krimi zprávy, policie, zprávy čr, kriminalita, dopravní nehody, zprávy z čr
Policie se zabývá už téměř 90 případy schvalování tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy nebo vyhrožování napodobením útoku. Většina případů je spojená s vystupováním na sociálních sítích. Na webu to uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Útok v budově filozofické fakulty v centru Prahy z 21. prosince je nejtragičtějším případem střelby v historii České republiky.

“Po devíti dnech od tragické střelby můžeme konstatovat, že z uvedeného celkového počtu téměř 90 případů jsme již pět skutků ukončili v rámci zkráceného přípravného řízení a v dalších 55 případech jsou zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z konkrétního trestného činu,” uvedl Bocán. Zdůraznil, že do celkového počtu případů policie započítává pouze ty skutky, které s útokem střelce v Praze prokazatelně souvisí.

U prověřovaných událostí jde v 28 případech o schvalování trestného činu, v 11 o nebezpečné vyhrožování, v sedmi o násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. Šesti případy se policie zabývá pro podezření ze šíření poplašné zprávy. “Stále platí, že v přístupu k případům, kdy někteří jedinci tento bezprecedentní násilný akt schvalují, či dokonce vyhrožují jeho napodobením, budeme aktivní a nekompromisní. Takové jednání je nejen krajně nevkusné, ale většinou také za hranou trestního práva,” uvedl policejní prezident Martin Vondrášek.

V hlavním městě se policie zabývá 31 z případů schvalování nebo vyhrožování napodobením střelby na Univerzitě Karlově, následuje Moravskoslezský kraj s 11 případy, Ústecký s deseti a Středočeský a Liberecký kraj shodně se sedmi prověřovanými událostmi. “Bez zajímavosti jistě není skutečnost, že jsme tři z autorů těchto příspěvků museli převézt k psychiatrickému vyšetření,” podotkl Bocán. Policejní prezident poděkoval veřejnosti, že podobné skutky policistům oznamuje a spolupracuje s nimi.

Střelec před týdnem ve čtvrtek v budově filozofické fakulty na pražském náměstí Jana Palacha zabil 13 lidí, čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Dalších 25 lidí bylo zraněno, někteří velmi těžce. Podle policie ve škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech, kterého policie spojila také s dvojnásobnou vraždou v pražském Klánovickém lese z 15. prosince. Po střelbě ve škole spáchal sebevraždu. V domě pachatele policie našla dopis, ve kterém se střelec ke klánovickému případu přiznal.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře