Osm poslanců navrhlo podmínky pro nakládání s kratomem

Skupina osmi poslanců napříč sněmovními stranami s výjimkou SPD předložila ve Sněmovně návrh, který stanovuje podmínky pro nakládání s kratomem a takzvanými psychoaktivními látkami.

Jde o méně nebezpečné látky, jako je například kratom nebo konopí s nízkým obsahem látky THC a další podobné substance. Svým vzhledem by například takové výrobky nesměly připomínat potraviny, kosmetiku nebo třeba hračky. Jejich výrobci a prodejci by se museli registrovat u Úřadu vlády ČR. Zakázaná bude reklama. Návrh příslušného zákona je na sněmovním webu. O přípravě této úpravy už dříve hovořil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Látky jako kratom mohou mít v malém množství léčivé účinky, ve velkých dávkách utlumují. Prodávají se jako oleje, tinktury, tablety či prášek. Ministerstvo zdravotnictví už navrhovalo jejich zákaz kvůli jejich dostupnosti dětem. Vláda však v červenci nezařadila kratom ani kanabinol HHC na seznam zakázaných látek. Odborníci doporučovali stanovit pro prodej a kontrolu takovýchto substancí jasná pravidla.

Podle poslaneckého návrhu by se psychomodulačními látkami rozuměly látky s psychoaktivními účinky, které představují nízké riziko negativních zdravotních nebo sociálních dopadů na jednotlivce a společnost. Současně budou muset být uvedeny v příloze patřičného nařízení vlády o seznamu psychomodulačních látek. Současně by se tím rozuměly i výrobky z nich. Nakládat s nimi budou smět pouze podnikatelé nebo firmy. Jejich rejstřík povede úřad vlády. Za registraci se bude platit až stotisícový poplatek. V případě objevení se nových látek nebude nutné měnit zákon, změní se jen nařízení vlády.

Předkládající poslanci, mezi nimiž jsou například lékařky Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS) nebo Věra Adámková (ANO), zdůvodňují nutnost přijetí nové právní úpravy rostoucí nabídkou a mírou užívání kratomu nebo konopí s nízkým obsahem THC a produktů z nich, které jsou dostupné široké veřejnosti včetně nezletilých, a to i prostřednictvím internetu nebo prodejních automatů. Úřady by tak podle nich mohly trh s takovýmito látkami účinně kontrolovat a omezovat rizika pro veřejné zdraví.

“Absence regulace je problematická především v oblasti dostupnosti těchto látek dětem a mladistvým. Paradoxně i individuální prodejci, kteří by měli zájem omezit dostupnost svých produktů nezletilým nebo adekvátně informovat zletilé uživatele, tak za současného stavu legislativy učinit nemohou z důvodu možné kolize s potravinářským právem nebo správními předpisy na ochranu spotřebitele a souvisejícího zákazu diskriminace,” stojí v důvodové zprávě.

Podle důvodové zprávy bude prodej regulován přísněji než v případě tabáku nebo alkoholu. Bude platit zákaz prodeje nezletilým, zákaz prodeje ve výdejních automatech nebo prostřednictvím komunikace na dálku, pokud nebude vyloučen prodej osobám mladším 18 let. Zákaz prodeje bude platit ve zdravotnických zařízeních, školách a školských zařízeních nebo v prodejních automatech, kde nelze ověřit věk kupujícího.

Návrh nyní dostane k posouzení vláda. Na vyjádření má 30 dní. Poté se předlohou budou moci zabývat poslanci. Nejbližší příležitost budou mít v září.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře