Rychetský čelí trestnímu oznámení za výroky o Klausovi a Rusku, Vyjádření předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského k výrokům předsedy vlády Andreje Babiše
Kvůli nedávným výrokům předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského o údajném napojení bývalého prezidenta Václava Klause na Rusko padlo trestní oznámení.

Na Rychetského ho podal Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Macinka to řekl ČTK. Domnívá se, že se Rychetský dopustil pomluvy a případně i křivého obvinění. Uvedl, že o svém kroku Klause informoval. Pavel Rychetský v SMS zprávě napsal ČTK, že se k záležitosti nebude vyjadřovat.

Soudci Ústavního soudu mají imunitu, s jejich trestním stíháním musí souhlasit Senát. Pokud senátoři souhlas nevydají, nemůže být ústavní soudce po dobu svého mandátu stíhán.

Trestní oznámení Macinka podal v pátek na Obvodním státním zastupitelství pro Prahu 4. Vadí mu Rychetského vyjádření z rozhovoru na rádiu Frekvence 1 z 26. dubna. Rychetský se vyjadřoval na dotaz moderátora, zda mu vadí některá vyjádření Klause nebo expremiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s děním na Ukrajině. Rychetský řekl, že výroky Klause nebo Babiše nepovažuje za vhodné jakkoli komentovat. “Dokonce jsem získal pocit, že ať přímo nebo nepřímo je ten Institut Václava Klause patrně z ruské strany nějak podporován finančně, a nepochybně hraje tedy roli, jak bych to řekl, stejnou jako ti ruští trollové, to znamená podpory něčeho, co je tak hanebné a barbarské, že si to skutečně nezaslouží žádným způsobem se snad tím vážně zabývat,” řekl. Na dotaz moderátora, zda tím myslí přímo Klause, odpověděl, že ano.

Rychetský tím podle Macinky uvedl o Klausovi a jeho kanceláři nepravdu o finanční podpoře z Ruska. Tím se, míní Macinka, dopustil trestného činu pomluvy, za což by mu v případě odsouzení hrozily až dva roky vězení nebo zákaz činnosti. Macinka se zároveň domnívá, že se Rychetský mohl slovy o Klausovi a o jeho údajné podpoře “něčeho, co je tak hanebné a barbarské” dopustit trestného činu křivého obvinění.

Bývalý prezident Klaus se k dění na Ukrajině vyjádřil několikrát, 24. února, v den, kdy Rusko na Ukrajinu zaútočilo, mimo jiné uvedl, že “napadení suverénní země je neakceptovatelné a je potřeba jej odsoudit”. V rozhovoru pro Frekvenci 1 v dubnu označil válku na Ukrajině za zločin, tragickou chybou, řekl, že ji nelze ospravedlňovat. Na dotaz, jestli odsuzuje chování Ruska, když vidí třeba záběry z Buče nebo z Mariupolu, uvedl, že se neživí tím, že by “sledoval tyhlety obrázky”. “A prostě určitě jsou tragické. Na druhé straně by bylo dobře vědět, co z toho je skutečně autentická fotografie a záběr a co z toho nastylizovaná propaganda”, uvedl. “Prostě válka je zlo. A to všechno, co se děje, je doprovodný, nevyhnutelný jev, součást každé ze všech válek, které se zatím v historii lidstva děly,” dodal Klaus.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) v pátek uvedla, že existují nezvratné důkazy o tom, že ruská vojska v okolí ukrajinské metropole Kyjeva spáchala válečné zločiny. Organizace vedla rozhovory s desítkami obyvatel v obci Buča a dalších místech, kde se po odchodu ruských jednotek našly masové hroby. Rozhovory a fotografie zveřejnila AI ve zprávě s názvem “Už se nevrátí”.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře