Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 15. 7. 2021

Expremiér Bohuslav Sobotka opustil po 32 letech ČSSD. Ve středu přibylo 266 nakažených covidem, snížilo se reprodukční číslo. Piráti a STAN: Stát má motivovat k očkování a trasovat. Mimořádná schůze Sněmovny byla přerušena z důvodu nízkého počtu poslanců. Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) dnes zahájilo kampaň před podzimními volbami. Dušek: Epidemie koronaviru na vzestupu, šíří se mutace delta. Ministr Vojtěch: Covid se objevil pouze u 4000 z 3,86 milionu plně očkovaných. Ministr zahraničí Kulhánek jednal se zástupci parlamentních stran o prioritách českého předsednictví v EU. Babiš: Cíl Evropské komise pro zavedení elektromobility musí být takový, aby nepoškodil český průmysl

Mimořádná schůze Sněmovny byla přerušena z důvodu nízkého počtu poslanců
Poslanci schválili zákon, Sněmovna, poslanci, parlament,

Mimořádná schůze Sněmovny svolaná z podnětu části opozice zejména k epidemii covidu-19 byla odpoledne kvůli nízkému počtu poslanců přihlášených k hlasovacímu zařízení přerušena. Dolní komora tak nedokončila debatu ani o prvním bodu programu, který se týkal zřízení vyšetřovací komise k řešení koronavirové krize. V pátek pokračuje závěrečným jednacím dnem poslední řádná schůze dolní komory před takzvanými parlamentními prázdninami.

Mimořádná schůze pro dnešek skončila, když Zdeněk Ondráček (KSČM) navrhl její přerušení do přítomnosti ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). K hlasovacímu zařízení ale nebyl přihlášen dostatečný počet poslanců k tomu, aby mohla Sněmovna hlasovat. Situace vyvolala při zejména mezi Piráty a lidovci za iniciátory schůze a komunisty, kteří se spolu s poslanci vládního hnutí ANO vyslovovali proti vzniku vyšetřovací komise. (Zdroj: ČTK)

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) dnes zahájilo kampaň před podzimními volbami
Svoboda a přímá demokracie v podání SPD

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) zahájilo na pražské Letné kampaň před podzimními sněmovními volbami. Krajská města bude objíždět s jarmarkem, na kterém budou tuzemští producenti nabízet své potraviny. Po menších městech bude jezdit kamion nazvaný SPďák. Předseda hnutí Tomio Okamura, který bude jedničkou v Moravskoslezském kraji, řekl, že součástí kampaně bude petice za zachování české koruny jako měny. Za úspěch by předseda považoval, pokud by strana dosáhla vyššího volebního výsledku než v minulých sněmovních volbách před čtyřmi lety. Tehdy získala 10,64 procenta hlasů a skončila čtvrtá za ANO, ODS a Piráty. V poslední době volební modely SPD přisuzují zhruba od osmi do 12,5 procenta.

Jedničkou v Praze bude Josef Nerušil, člen Rady Českého rozhlasu a zaměstnanec pražského arcibiskupství. Podle serveru Seznam Zprávy Nerušil spravuje sociální sítě kardinála Dominika Duky a má na starosti i sociální sítě arcibiskupství. V Pardubickém kraji povede kandidátku bývalý diplomat a ministr, dřívější člen ČSSD Jaroslav Bašta. Podle serveru ihned.cz ho do čela kandidátky postavilo vedení strany přes nesouhlas poslance a krajského předsedy Jiřího Kohoutka. Další bývalý člen sociální demokracie Jaroslav Foldyna bude stát v čele kandidátky v Ústeckém kraji. (Zdroj: ČTK)

Dušek: Epidemie koronaviru na vzestupu, šíří se mutace delta
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

Epidemie covidu-19 se otáčí k zatím pozvolnému růstu počtu nových případů, většinu nakažených tvoří mladí lidé. Během několika týdnů nevyhnutelně převládne nakažlivější varianta koronaviru delta, dříve indická. V rozhovoru s ČTK a Českou televizí to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Reprodukční číslo je podle něj asi 1,45. V krajích se ale liší, horší může být v místech, kde bylo dosud případů málo.

“V tuto chvíli jsme v bodě, kdy epidemie jednoznačně otáčí k zatím víceméně pozvolnému, ale kontinuálnímu růstu,” řekl Dušek. Průměrně je teď zachyceno kolem 240 případů denně, za týden jich přibývá zhruba o třetinu. “V tuto chvíli se českou populací určitě šíří nová varianta viru, je významně nakažlivější. Proto nevyhnutelně vytěsní tu předchozí. My jsme teď ve fázi, kdy dochází k tomu střídání. Není to otázka ze dne na den, ale minimálně několika týdnů,” uvedl. Na podzim podle něj hrozí při vyšším počtu případů, že se od mladých nakazí i rizikovější starší lidé. (Zdroj: ČTK)

Ministr Vojtěch: Covid se objevil pouze u 4000 z 3,86 milionu plně očkovaných
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ANO

Po aplikaci druhé dávky očkování proti covidu-19 se nakazilo 4030 osob z 3,86 milionu očkovaných, většina měla pozitivní test krátce po aplikaci vakcíny. Po 14 dnech, kdy vzniká i podle výrobců maximální ochrana, je to jen šest setin procenta z očkovaných. Po jednání s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V příštím týdnu by měly zdravotní pojišťovny rozeslat všem dospělým pojištěncům dopis s výzvou, aby se nechali očkovat. Podle ministra Vojtěcha ho dostanou i očkovaní, těm poděkuje.

“Je jasné, že žádná vakcína na světě nechrání stoprocentně. Nemůžeme čekat, že se nikdo vůbec nenakazí,” řekl ministr. Podle něj očkování eliminuje zejména těžké průběhy a lidé se nedostanou do nemocnic. Lehký průběh nemoci má podle něj asi setina procenta očkovaných, těžký průběh ještě méně. (Zdroj: ČTK)

Ministr zahraničí Kulhánek jednal se zástupci parlamentních stran o prioritách českého předsednictví v EU
Ministr zahranici Kulhanek CSSD

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) dnes jednal se zástupci parlamentních stran o prioritách blížícího se českého předsednictví v Evropské unii v oblasti vnějších vztahů. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zahraničí. Jednání by měla pokračovat i v dalších měsících. Česko bude předsedat EU v druhé polovině příštího roku.

“Jsem si vědom, že konečné slovo ohledně priorit českého předsednictví bude mít až další vláda, ale jsem zároveň přesvědčen, že je třeba o tomto tématu vést diskusi napříč politickým spektrem už teď. Naše předsednictví může být úspěšné, pokud budeme mít co nejširší shodu nejen politickou, ale také na základě společenské poptávky,” uvedl ministr. (Zdroj: ČTK)

Babiš: Cíl Evropské komise pro zavedení elektromobility musí být takový, aby nepoškodil český průmysl
Andrej Babiš, volby, lídr ve Středočeském kraji

Cíle Evropské komise (EK) pro zavedení elektromobility musí být takové, aby nepoškodily český průmysl, řekl dnes premiér Andrej Babiš (ANO) ve Stonavě na Karvinsku. Návrh, který EK představila ve středu, je podle něj extrémně ambiciózní. Dodal však, že návrh EK ještě důkladně nečetl. Soubor klimatických návrhů unijní exekutivy obsahuje například konec výroby benzinových a dieselových aut, zpoplatnění emisí z dopravy či vytápění budov nebo zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě energie.

“Opakovaně říkáme, že ty cíle musí být takové, aby nepoškodily náš průmysl, aby nepoškodily automobilový průmysl, že to musíme dělat s rozumem, a ne s nějakou ideologií,” řekl premiér. Uvedl, že podle prvních zpráv, které má, si myslí, že cíl EK je extrémně ambiciózní. Dodal, že protože návrh nezná do detailů, není ještě schopen dát k němu zásadní stanovisko. (Zdroj: ČTK)

Piráti a STAN: Stát má motivovat k očkování a trasovat
Hnutí STAN schválilo smlouvu o volební koalici s Piráty. Připojit se chtějí i Zelení

Motivace lidí k očkování proti covidu-19, rychlé trasování, udržení otevřeného maloobchodu a služeb či bezpečný návrat do škol jsou podle Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) prioritami v souvislosti s koronavirem. Zároveň by podle nich mělo zůstat bezplatné a dostupné testování na koronavirus a důležitá je příprava plánu na podzim. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně.

Očkování podle Pirátů a STAN musí zůstat dobrovolné, ale co nejsnadnější. Vládě podle koalice chybí inovativní přístup k tomu, jak přinést očkovací místa do regionů. Piráti a STAN navrhují například využití lékáren. (Zdroj: ČTK)

Ve středu přibylo 266 nakažených covidem, snížilo se reprodukční číslo
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

V Česku ve středu přibylo 266 potvrzených případů koronaviru, je to o 12 méně než minulý týden. Po sedmi dnech se tak zastavil mezitýdenní nárůst. Reprodukční číslo, které určuje, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo z 1,45 na 1,3. Na 100.000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 16 nakažených. Nárůst takzvaného incidenčního čísla se tak zastavil. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Více než čtyři miliony lidí v Česku mají ukončené očkování proti koronaviru.

Epidemie v poslední době v mezitýdenním srovnání zrychlovala. Výjimkou byly první dva dny minulého týdne, které ovšem byly sváteční. Ve volných dnech se testuje méně. Za tento týden zatím přibylo 827 potvrzených případů nákazy. V úterý denní nárůst poprvé za více než měsíc překročil 300 případů. (Zdroj: ČTK)

Expremiér Bohuslav Sobotka opustil po 32 letech ČSSD
Sobotka opustil CSSD

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka opustil po 32 letech Českou stranu sociálně demokratickou (ČSSD), píše dnešní Právo s odvoláním na zdroje blízké Lidovému domu.

Členství ve straně zaniklo někdejšímu předsedovi ČSSD poté, co do konce června neuhradil členské příspěvky. Na dotaz Práva, co ho vedlo k odchodu ze strany, Sobotka nereagoval. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře