Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí ze dne 17. 5. 2021

Policie řeší u Hamáčkovy cesty do Moskvy podezření ze dvou trestných činů
Jan Hamáček ČSSD

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Uvedla to dnes Česká televize. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej na dotaz ČTK sdělil, že podezření se týká spáchání dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby. Ibehej dále zopakoval, že okolnostmi Hamáčkovy cesty se policejní centrála začala zabývat z vlastní iniciativy. Doplnil, že věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. “Vzhledem k tomu, že přípravné řízení je neveřejné, NCOZ k věci zatím nebude poskytovat žádné další informace,” uzavřel.

Server Seznam Zprávy tvrdí, že Hamáček chtěl odcestovat do Moskvy, aby tam získal vakcíny proti covidu-19 výměnou za informace o vyšetřování výbuchu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku, za nimiž stáli podle českých bezpečnostních složek příslušníci ruské vojenské tajné služby GRU. (Zdroj: ČTK)

Od 24. května bude moci na kulturu uvnitř 500 lidí, venku až 1000
kultura, koncerty, kulturní akce,

Od 24. května se bude moci kulturních akcí venku zúčastnit až 1000 lidí, musí ale tak být naplněna maximálně poloviční kapacita prostoru. Budou se moci konat také akce uvnitř s účastí maximálně 500 diváků a pořadatelé také mohou obsadit maximálně polovinu celkové kapacity. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Ode dneška se mohou konat zatím jen akce pod širým nebem pro maximální počet 700 diváků. Podmínkou účasti na všech zmíněných akcích je a zatím bude buď negativní test, uplynutí 14 dní od dokončeného očkování či maximálně 90 dní od prodělané nemoci covid-19. Oba typy akcí mohou navštěvovat jen sedící diváci a musejí nosit respirátor. (Zdroj: ČTK)

Do plného provozu se vrátí všechny ZŠ a SŠ. S teorií začnou i VŠ
školy ZŠ, SŠ, VŠ, školství, výuka

Od 24. května se vrátí po epidemii koronaviru k plnému provozu bez rotací všechny základní školy v Česku. Tento týden musela ještě zůstat na distanční výuce část žáků druhého stupně v regionech s vyšším stupněm rizika nákazy. Ve stejný den budou moci spustit plnou výuku i střední školy. O rozvolnění rozhodla vláda. Žáci škol, které používají antigenní testy dodávané státem, je budou muset absolvovat jednou za týden, uvedl po jednání ministr školství Robert Plaga (za ANO). Přesnější PCR testy na covid jsou povinné jednou za dva týdny, stát je školám proplatí v ceně 200 korun za test.

Vysoké školy budou moci obnovit teoretickou výuku také 24. května, většina z nich už ale bude mít po semestru zkouškové období. Podmínkou tam budou rozestupy 1,5 metru, rozhodla vláda. Plaga uvedl, že si je vědom toho, že řada vysokých škol už přechází do zkouškového období. Přesto je podle něj důležité dát školám prostor pro využití možnosti setkání studentů, ti z prvních ročníků studovali na dálku celé dva semestry. (Zdroj: ČTK)

Praha zaplatí více za rekonstrukci Václavského náměstí
Vaclavske namesti rekonstrukce

Praha zaplatí firmě Hochtief o 23 milionů korun více za rekonstrukci spodní části Václavského náměstí, která se v důsledku změn v původním projektu prodražila. Kromě toho město také připravuje stavbu tramvajových kolejí na náměstí, která by měla stát dalších 85 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Vedení města schválilo dodatek k původní smlouvě, který se týká menších úprav projektu za zmíněných 23 milionů korun. Náměstek primátor Adam Scheinherr (Praha Sobě) vysvětlil, že vícenáklady vznikly zejména tím, že se město po odporu některých obyvatel rozhodlo nekácet stávající stromy, což vyvolalo nutnost upravit podzemní rozvody sítí. Náměstek dodal, že více peněz bude stát také vybudování zavlažování stromů dešťovou vodou z retenční nádrže, které magistrát zvolil na základě zpracované studie. Náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) dodal, že zůstane zachováno asi 30 stromů a 48 jich přibude. Zároveň město počítá s tím, že stávající stromy bude stejně nutné postupně vyměnit. “Bude připraven plán, jak stromy poté, co dožijí, třeba po pěti kusech nahradit,” řekl Hlaváček. (Zdroj: ČTK)

Babiš požádal Arenbergera o informace k jeho majetkovým poměrům
Babiš, Arenberger,

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) dostal v pátek od premiéra Andreje Babiše (ANO) seznam materiálů, které mu má předložit v souvislosti s nedávnými články o jeho majetkových poměrech. Řekl to na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády.

“My jsme spolu hovořili v pátek. Dostal jsem seznam věcí, které mu mám předložit. To také udělám,” poznamenal Arenberger. Na dotaz novináře, zda ministr nezveřejní svá daňová přiznání, uvedl, že určitě ne dříve, než věc probere s předsedou vlády. “Panu premiérovi předložím veškeré materiály, které bude požadovat. Určitě je posoudí a podle toho budu dál postupovat,” řekl. (Zdroj: ČTK)

Deník N: Rychetský se snažil žalobce Zemana přesvědčit, aby tlaku odolal
Vyjádření předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského k výrokům předsedy vlády Andreje Babiše

Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský se pokoušel přesvědčit nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby odolal tlaku a vydržel ve funkci do podzimu, žalobce se přesto rozhodl ve funkci skončit. Podle vyjádření Rychetského pro Deník N by se Zeman v případě podání kárné žaloby, o které mluvila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), dokázal před kárným senátem obhájit. Už v pátek Rychetský prostřednictvím své mluvčí ČTK sdělil, že Zemanova odchodu lituje a že si jeho práce vážil. Zeman rezignoval k 30. červnu. Na podzim jsou v Česku sněmovní volby.

Nejvyšší státní zástupce Zeman v pátek uvedl, že pociťuje v poslední době tlak ministryně Benešové. Řekl, že odrážení tlaku a řešení půtek mu bralo čas a sílu na práci. “Tlaky jsou poměrně velké. Ne že bych byl někdo, kdo by se bál, ale když věnujete většinu času těmto půtkám, tak si myslím, že je to celkem zbytečné,” řekl Zeman novinářům v Brně. (Zdroj: ČTK)

Komora: Většina vnitřních sportovišť otevřela, váhali největší provozovatelé
fitness, tělocvičny, sportoviště

 Většina vnitřních sportovišť podle České komory fitness (ČKF) dnes využila vládního uvolnění části protiepidemických opatření a otevřela. Vzhledem k přetrvávajícím limitům nejvíce váhali největší provozovatelé. Někteří se rozhodli začít fungovat v omezeném režimu alespoň pro své členy, kterým tento týden nabízejí návštěvu zdarma. ČTK to dnes řekla prezidentka ČKF Jana Havrdová. Komora žádá vládu o úpravu některých nařízení, kabinet by o tom měl dnes odpoledne jednat.

Ve vnitřních sportovištích platí omezení jednoho návštěvníka na 15 metrů čtverečních vnitřní plochy sportoviště, ve skupině smějí být maximálně dva lidé a nejvýše deset lidí celkem na sportovišti. Podle Havrdové je třeba, aby vláda zohlednila, že některá sportoviště jsou malá a jiná velká. Nastavovat hranici počtu návštěvníků bez ohledu na metry čtvereční je podle ní absurdní. (Zdroj: ČTK)

MPSV poslalo na odměny 3,9 mld Kč, je proti výplatě ohodnocení ve splátkách
Maláčová ČSSD

Ministerstvo práce poslalo na odměny v sociálních službách za práci v podzimní a zimní vlně epidemie 3,93 miliardy korun. Peníze by mělo dostat asi 100.000 pracovníků. Novinářům to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle odborů někteří zaměstnavatelé chtějí ohodnocení vyplatit postupně ve splátkách do konce roku. Ministryně tento postup kritizovala, vyzvala k jednorázové výplatě.

Vyplacení odměn v sociálních službách za práci v dalších vlnách epidemie schválila vláda začátkem března. Při plném počtu odpracovaných hodin mohou lidé podle své profese a činnosti za své nasazení od loňského října do letošního února dostat 15.000 Kč, 25.000 korun, 30.000 Kč či 50.000 korun. Při kratším úvazku se částka snižuje. Ministerstvo už dřív uvedlo, že o peníze pro pracovníky požádalo 1769 z celkem 2163 organizací, které poskytují péči. Žádost pak nepodalo 394 poskytovatelů, tedy téměř pětina. Maláčová řekla, že ministerstvo odeslalo sumu na odměny koncem dubna. Podle šéfky resortu by tak lidé měli peníze dostat nejpozději v červnu v květnové výplatě. “Máme informace, že někteří poskytovatelé chtějí odměny vyplatit ve splátkách, nebo dokonce odložit na neurčito. Hledají právní kličky, na základě kterých mohou zaměstnankyně a zaměstnance o peníze připravit. Naprosto s tím nesouhlasíme,” uvedla ministryně. Vyzvala k jednorázovému vyplacení částek. (Zdroj: ČTK)

Fotbaloví fanoušci napadli v Uherském Hradišti policisty, hrozí jim čtyři roky vězení
Fotbalovi fanousci napadli policii

Fotbaloví fanoušci napadli v sobotu večer v Uherském Hradišti policejní hlídku. Policie v souvislosti s incidentem zadržela pět lidí, za násilí proti úřední osobě a výtržnictví jim hrozí až čtyři roky vězení. Dva napadení policisté neutrpěli vážnější zranění, poškozené je však služební auto, sdělila dnes ČTK policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

V sobotu se v Uherském Hradišti hrálo ligové utkání mezi fotbalisty domácího Slovácka a pražskými Bohemians. Skupinka lidí napadla podle mluvčí policisty po skončení zápasu, a to ve 21:45 před restaurací Krček. “Incident se udál poté, co jeden z fanoušků kopl do projíždějícího služebního vozidla a poplival čelní sklo,” uvedla Kyšnerová. Dvoučlenná hlídka podle ní vystoupila z automobilu a šla incident řešit. “Při tom byli oba policisté napadeni nejméně šesti zjevně podnapilými osobami, ostatní lidé přihlíželi a napadení si natáčeli. Hlídka se bránila použitím slzotvorného prostředku a hmatů a chvatů. Při napadení policisté utrpěli drobné oděrky a došlo také k poškození služebního vozidla. Na místo následně dorazilo několik policejních hlídek,” uvedla mluvčí. (Zdroj: ČTK)

Ústavní soud odmítl stížnost Kobulnického, propagoval teroristická hnutí
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Slováka Dominika Kobulnického, jenž si odpykává pět let za propagaci teroristického hnutí. Přípravu teroristického útoku mu česká justice neprokázala. Ústavní soudci označili Kobulnického stížnost za neopodstatněnou, rozhodli bez veřejného jednání, usnesení zpřístupnili ve své databázi.

Muž v pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na facebooku sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka – konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu. (Zdroj: ČTK)

V neděli nejméně případů covidu od léta, incidenční číslo kleslo na 71
Epidemie v České republice zpomaluje. Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

V neděli testy v Česku potvrdily 257 nových případů covidu, což je nejmenší nedělní přírůstek od konce letních prázdnin. Za sobotu bylo případů 598. Za posledních sedm dní připadá v Česku 71 nově odhalených případů covidu v přepočtu na 100.000 obyvatel, což je o dva méně než v neděli. Z krajů je nad stovkou pouze Zlínský a Moravskoslezský kraj. Reprodukční číslo dnes stouplo proti neděli o pět setin na 0,81, údaj pod jednou ukazuje na zpomalené šíření epidemie. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Velké rozdíly v šíření epidemie jsou mezi okresy. Nejvýrazněji se nyní koronavirus šíří na Opavsku a Českokrumlovsku, kde připadá 162 respektive 147 nových případů na 100.000 obyvatel za poslední týden. Na opačném konci žebříčku je Chebsko s necelými sedmi a Trutnovsko s 11 případy. Podle incidenčního čísla za posledních sedm dnů v přepočtu na 100.000 obyvatel je na tom nejhůře Moravskoslezský kraj se 107 případy a Zlínský kraj se 105 případy. V ostatních krajích je číslo pod 100, nejméně je to v Královéhradeckém s 28 případy. (Zdroj: ČTK)

Deník N: Benešová neví, že by se policie zabývala jinou verzí výbuchu než ruskou
Marie Benešová

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nemá žádné informace o tom, že by se policie zabývala jinou vyšetřovací verzí výbuchu ve Vrběticích, než je účast agentů ruské vojenské rozvědky GRU. Řekla to Deníku N. Svá původní tvrzení, která v neděli zopakoval i prezident Miloš Zeman, podle svých slov zakládá na jednom kontaktu s bývalým zaměstnancem firmy Imex v roce 2014. Radiožurnál a Respekt pak v kauze Vrbětice poukazují na to, že majitel firmy Imex Group byl den před výbuchem 40 minut u ostravského hotelu, kde ruští agenti přebývali.

Benešová svá tvrzení o třetí verzi opírá výhradně o setkání s bývalým zaměstnancem firmy Imex, která si vybuchlé sklady ve Vrběticích pronajímala. “V roce 2014 se mne coby poslankyni na toto téma snažil kontaktovat jeden bývalý zaměstnanec. Navigovala jsem ho na tehdejšího předsedu bezpečnostního výboru,” řekla Deníku N Benešová s tím, že dál se celou věcí už nezabývala. Toto prý také zmínila 19. dubna na jednání vlády, které se kauzou Vrbětice zabývalo a kterého se účastnili i zástupci zpravodajských služeb či policejní prezident Jan Švejdar. Toho se Benešová podle svých slov zeptala, zda se takovou verzí policie zabývá. “Neřekl nic, vyslechl si to a je to na záznamu,“ upřesnila ministryně. Deníku N po opakovaných dotazech řekla, že nemá žádné indicie o tom, že by se policie touto verzí skutečně zabývala. (Zdroj: ČTK)

K očkování se registrovalo 100.000 lidí nad 40 let, po půlnoci byl výpadek
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

K očkování proti covidu-19 se registrovalo do 08:30 přes 100.000 lidí ve věku 40 až 44 let, kterým byla registrace nově umožněna. Na twitteru to napsal tým projektu Chytrá karanténa, který registrace k očkování spravuje. Celkově je v tomto věku přes 900.000 lidí, asi sedmina byla očkována už dříve v některé z prioritních skupin. Přestože oficiálně měla být registrace spuštěna o půlnoci, podle informací ČTK bylo možné se přihlásit už zhruba hodinu před ní. Po půlnoci měl systém asi 50minutový výpadek. Chytrá karanténa se ráno na twitteru za výpadek omluvila.

Spuštění před půlnocí mělo podle mluvčí ministerstva Jany Schillerové rozložit nápor na systém. “Systém spouštíme vždy o trochu dříve, a to především proto, že se chceme vyhnout okamžitému náporu v určené hodině. Touto cestou se nám daří jednorázový nápor částečně eliminovat,” sdělila na dotaz ČTK. Důvodem podle ní není obava o zahlcení systému. “Tento postup neděláme ani tak kvůli obavám ze stability systému, ale i proto, aby lidé, kteří se zkoušejí přihlásit pár minut před začátkem zbytečně nečekali,” dodala. (Zdroj: ČTK)

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře