Novým hejtmanem místo Krkošky bude Bělica

Moravskoslezský kraj – Novým hejtmanem místo Krkošky bude Bělica.

Zástupci koalice ve vedení Moravskoslezského kraje se dnes dohodli, že novým hejtmanem bude primátor Havířova na Karvinsku a krajský šéf ANO Josef Bělica. Novinářům to řekl první náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS). Bělica nahradí spolustraníka Jana Krkošku odsouzeného ve čtvrtek za podíl na uplácení lékařů.

Rozhodnutí už schválila i rada kraje. Ještě jej ale musí posvětit zastupitelstvo. To krajští radní svolali na 3. dubna.

Bělica uvedl, že v souběhu s postem hejtmana bude nadále vykonávat funkci poslance. Zda zůstane i ve vedení Havířova, ještě neví. “Zatím je to na mě moc brzo. V Havířově jsme připraveni to řešit,” uvedl. Zároveň vyloučil, že by byl trestně stíhaný. “Věřte, že i toto jsme s kolegy v koalici hodně diskutovali. Svlékl jsme se donaha. Uvedl jsme všechny své aktivity. Minulé i současné,” řekl.

Kauza tepla v Havířově 

Budoucí hejtman také řekl, že usiluje i to, aby se stal jedničkou moravskoslezské kandidátky ANO pro krajské volby. “U nás proběhly v rámci hnutí primárky. Já mám nominaci v pěti z šesti oblastí, abych byl lídrem. Já si toho moc vážím,” uvedl s tím, že o složení kandidátky bude v soboru rozhodovat krajský sněm ANO.

Krkoška, který kraj vedl po Ivu Vondrákovi (ANO) od loňského června, rezignoval ve čtvrtek. Učinil tak krátce poté, co jej pražský soud uznal vinným z účasti na organizované zločinecké skupině. Podle rozsudku se jako manažer farmaceutické firmy v letech 2009 až 2012 podílel na uplácení lékařů. Soud mu uložil peněžitý trest 200.000 korun. Hned po tom oznámil, že rezignuje na post hejtmana, opustí krajské zastupitelstvo i ANO.

Zatím mu zůstala jen funkce radního v Krnově na Bruntálsku. K té se ještě konkrétně nevyjádřil. Bělica dnes České televizi řekl, že i krnovského postu se Krkoška vzdá. “Já mám poslední informaci, že nejpozději v pondělí (Krkoška) složí pozice i v Krnově,” uvedl krajský šéf ANO. Starosta Krnova Tomáš Hradil (Krnovští Patrioti) ČTK řekl, že tuto informaci nemá. “Předpokládám, že pokud se tak stane, informaci o rezignaci dostaneme písemně,” řekl.

První náměstek hejtmana Unucka rychlý postup ANO v otázce nového hejtmana uvítal. “Znamená to, že budeme pokračovat v realizaci strategických projektů. A to je pro nás klíčové. Stejně jako vyjednání lepší pozice Moravskoslezského kraje při nastavení nového rozpočtového určení daní. Nesmíme dopustit, aby kraj přišel o 600 milionů korun ročně. Proto jsme rozhodnutí klubu ANO respektovali a půl roku před volbami nežádali zásadní změny ve složení krajské koalice,” řekl.

Náměstek pro kulturu Lukáš Curylo (KDU-ČSL) dodal, že rozhodnutí respektuje. “Hnutí ANO je největší klub krajské koalice, který má podle koaliční smlouvy právo na křeslo hejtmana. Pro nás je klíčové, abychom pokračovali v realizaci strategických projektů, zejména je důležité začít se stavbou Černé kostky, centra digitalizace, vědy a inovací,” uvedl Curylo.

Po volbách v roce 2020 vznikla v kraji koalice vítězného hnutí ANO s ODS kandidující společně s TOP 09, s lidovci a proti předchozímu volebnímu období i se sociálními demokraty. V opozici skončili Piráti, SPD a KSČM. Hejtmanem se tehdy stal Ivo Vondrák kandidující za hnutí ANO. Loni v červnu Vondráka vystřídal Krkoška.

Stalo se tak poté, kdy Vondrák rezignoval na svou funkci, protože hrozilo, že ho zastupitelé odvolají. Důvodem byly spory s hnutím ANO, které zesílily poté, co Vondrák v prezidentské volbě veřejně podpořil nynějšího prezidenta Petra Pavla na úkor svého tehdejšího stranického šéfa a bývalého premiéra Andreje Babiše. Krajské volby budou letos na podzim.

Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře