Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 24. 6. 2021

Bouřky způsobily výpadky proudu a omezení na železnici, rozvodnily se toky
silne bourky

Noční bouřky v Česku způsobily výpadky elektřiny, problémy na železnici a rozvodnily desítku menších toků. Zasáhly hlavně jižní a střední Čechy. Hasiči kvůli počasí vyjížděli ke stovkám zásahů, bez proudu bylo v distribuční síti ČEZ téměř 100.000 odběrných míst, firma eg.d ze skupiny E.ON evidovala skoro 10.000 domácností. Jaderná elektrárna Temelín kvůli spadlým stožárům vedení o týden dřív odstavila svůj druhý blok. Na třetí povodňový stupeň ohrožení přechodně vystoupaly Botič v Praze a Volyňka na Prachaticku. Na Strakonicku spadlo za 24 hodin téměř 100 milimetrů srážek. Další bouřky podle meteorologů Česko zasáhnou v noci na pátek.

Jaderná elektrárna Temelín v noci odstavila svůj druhý blok poté, co spadly stožáry patřící firmě ČEPS, která zajišťuje provoz přenosové soustavy. “Vedení elektrárny se rozhodlo plánovanou odstávku zahájit o týden dříve. Bezpečnost temelínské elektrárny není ovlivněna. První temelínský blok pracuje na plném výkonu,” uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták. Na železnici spadlé stromy a výpadky napájení a zabezpečovacího zařízení po bouřkách v noci zastavily nebo omezily provoz asi na 40 místech. (Zdroj: ČTK)

Aktuální předvolební průzkum: Volby by podle modelu CVVM vyhrálo ANO před oběma koalicemi
Volebni model politickych stran do Poslanecke snemovny predvolebni pruzkum

Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta, pro koalici Spolu by se rozhodlo 19,5 procenta voličů. Do Sněmovny by se dostaly také SPD, KSČM a ČSSD. Vyplývá to z červnového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle něj není rozdíl mezi ANO a koalicí Pirátů se STAN statisticky významný. Čtvrtá by momentálně ve volbách skončila SPD, volilo by jí 9,5 procenta lidí. Pro komunisty a sociální demokracii by se rozhodlo shodně 7,5 procenta voličů.

Pod pětiprocentní hranicí nutné pro vstup do Sněmovny by skončila společná kandidátka Trikolory, Svobodných a Soukromníků, získala by 3,5 procenta hlasů. Nové hnutí Přísaha Roberta Šlachty by mělo 2,5 procenta.

K volbám by nyní dorazilo 60 procent lidí, kteří mají volební právo. Účast by tak byla podobná, jako v posledních sněmovních volbách v říjnu 2017, kdy dosáhla 60,8 procenta. Průzkum se uskutečnil od 29. května do 13. června a zúčastnilo se ho 925 lidí s volebním právem. (Zdroj: ČTK)

Vojtěch: Respirátor v MHD a budovách zatím nebude možné nahradit rouškou
Adam Vojtěch, ANO

V městské hromadné dopravě a vnitřních prostorech budou dál povinné respirátory. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odpoledne ČTK řekl, že změnu, která by je dovolila nahradit chirurgickými rouškami, vládě v pondělí nenavrhne. Počty nových pozitivních případů nákazy koronavirem totiž přestaly klesat. Původně se zvažovalo zmírnění zrušení od 1. července.

“My v tuto chvíli nebudeme dělat změnu na roušky obecně, protože chceme ještě vyčkat dalšího vývoje. Zhoršení v posledních dnech vidíme na datech, že přestal klesající trend a spíše je to stagnace nebo zhoršování situace,” uvedl ministr. Už ve středu poukázal na to, že začal růst počet nových případů v Praze. Zachycené jsou častěji i nové případy ve školách. Podle Vojtěcha se tak stalo poté, co bylo 8. června zrušeno nošení roušek při výuce. “Zdá se, že se může něco dít právě v té nejmladší generaci, která ještě není proočkovaná nebo minimálně, a ten virus se takto může šířit,” dodal. (Zdroj: ČTK)

Prezident Zeman bude v pondělí jednat v Lánech s vládou
Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman bude v pondělí jednat na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministry jeho vlády. Členové kabinetu začnou své řádné zasedání v 11:00 místo obvyklých 14:00 a po poledni vyrazí na schůzku s hlavou státu. Pracovní oběd by měl trvat zhruba hodinu a půl, sdělili ČTK mluvčí vlády Jana Adamcová a Pražského hradu Jiří Ovčáček.

Obdobné jednání absolvovali členové vlády se Zemanem loni v únoru, kdy se do venkovského sídla prezidenta vydali společně autobusem ze Strakovy akademie. Řešili tehdy dopady počínající koronavirové epidemie na ekonomiku, dotace na solární elektřinu nebo sestavování státního rozpočtu. Předchozím společným jednáním byla adventní večeře v prosinci 2018. (Zdroj: ČTK)

Lidé se mohou nechat očkovat i dříve než 90 dní po covidu-19
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

 Od pátku se mohou lidé nechat očkovat i dříve než 90 dní po prodělání covidu-19. Dosavadní lhůtu, která jim bránila v rezervaci termínu očkování, ministerstvo zrušilo. Informovalo o tom dnes v tiskové zprávě. Někteří lidé s očkováním váhají nebo jim je lékaři nedoporučují ani po uplynutí této lhůty, protože mají vysokou hladinu protilátek.

V Česku už je očkováno alespoň jednou dávkou asi 4,9 milionu lidí, oběma pak zhruba 2,7 milionu. Na první dávku čeká asi 640.000 z celkem 5,5 milionu registrovaných. Nových zájemců ale už není tolik, za týden jich přibylo jen kolem 90.000. Ještě před týdnem byl zájem dvojnásobný. Od začátku července chce ministerstvo spustit registrace i pro děti od 12 do 16 let. Nově se očkují také samoplátci z řad cizinců. Od pátku se budou moci lidé o termín očkování přihlásit ihned poté, co jim skončí dvoutýdenní izolace po pozitivním výsledku testu. Cílem je podle ministerstva urychlit očkování. (Zdroj: ČTK)

Piráti a STAN zveřejnili balíček proti korupci, obsahuje i změnu trestního řádu
Hnutí STAN schválilo smlouvu o volební koalici s Piráty. Připojit se chtějí i Zelení

Do sta dnů po volbách slibuje koalice Pirátů a Starostů předložit změnu trestního řádu tak, aby bylo urychleno vyšetřování korupce, či zákon o státním zastupitelství, který by zajistil jeho nezávislost. Balíček protikorupčních opatření dnes lídři volební koalice představili před restaurací Rio’s na pražském Vyšehradě. Figuruje v něm i závazek zřízení komise, která má zjistit, jak stát nakupoval ochranné prostředky v době epidemie koronaviru a jaká pochybení vedla k vysokému počtu úmrtí na nový koronavirus v Česku. Šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský novinářům řekl, že s návrhem na vznik komise, ve které nemají zasednout aktivní politici, přijde koalice na červencové schůzi dolní komory.

Místo pro předvolební prezentaci vybrali Piráti a Starostové tak, aby poukázali na nevyšetřené kauzy v dob dřívějších i novější. V restauraci se loni na podzim uskutečnila schůzka bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka a dalších lidí, a to v době uzavření restaurací z důvodu epidemie koronaviru. Kvůli schůzce skončil Prymula v pozici ministra a Faltýnek rezignoval na post prvního místopředsedy ANO. Oba dostali podle informací České televize loni v prosinci od pražské hygienické stanice pokutu 3000 korun za porušení povinnosti nosit roušku. Média spekulují, že politici v restauraci probírali zákulisí fungování zdravotnictví. (Zdroj: ČTK)

Ve středu přibylo o čtvrtinu více nových případů covidu než před týdnem
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

Ve středu přibylo v Česku 161 potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před týdnem. Je to teprve druhý mezitýdenní nárůst od 12. dubna, kdy ale statistiku ovlivnily Velikonoce. Reprodukční číslo stouplo na 0,9, což je nejvyšší hodnota od 15. dubna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Mezitýdenní nárůst počtu nově prokázaných případů zaznamenali zdravotničtí statistici tuto neděli, kdy testy odhalily 57 případů. O týden dříve jich bylo 41. Od začátku epidemie loni v březnu potvrdily testy nový typ koronaviru u téměř 1,67 milionu lidí v Česku. Z onemocnění se uzdravilo 1,63 milionu z nich, 30.291 lidí zemřelo. Nejvýrazněji se koronavirus v současnosti šíří na Českokrumlovsku, kde za týden přibylo 26 nových případů onemocnění na 100.000 obyvatel. Následuje Praha s více než 16 případy za sedm dní, těsně následovaná Ostravou. (Zdroj: ČTK)

Pražští hygienici apelují na dodržování opatření, počty nakažených stoupají
FFP2, respirátory, Nemáte dostatek peněz na nákup respirátorů, můžete požádat na Úřadu práce o MOP COVID-19

Pražští hygienici apelují na obyvatele, aby nadále dodržovali bezpečnostní protikoronavirová opatření, aktuální stav epidemie sledují se znepokojením. Počty nových případů covidu v Praze od poloviny minulého týdne přestaly klesat a pozvolna stoupají. Mezi regiony Česka je Praha v absolutním čísle aktuálně krajem s nejvyšším výskytem covidu-19. Na webu pražských hygieniků to uvedl jejich mluvčí Zbyněk Boublík. O horšící situaci v metropoli hovořil ve středu na jednání sněmovního zdravotního výboru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nových případů za týden na 100.000 obyvatel je v metropoli k dnešku 16,7, zatímco celostátní průměr činí 7,7.

“Přesné důvody pozastavení poklesu nových případů v Praze se zatím nedají přesně vysvětlit: jednou z možností je zvýšený pohyb lidí v hlavním městě, tedy velká mobilita obyvatelstva,” uvedl mluvčí. Podle dat na webu ministerstva zdravotnictví přibývají nyní v Praze desítky případů denně. V polovině minulého týdne začaly počty nově nakažených v mezitýdenním srovnání stoupat. V tomto týdnu byl oproti minulému týdnu nárůst vyšší v pondělí, kdy testy odhalily 31 nakažených, o 12 víc než před týdnem. V úterý a ve středu evidovaly laboratoře 33, respektive 25 pozitivních, v mezitýdenním srovnání o jednotky méně. (Zdroj: ČTK)

Zákrok v Teplicích byl podle krajských policistů i inspekce v pořádku
Cikansky narkoman byl agresivni a zemrel na predavkovani pervitinem.

Donucovací prostředky, které policisté použili při sobotním zákroku proti Romovi v Teplicích, odpovídaly podle ústeckého krajského policejního ředitelství intenzitě mužova útoku. Trestný čin v jednání zasahujících policistů nyní nespatřuje ani Generální inspekce bezpečnostních sborů. Policisté trvají na tom, že mužova smrt neměla se zákrokem souvislost. Pitva zemřelého podle nich neodhalila známky poranění orgánů ani dušení, muž měl v těle pervitin.

Sobotní incident policie prověřuje jako nedovolené nakládání s drogami, za které hrozí deset až 18 let vězení. Prověřuje také násilí proti úřední osobě a přestupek proti občanskému soužití. V souvislosti s reakcemi, které zákrok vzbudil, už zahájili také trestní stíhání jednoho člověka pro vyhrožování policii. Rovněž uvedli, že nemají k dispozici žádné vlastní videozáznamy zásahu ani záběry z pouličních kamer. Vyzvali proto veřejnost, aby jim poskytla vlastní záznamy či svědectví.

Videa zachycující zákrok kolují po internetu. Z dnes zveřejněného záznamu je patrné, že muž vrazil dvakrát hlavou do zaparkovaného auta a poté se skácel k zemi. Na předchozích záběrech bušil do auta pěstmi. Zasahujících policistů se vedle policejního prezidenta Jana Švejdara už dříve zastal i premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Babiš mimo jiné uvedl, že „normální slušný člověk se jen těžko dostane do podobné situace“. Hamáček zase vzkázal, že pokud někdo pod vlivem drog porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne. Kdyby muž nebral drogy, tak by podle něj dál žil. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře