ČNB snížila úrok a zlepšila výhled ekonomiky, koruna posílila, Česká národní banka možná sníží úrokové sazby, ČEZ zažaloval Českou národní banku,

ČEZ zažaloval Českou národní banku kvůli pokutě za zatajení informace.

Polostátní energetická společnost ČEZ zažalovala Českou národní banku (ČNB) kvůli milionové pokutě uložené za pozdní zveřejnění informace, která mohla ovlivnit hodnotu akcií firmy. ČEZ podal žalobu loni v prosinci, soud se jí začne zabývat příští týden, píše web Aktuálně.cz. ČEZ už podle něj pokutu zaplatil. Žalobou se domáhá toho, aby soud rozhodnutí centrální banky zrušil, a klíčové předpisy do budoucna autoritativně vyložil.

Předmětem sporu je protinávrh ministerstva financí z června 2022 na zvýšení výnosu z jedné akcie o deset procent oproti původnímu záměru ČEZ. Firma dostala návrh dva týdny před konáním valné hromady, dalších šest dní ho ale držela uvnitř podniku, přestože by taková informace mohla mít vliv na hodnotu akcií firmy.

Centrální banka, která dohlíží na tuzemský finanční trh, za to společnosti ČEZ uložila pokutu milion korun. Firma podle ČNB porušila evropské nařízení o zneužívání trhu. Trest padl i za porušení zákona o podnikání na kapitálovém trhu, protože firma o návrhu ministerstva financí neinformovala ani centrální banku, přestože tak měl učinit okamžitě.

“Společnost ČEZ podle názoru ČNB neinformovala veřejnost o protinávrhu, jenž by při svém zveřejnění pravděpodobně měl významný dopad na cenu akcií ČEZ. Ohrozila transparentnost finančního trhu a rovnost jeho účastníků,” řekla Aktuálně.cz mluvčí Městského soudu v Praze, kde se bude ČEZ o pokutu soudit, Štěpánka Tykalová.

Šestidenní zpoždění při zveřejnění protinávrhu vysvětluje ČEZ tím, že k němu muselo přijmout stanovisko představenstvo v čele s generálním ředitelem. “Podle našeho názoru samotný protinávrh bez stanoviska představenstva neumožňoval jeho úplné a správné posouzení investorskou veřejností, a proto jsme jej uveřejnili společně se stanoviskem představenstva,” sdělil serveru mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Přestože prodlevu ve zpřístupnění protinávrhu hlavního akcionáře energetické závody hájí, jedno pochybení už uznaly, upozornilo Aktuálně.cz. “Porušení povinnosti zaslat uvedený protinávrh bezodkladně ČNB společnost ČEZ nezpochybňuje,” uvedla Tykalová.

Mluvčí energetické firmy Ladislav Kříž ale údajné porušení zákona i v tomto případě odmítl. “Jde o zcela nepravdivé tvrzení. Zpochybňujeme toto domnělé porušení. Od počátku je naše argumentace stejná, a to, že ze strany ČEZ k porušení povinností nedošlo. Ve vztahu k bezodkladnému zaslání protinávrhu ČNB kontinuálně tvrdíme, že až společně se stanoviskem představenstva došlo k naplnění znaků vnitřní informace,” sdělil dnes večer ČTK Kříž.

Žalobu, ve které ČEZ žádá zrušení sankce a výklad klíčových předpisů, začne Městský soud v Praze projednávat ve čtvrtek. ČNB, která se proviněním ČEZ zabývala téměř rok a půl, nechce případ blíže komentovat. “Je věcí každého účastníka řízení, který byl sankcionován, zda se bude bránit žalobou. Věc ponechává ČNB na posouzení soudu,” řekl webu mluvčí banky Jakub Holas.

ČEZ patří k největším energetickým firmám v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni meziročně klesl o 63 procent na 29,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

, , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře