendr na testy do škol vyhrála firma Targo Promotion
Testy pro školy, Blatný se sejde s autorem české metody PCR testování

Zakázku na dodání 5,6 milionu antigenních testů do škol vyhrála firma Targo Promotion, která dodá testy od výrobce Sejoy z Číny za 27,49 Kč za kus bez DPH. ČTK to dnes sdělil předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Šlo o nejnižší nabídku, žádná z osmi firem, které se do tendru přihlásily, nebyla vyloučená. Celkem by tak měly testy stát zhruba 154 milionů Kč. Poslední zakázku vyhrála společnost Masanta, která dodávala testy Singclean z Číny za 32 korun za kus.

“Předpokládám, že ještě dnes bude uzavřena smlouva na dodávku antigenních testů pro školství,” řekl Švagr. Očekává, že firma dodrží termíny dodání, tedy polovinu testů do 17. května a další polovinu o týden později. (Zdroj: ČTK)

Od 17. května bude školní výuka bez rotací a kulturní akce venku až pro 700 lidí
Vláda čr

První stupeň ZŠ přejde v celé ČR od 17. května na výuku bez rotací. Pro druhý stupeň ZŠ a nižší ročníky víceletých gymnázií to bude platit v šesti krajích a Praze. Od 24. května, pokud to vývoj epidemie dovolí, skončí rotační vyučování na druhém stupni v celé ČR. Všude tento den začne i teoretická výuka na SŠ bez střídání. Na školy v přírodě mohou třídy vyrazit od 31. května. Vláda od 17. května povolí pořádání kulturních akcí pod širým nebem až pro 700 sedících diváků.

Oficiálně se také otevřou zahrádky restaurací. Podmínkou návštěvy v obou případech bude negativní test na covid-19, odstup nejméně 14 dnů od očkování, nebo nejvýše 90 dnů od prodělání nemoci covid-19. V nemocnicích a sociálních zařízeních budou znovu povoleny návštěvy, rozhodl dnes kabinet. Hotely a penziony by mohly otevřít poslední květnový týden, a to zřejmě bez omezení kapacity. (Zdroj: ČTK)

Hasiči v Ostravě od rána likvidují rozsáhlý požár vrakoviště
V Ostrave horelo vrakoviste. Vybuch a velky pozar

Hasiči v Ostravě od rána likvidují rozsáhlý požár vrakoviště aut. Kouř byl dopoledne i brzy odpoledne vidět kilometry daleko. Podle policie ohni předcházel výbuch. Nikdo se nezranil. Na místě v jednu dobu zasahovalo 150 hasičů, 58 hasičských aut včetně speciální techniky a dva vrtulníky. V areálu firmy na likvidaci automobilových vraků hořelo víc než 2000 tun materiálu. Hlášení o požáru dostali hasiči kolem osmé ráno, po sedmi hodinách zásahu se jim podařilo oheň lokalizovat.

Následně mohli snížit počet nasazených jednotek. Zásah pro ně ale neskončil. “Část sil zůstává na místě,” řekl mluvčí hasičů Lukáš Popp. Materiál navršený na velkou hromadu nyní rozebírají, prolévají vodou, a dohašují tak případná lokální ohniska požáru. “Na místě budeme do večera. Místo budeme možná hlídat až do rána,” doplnil. Kouř stoupající k obloze byl viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů. Radnice Ostravy-Vítkovic proto varovala obyvatele. “Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy,” řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák. (Zdroj: ČTK)

V neděli testy odhalily 381 případů covidu, nejméně od srpna
Antigenní testy, testování zaměstnanců

Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 381 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní přírůstek od konce srpna, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 130 méně. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Víkendové přírůstky bývají nižší, méně se totiž testuje. Zdravotníci v neděli naočkovali proti koronaviru 24.819 lidí, zhruba o 4000 více než před týdnem. V zemi připadá na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní 101 případů covidu, o jeden méně než předchozí den. Údaj je klíčový pro rozvolňování protiepidemických opatření.

Testů na koronavirus bylo v neděli provedeno u laboratoří přes 58.000, z toho přesnějších PCR testů bylo přes 5800, ostatní byly antigenní. Ve všední dny bývá testů několikanásobně víc. Například minulé pondělí jich bylo přes 312.000. Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří většinu z celkového počtu, oproti sobotě klesl na 0,11 procenta. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních snížil na tři procenta a u diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, klesl na 4,5 procenta. (Zdroj: ČTK)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře