Zpravodajství čr, ZPRÁVY Z ČR, online zpravodajství

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 11. 5. 2021

Maláčová: MPSV chystá delší otcovskou či změny rodičovské podle směrnice EU
Maláčová ČSSD

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

“Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda,” řekla ČTK po jednání ministryně. (Zdroj: ČTK)

V Česku byly opět tropické třicítky, v Plzni naměřili 30,2 stupně
9. kvetna letni den

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Stejně jako v pondělí bylo dnes nejtepleji v Plzni-Bolevci s 30,2 stupně. Více než třicítku zaznamenali meteorologové ještě v Českých Budějovicích-Rožnově, a to 30,1 stupně. Těsně pod třicítkou – na 29,9 stupně Celsia – se rtuť zastavila ve středočeských Dobřichovicích. (Zdroj: ČTK)

Zeman se setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová: Rozhodnutí Ústavního soudu respektuji

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová, která Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice, ČTK vzkázala, že šlo o pravidelnou informativní schůzku.

“Byla jsem poslední z členek vlády po Aleně Schillerové, Kláře Dostálové a Janě Maláčové. Témata, která jsme probírali: systemizace justice, digitalizace justice a nová jmenovací etapa soudců, která se uskuteční 19. května 2021,” napsala Benešová. (Zdroj: ČTK)

Zájem o očkování stagnuje na 64 %, menší je u chudých
vakcíny, očkování, Andrej Babiš

Zájem o očkování proti covidu-19 byl na začátku května asi 64 procent, od dubna se téměř nezvýšil. Výrazně nižší je u mladších lidí s nižším vzděláním, chudších a obyvatel menších obcí. Lidé jsou také méně opatrní před nákazou, méně dodržují opatření, ale více se testují. Počet osobních kontaktů a setkání bez roušky je nejvyšší v letošním roce, ale stále nižší než loni v listopadu a prosinci. Vyplývá to z průzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research.

“Zájem o očkování ještě do března rostl, ale v dubnu už stagnoval. Na začátku dubna vyjadřovalo ochotu k očkování 63 procent dospělých, počátkem května srovnatelných 64 procent,” uvedli výzkumníci. Mezi lidi ochotné se očkovat počítají i ti, kterým už zdravotníci vakcínu aplikovali. (Zdroj: ČTK)

Hasiči dnes likvidovali požáry lesa, komplikoval je vítr
lesni pozary

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Stačí pak třeba jen nedopalek cigarety odhozený do trávy či jiskra od projíždějícího vlaku. Sucho je nyní na 12 procentech území Česka, uvedl portál Intersucho.cz. Počínající sucho je podle něj vidět zejména v jižních Čechách a na severu jižní Moravy. Ve středu ale meteorologové očekávají od jihozápadu vydatnější déšť, který bude odpoledne a v noci na čtvrtek zvedat hladiny zejména menších řek na Šumavě a v Novohradských horách. Poslední tři dny jsou na květen nezvykle teplé, padají i teplotní rekordy. V neděli se teplotní rekordy přepisovaly jen výjimečně. V pondělí Češi zažili první tropický den roku a rekordy padly na třetině měřicích stanic. Také dnes v Česku meteorologové zaznamenali tropické třicítky, rekordy padly na 11 z asi 150 stanic. (Zdroj: ČTK)

Soud zrušil opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, které upravuje povinnosti pozitivně testovaných zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných. Vykazovalo podle soudu hrubé nedostatky v odůvodnění. Účinnost verdiktu, který je dostupný na úřední desce, odložil soud o čtyři dny, aby ministerstvo mělo čas vydat případně nové opatření. Úspěšný návrh na zrušení podala žena z Letohradu na Orlickoústecku. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová na dotaz ČTK sdělila, že se úřad bude požadavky NSS řídit.

“Je politováníhodné, že ministerstvo zdravotnictví přistupovalo tak liknavě k odůvodnění úpravy, která významně zasahuje do základních práv zaměstnanců, zaměstnavatelů i podnikatelů – osob samostatně výdělečně činných. Mělo by si nejen tento rozsudek, ale i další rozsudky pečlivě prostudovat a přípravu těchto opatření podstatně zkvalitnit,” uvedl k rozsudku předseda senátu Tomáš Rychlý. Rozhodnutí padlo bez veřejného jednání. (Zdroj: ČTK)

Do Česka ve středu dorazí bouřky, které mohou způsobit povodně
silne bourky

Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím. V kombinaci s tajícím sněhem může déšť výrazně zvednout hladiny menších řek. Vydatný déšť a vzestup hladin hrozí ve středu také v jižních Čechách. Z koryt se mohou vylít hlavně říčky na Šumavě a v Novohradských horách. Vyplývá to z dnes zveřejněného varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Do dnešního večera je v platnosti i varování před silným větrem pro celou Moravu, východ a sever Čech.

Výstraha před velmi vydatným deštěm na jihu Čech platí od středečních 07:00 do čtvrtečního poledne. Varování se kromě celého Jihočeského kraje týká dvou jihovýchodních okresů Plzeňského kraje. Za 24 hodin tam může spadnout více než 60 litrů vody na metr čtvereční a zvednout hladiny menších řek na první, ojediněle i na druhý povodňový stupeň ze tří. (Zdroj: ČTK)

Jeskyňáři našli v Moravském krasu rozlehlý dóm, je plný krápníků
Moravsky kras jeskyne

Jeskyňáři našli v Moravském krasu rozlehlý dóm, který ještě nedostal jméno. Má rozměry asi 30krát 30 metrů a bohatou krápníkovou výzdobu. Veřejnost se do něj ale nepodívá, je špatně přístupný. ČTK o objevu informoval Jan Flek ze základní organizace Myotis České speleologické společnosti. Objevy v Moravském krasu takového rozsahu jsou už vzácností, je značně probádaný.

Jeskyňáři se do nového prostoru dostali po dvouletém úsilí, kdy se do něj začali prokopávat v takzvaném Ševčíkově závrtu u silnice mezi Lažánkami a Vilémovicemi. Závrty jsou typické pro krasové oblasti, v podstatě jde o propady v zemi. V Moravském krasu nejsou neobvyklé, většinou jde ale třeba jen o metrový či několikametrový propad. Řada z nich bývá zanesená sedimenty, stejně jako tento. Vršek museli jeskyňáři vyčistit, byl zanesený odpadky, v navážce bylo sklo či konzervy. Poprvé kopli na země v březnu 2019. V několikametrové hloubce se jim podařilo najít skalnatý jícen závrtu, ale nebyl průlezný. Dál pak museli pokračovat pomocí takzvaných nábojek, kterými průchod postupně rozstřelovali. Tímto způsobem se dostávali hlouběji. Objevili i nějaké menší prostory, například Vánoční dómek. (Zdroj: ČTK)

Obce a lidé z okolí vrbětického areálu žádají po státu stovky milionů korun
Vrbětická výzva

Obce a lidé z okolí vrbětického areálu, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, žádají stát o odškodnění v řádu stovek milionů korun. Kvůli explozím a zásahu složek integrovaného záchranného systému, který skončil až loni, nemohli majitelé hospodařit na stovkách hektarů pozemků. Byly znehodnoceny, událost snížila cenu nemovitostí, měla i dopad na kvalitu života obyvatel, řekl dnes novinářům europoslanec a advokát čtyř postižených obcí Stanislav Polčák (STAN).

Přímé škody na majetku obcí Vlachovice, Haluzice a Lipová a města Slavičína se podle něj pohybují okolo 80 milionů korun. Další škody způsobené obcím a obyvatelům odhadl na stovky milionů korun. Nároky by se podle Polčáka mohly hradit ze zvláštního fondu, jehož vznik obce iniciují. “Obce očekávají, že by se státem mohly dospět k dohodě nejpozději v září, což je i tak sedm let od výbuchu,” uvedl Polčák. (Zdroj: ČTK)

Arenberger oznámil mnohonásobně větší majetek, než udával dřív
Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Upozornily na to dnes servery iDNESSeznam Zprávy a DeníkN. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

Nové oznámení o majetku a příjmech udává stav ke konci loňského roku, čítá 16 stran. Arenberger ho zveřejnil ještě za dobu, kdy vedl pražskou vinohradskou nemocnici, ministrem je od 7. dubna. Dokument vyjmenovává 65 nemovitostí a přiznává také vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun. Z toho 28 milionů korun ministr ohlásil jako příjem ze své živnosti, 1,5 milionu z pronájmu a 400.000 korun za členství v Radě Českého rozhlasu. (Zdroj: ČTK)

V pondělí přibylo 1532 nakažených, naočkováno bylo 74 tisíc lidí
Epidemie v České republice zpomaluje. Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

V Česku přibylo v pondělí 1532 potvrzených případů nákazy koronavirem, o 685 méně než před týdnem. O téměř 4000 stoupl oproti minulému pondělí počet aplikovaných dávek vakcín proti nemoci covid-19, zdravotníci očkovali 73.998 lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní klesl na 95 z předchozích 101. Právě hranici 100 případů ministerstvo zdravotnictví uvedlo jako zásadní při dalším zmírňování protiepidemických opatření.

V pondělí klesl oproti předchozímu týdnu kromě počtu nově nakažených i počet testů na koronavirus, laboratoře jich provedly přes 246.000, minulé pondělí to bylo přes 316.000. Nižší byl počet antigenních testů, klesl z téměř 297.000 na zhruba 225.000, naopak PCR testů bylo toto pondělí asi o tisícovku více. Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří většinu z celkového počtu, činil 0,09 procenta. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních snížil na 2,43 procenta a u diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, klesl na 5,54 procenta. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře