Horké a suché dny způsobily vyschnutí Moravy a západu Čech
Několik horkých a suchých dnů způsobilo vyschnutí Moravy a také západu a severozápadu Čech. Vyplývá to z aktuální mapy projektu Intersucho, který sleduje stav půdního sucha do hloubky jednoho metru. 

Nejhorší situace, tedy nejvyšší stupeň sucha označovaný jako extrémní sucho, je na jižní Moravě, na Hané, v Jeseníkách a okolí či také v Ašském výběžku. Naopak díky intenzivním dešťům na konci června je situace stále dobrá v jižních a středních Čechách a víceméně v Libereckém kraji.

Jelikož je intenzita sucha relativní údaj, který vypovídá o poměru aktuální nasycenosti a průměrné nasycenosti v letech 1961 až 2010, lze za nejhorší označit situaci na jižní Moravě či na Hané, kde je dlouhodobý průměr nasycenosti citelně nižší než například v Jeseníkách. Další mapa, která vypovídá o relativním nasycení půdy, ukazuje, že právě na jižní Moravě a na Hané je půda nasycena jen do deseti procent. Stejná situace je i v Podkrušnohoří. V Jeseníkách a okolí je nasycenost půdy mezi 20 a 40 procenty.

Dlouhodobé zemědělské sucho – tedy chybějící voda v půdě – se táhne už od zimy a propisuje se i do nepříznivé hydrologické situace. Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu je řada toků na měřicích stanicích na hranici či pod hranicí sucha, průtoky jsou minimální.

Podle předpovědi počasí už sice od úterý nemají teploty vystoupit na tropické hodnoty a mohly by se blížit dlouhodobému průměru, srážky však mají být stále nejvýše průměrné, což k eliminaci sucha nestačí. Podle webu FireRisk bude proto v následujících dnech nadále přetrvávat významné riziko vzniku požárů.

Zdroj: ČTK, foto: ilustrační

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře