Šíření covidu-19 v Česku několik týdnů zrychluje, Smrt, covid, Omikron, Nouzový stav, Delta, očkování, varianta koronaviru delta AY 4.2, Vláda, Epidemie koronaviru v Česku dál sílí,

Kvůli stále se zhoršující epidemické situaci vláda zavedla několik nových opatření proti šíření koronaviru.

Zpřísní se nošení respirátorů na vysokých školách, zavede se testování neočkovaných zaměstnanců nemocnic a očkování cizinců bude hradit stát. Ve čtvrtek se sejde vládní rada pro zdravotní rizika, v pátek kabinet zřejmě zavede další restrikce, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ale není ve hře uzávěra celé země.
Česko čelí další vlně epidemie

V úterý přibylo přes 14.500 případů koronaviru, nejvíc za jeden den od poloviny března. Nemocnice se plní covidovými pacienty a mnohé omezily odkladnou péči. Podle expertů se dá očekávat, že šíření nákazy bude zrychlovat i v dalších týdnech.

Od pondělí 15. listopadu se budou muset povinně testovat pracovníci v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních, kteří nejsou očkováni proti covidu-19. Studenti vysokých škol budou muset od stejného data nosit respirátory i ve výuce, pokud jich bude 50 a víc. Cizinci, kteří dlouhodobě legálně pobývají na území České republiky, budou mít očkování hrazené z rozpočtu ministerstva zdravotnictví.

Jaká další pravidla by mohla v pátek vláda oznámit, nechtěli ministři říct, záleží také na postoji vládní rady pro zdravotní rizika. Lockdown vláda nechystá, řekl premiér. Kabinet podle Vojtěcha nemůže nařizovat uzávěry bez nouzového stavu, proto volí režimová opatření, která chce dále zpřísňovat. Už dříve se mluvilo o tom, že by například vstup na některé akce byl povolen jen očkovaným a lidem po prodělání nemoci. Nyní jako prokázání bezinfekčnosti platí i negativní test.

Pravidelné testování budou muset od pondělí podstoupit všichni neočkovaní zaměstnanci nemocnic, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty. Testování se bude opakovat jednou týdně, první testy musí být provedeny nejpozději do 22. listopadu. Pro nemocnice není povinné testování neočkovaných pracovníků problémem, některé s tím už začaly. Většina zdravotníků je proti covidu očkována.

Cizinci žijící v Česku si dosud platili očkování sami, režim samoplátců byl ale podle ministra komplikovaný. “V tuto chvíli každý, kdo legálně pobývá na území České republiky dlouhodobě, bude moci být očkován v zásadě zdarma, na základě úhrady očkování ze státního rozpočtu. Bude si hradit pouze výkon, to znamená aplikaci daného očkování,” sdělil Vojtěch.

Respirátory bude povinné po víkendu nosit v učebnách vysokých škol, kde se schází alespoň 50 studentů. Aktuálně je třeba nosit ochranu dýchaných cest ve vnitřních prostorech v případě, že nesedí. Rozhodnutí vlády na mnohých univerzitách nebude žádnou změnu, respirátory při výuce už nějakou dobu samy vyžadují.

Předseda konference rektorů Martin Bareš dnes uvedl, že z přístupu vlády k epidemii covidu je zklamaný. Současná situace podle něj vyžaduje propracovanější opatření.

Další postup státu proti šíření viru na základních a středních školách zůstává nejasný.

Vojtěch chce s ministerstvem školství dál jednat o testování žáků pouze v ohniscích nákazy, PCR testy by na základě pozitivního nálezu nařídila krajská hygienická stanice. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v uplynulých dnech upozornil na to, že na některých místech už nyní kapacity PCR testování nestačí a hygienici ve školách ani nestíhají trasovat. Ministerstvo zdravotnictví stále neobjasnilo, jak bude systém nastaven, aby dobře fungoval, tvrdí ministerstvo školství.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová a náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková v minulých dnech uvedly, že ve školách nechtějí pokračovat s plošným testováním, protože je podle nich neefektivní. Místo toho by se měli testovat žáci se symptomy či v ohniscích nákazy, a to metodou PCR.

Zdroj: České noviny

, , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře