Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 9. 5. 2021

Do tendru na 5,6 milionu testů pro školy přišlo osm nabídek
Testy pro školy, Blatný se sejde s autorem české metody PCR testování

Do tendru na dodání 5,6 milionu antigenních testů pro školy tentokrát přišlo osm nabídek. ČTK to sdělil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Vítěz by mohl být známý v pondělí, dodal. Minulý tendr na stejné množství testů správa na konci dubna zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky.

“Věřím, že se tentokrát podaří najít vítěze. Komise ještě prochází jednotlivé nabídky, jestli mají všechny náležitosti,” uvedl předseda. První polovinu testů by měla vítězná firma dodat 17. května, druhou pak o týden později. Ministerstvo školství již dříve uvedlo, že doufá, že do té doby zásoby antigenních testů na školách vydrží. Většině základních škol, které v minulém týdnu ČTK v krajích oslovila, antigenní testy na koronavirus pro žáky zatím nechybí. (Zdroj: ČTK)

Na 50 stanicích padla meta pro letní den, v Plzni bylo 28 st. Celsia
9. kvetna letni den

Na více než 50 stanicích v Česku dnes vystoupala teplota alespoň na 25 stupňů Celsia, což je hranice letní den. Teplé počasí bylo zejména v západní části země, jižních Čechách a okolí Prahy. Nejvíce naměřili v Plzni – Bolevci, a to 28 stupňů. Teplotní rekordy padaly jen výjimečně. ČTK to sdělil Martin Tomáš z Českého hydrometeorologického ústavu. V pondělí bude ještě tepleji, Česko by mělo zažít první letošní tropický den. Zatímco ještě v sobotu byly na několika místech rekordně nízké teploty, které nad ránem klesaly hluboko pod nulu, dnes se na většině území přes den oteplilo na 19 až 23 stupňů Celsia, v západní polovině Čech ještě výrazněji. Více než 27 stupňů bylo například v Husinci, Dobřichovicích, Dobřanech nebo na stanici Praha – Komořany.

Teplotní rekordy pro 9. květen dnes padly například na jihu Čech. V Husinci na Prachaticku odpoledne naměřili 26,4 stupně Celsia, o čtyři desetiny víc než v roce 1958. Ve Vimperku teplota vystoupila na 25,9 stupně Celsia, teplotní rekord pro dnešek starý 23 let tam byl překonaný o sedm desetin stupně. Na šumavském Churáňově bylo 21,9 stupně Celsia, dosavadní maximum bylo 21,5 stupně Celsia z roku 2002. V pondělí teploty na některých místech Česka vystoupají nad 30 stupňů Celsia, což je hranice tropického dne. (Zdroj: ČTK)

Lidé od 45 let budou moci registrovat k očkování od pondělní půlnoci
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

Lidé ve věku od 45 let se budou moci registrovat na očkování proti koronaviru od pondělní půlnoci. Na svém twitteru to dnes oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Původně měla být registrace pro věkovou skupinu 45 až 49 let otevřená až od středy. Babiš je ale přesvědčen, že o dřívějším termínu rozhodne v pondělí vládní rada pro zdravotní rizika.

Dosud poslední vlna registrací byla určená lidem od 50 do 55 let a byla spuštěná ve středu. K pátku se podle ministra zdravotnictví Petra Arenbegera (za ANO) v této skupině přihlásilo asi 155.000 zájemců o očkování. Podle dat o vakcinaci jich asi 108.000 z celkem 686.000 v tomto věku už vakcínu dostalo jako jiné přednostní skupiny, například zdravotníci, učitelé nebo chroničtí pacienti. (Zdroj: ČTK)

Maláčová chce debatu o vyšší než zákonné valorizaci důchodů
Maláčová ČSSD

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.

Zákonná valorizace na příští rok by měla činit v průměru 450 korun měsíčně, což je polovina částky, na níž jsou senioři zvyklí, uvedla Maláčová. Připouští sice i možnost jednorázové částky, jako tomu bylo minulý rok, dlouhodobě výhodnější by ale pro důchodce bylo zvýšení standardní valorizace, poznamenala. Proti se postavila v debatě předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která záměr označila za bezbřehý populismus. “Jsme zadluženi až po uši a v tomto ekonomickém rámci chce vláda navrhovat ještě další nezodpovědný dáreček, který zaplatí příští generace,” prohlásila. (Zdroj: ČTK)

Ministři proberou rekordní nákup české armády
BVP Armáda ČR, rozpočet

Ministři na pondělním jednání vlády dostanou informace o změnách v harmonogramu dodávek a plateb při mnohamiliardovém nákupu pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Vládě materiál předloží ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Zatímco ministerstvo obrany chce kabinet oficiálně seznámit se záměrem změn, o kterých veřejnost i účastníky tendru informovalo již před rokem, ministerstvo průmyslu a obchodu požaduje zásadnější úpravy soutěže. Pořízení 210 BVP za více než 50 miliard korun má být největší moderní zakázkou české armády.

S podmínkami tendru ale nesouhlasí ministerstvo průmyslu a obchodu, které požaduje, aby BVP byla vyrobena v Česku. Chce proto vznik podniku, který by většinově vlastnil stát. Ministerstvu obrany se to nelíbí, mohlo by to podle něj ohrozit budoucnost tendru. Úřady se na podobě vládního materiálu neshodly, kabinetu byl proto předložen s takzvaným rozporem. Spor je především o požadované zapojení českého obranného průmyslu do zakázky asi za 50 miliard korun. (Zdroj: ČTK)

Arenberger: Rozvolnění nemůžeme uspěchat, hrozí další vlna
Arenberger

Kolem 30 nebo 40 procent lidí v Česku může stále onemocnět covidem-19, proto je potřeba při rozvolňování vládních opatření postupovat opatrně, aby nenastala jako v minulosti další vlna epidemie. V pořadu CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). O konkrétních rozvolněních od 17. května podle něj zatím rozhodnuto není, vláda při rozhodování v pondělí vycházet z aktuálních čísel a doporučení epidemiologů.

Ministr řekl, že v minulosti vláda dvakrát rozvolnění uspěchala, což vedlo k nové vlně epidemie. “To už si nechceme, ani nemůžeme dovolit,” uvedl. Doplnil, že za důležité považuje zrušení rotační výuky ve školách, která komplikuje život některým rodičům. Nevyloučil ani otevření restauračních předzahrádek již od 17. května, k tomu však podle něj mají výhrady odborníci z poradní skupiny ministerstva zdravotnictví MeSES. (Zdroj: ČTK)

Ve volbách by nyní obě koalice předstihly ANO, zjistil průzkum Kantaru
Volební průzkum. Volby by vyhrálo ANO, ČSSD mimo sněmovnu, komunisté rostou.Volební preference politických subjektů - únor 2021

 Ve volbách do Sněmovny by nyní obě koalice předstihly hnutí ANO. Piráti a STAN by získali 27 procent, koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 by měla 21,5, ANO je na třetím místě s 21 procenty. Do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí SPD a také komunisté. ČSSD by skončila pod hranicí pěti procent. Zjistil to z průzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi (ČT). Autoři průzkumu upozorňují, že u velkých stran může být statistická chyba až tři procentní body.

“Koalice Spolu se etabluje jako společná značka, protože v rámci našeho šetření byla častěji spontánně zmiňovaná než koalice Pirátů a Starostů,” uvedl analytik Kantaru Ondřej Ryboň. Do koalice Spolu přináší více hlasů ODS, která posílila o dva až dva a půl procentního bodu. “Ale je to v rámci statistické chyby, takže to nemusí nic znamenat,” podotkl Ryboň. (Zdroj: ČTK)

Hamáčkovi s cestou do Moskvy pomáhal podle serveru Hrad, Jindrák to odmítá
Jan Hamáček čssd, Petříček čssd,

S přípravou chystané cesty do Moskvy pomáhal podle serveru Seznam Zprávy vicepremiérovi a ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) také Hrad. Seznam Zprávy uvedly, že jim to potvrdil šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák. Pomoc se měla týkat uspořádání rusko-amerického summitu v Praze. V Radiožurnálu ale Jindrák později popřel, že by se na přípravě cesty Hrad podílel. Podle něj jde o “posunutí” informací a jeho kancelář pouze reagovala na Hamáčkův tweet, kde se o možnosti uspořádání summitu zmiňoval. Seznam Zprávy v reakci na toto tvrzení zveřejnily na svém webu nahrávku a přepis telefonického rozhovoru s Jindrákem.

Jindrák sdělil, že by prezidenti Vladimir Putin a Joe Biden museli být pozváni prezidentem Milošem Zemanem a toto pozvání už bylo napsáno. “Co se týče pozvání pana prezidenta Bidena, bylo to v nějakém stadiu diskusí s panem prezidentem i s panem premiérem, že to musí být akce, kde zvacím subjektem je prezident, protože to je prezidentská úroveň,” řekl serveru Jindrák. (Zdroj: ČTK)

Přibylo 717 nakažených, poprvé od září byl sobotní nárůst pod 1000
Epidemie v České republice zpomaluje. Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 717 případů koronaviru, zhruba o 450 méně než před týdnem. Poprvé od loňského září sobotní nárůst klesl pod 1000. Hospitalizovaných je poprvé od října méně než 2000. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V zemi připadá na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní 102 případů covidu, podle revidovaných dat je to o pět méně než o den dříve. Údaj je klíčový pro rozvolňování protiepidemických opatření.

Od začátku epidemie se v České republice koronavirem prokazatelně nakazilo 1,645.061 lidí. Dosud se jich vyléčilo 1,575.449. S covidem zemřelo 29.667 nakažených. Počty úmrtí v posledních dnech klesají. Do začátku dubna bylo denně více než 100 zemřelých, poté se začala situace zlepšovat. Na pátek připadá 23 obětí, na sobotu deset. Při dalších aktualizacích ale obvykle tyto údaje ještě vzrostou. (Zdroj: ČTK)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře