Piráti často kritizují střet zájmů současného premiéra, k sobě už tak přísní nejsou.
Štěpán Štrébl, místostarostou Prahy 3 za Piráty, jeho rodinná firma dodává respirátory, roušky či rukavice i úřadům, kde Piráti vládnou, či jsou v krajské koalici – konkrétně hlavnímu městu, Jihomoravskému a Karlovarskému kraji. Ještě v roce 2019 karlovarská firma Strebl neobchodovala s veřejnými institucemi a její tržby dosahovaly sotva 660 tisíc korun. Covid ale všechno změnil a nastal raketový růst. V roce 2020 firma získala od veřejných institucí zakázky na zdravotnické ochranné pomůcky za 117 milionů korun. A s dodávkami pro veřejný sektor se jí daří i v tomto roce a její tržby z „covidových“ zakázek přesáhnou 200 milionů korun.
Ondřej Profant, poslanec a pirátský expert na informatiku je v úzkém kontaktu s rodinou Beranových, která na několik svých firem získává největší díl IT zakázek na Pražském magistrátu. Piráti na magistrátu rozdělovali zakázky v hodnotě přes 100 milionů korun na takové částky, aby na ně nemuseli vypisovat veřejná výběrová řízení. V minulosti byl Profant spojen se získáním dotace 14 milionů korun ve spojitosti s funkcí svého otce na ministerstvu.
David Bodeček, 1. místopředsedou Pirátů na Praze 1, firmy kde působil, nebo působí, mají se státem uzavřená zakázky za 58 milionů korun za posledních 5 let. Bodeček vlastní realitní kancelář a také vykonává funkci radního pro majetek a bytovou politiku na Praze 1 a je předseda kontrolního výboru, který posuzuje privatizace městských bytů. Z titulu těchto funkcí Bodeček schválil privatizaci luxusního bytu bývalého ministra zdravotnictví Arenbergera o rozloze 240 m2 za cenu 11,5 milionu korun, komerční cena bytu však činila zhruba 36 milionů. Kolik takových bytů Bodeček schválil?
Markéta Monsportová, karlovarská krajská zastupitelka z Pirátské strany je statutárním orgánem Spolku Marienbad Film, svým hlasem přiklepla dotaci 200 tisíc korun tomuto spolku. Svůj střet zájmů neoznámila. Nevidí na tom nic špatného! „Já sice jsem členkou statutárního orgánu, ale nejsem nijak aktivní,“ uvedla Monsportová.
IT zakázky na pražském magistrátu: Objevily se další pochybnosti
Pražský člen pirátské strany Profant se podílel na podezřelém projektu
Firma pirátského politika dodává roušky i úřadům, kde vládnou spolustraníci
Karlovarský kraj – Pirátská zastupitelka nenahlásila střet zájmů a odhlasovala si krajskou dotaci
Zdroj: Zpravodajské weby a Facebook
Vyjádření Mgr. Davida Bodečeka, MBA, k našemu článku
- Ano, potvrzuji, že jsem 1. místopředsedou Pirátů na Praze 1.
- Zmiňujete, že firmy, kde jsem působil, nebo působím, mají se státem uzavřené zakázky za 58 mil. Kč za posledních 5 let. Toto nemohu potvrdit ani vyvrátit, ale podle mne to bude mnohem více. Ve všech firmách, které vyvíjely činnost a měly ji na Živnostenském úřadě evidovanou jako aktivní, jsem působil pouze jako zaměstnanec, nikoli společník. Nejsem si jistý, zda do Vámi uvedeného čísla zahrnujete např. i spol. Konica Minolta, kde jsem byl taktéž zaměstnancem. Vámi uvedená informace nesouvisí s moji přímou vazbou.
- Nevlastním realitní kancelář a ani jsem nikdy nevlastnil. V roce 2016 jsem koupil 50% podílu společnosti, který se vázal k bytové jednotce. Nákup byl od příslušníka italské národnosti. V minulosti mohli cizinci kupovat u nás nemovitosti pouze přes podmínku vedoucí k založení firmy. Firma Gastone je v současné době v likvidaci. Všechny závěrky jsou pravidelně zveřejňovány ve Sbírce listin. Lze tak vyčíst, že společnost je nečinná, což Vám může doložit i Živnostenský úřad, neboť společnost byla koupena v momentě, kdy její činnost byla pozastavena. Od nákupu podnikatelská činnost nebyla obnovena.
- Funkci radního pro majetek jsem vykonával od 11/2018 do 1/2020. Funkci předsedy kontrolního výboru vykonávám od 1/2020 do současnosti. V žádném případě neposuzuji privatizace, ale výbor, kterému předsedám, prověřoval procesní stránku privatizace, a to na základě úkolu uložený zastupitelstvem. Záležitosti neposuzuje jednotlivý člen, ale orgán jako celek. Stejně tak jsem nemohl schválit privatizaci luxusního bytu, když o prodeji rozhoduje nejvyšší orgán MČ Praha 1. Zřejmě je Vám známo, že kupní cena v rámci privatizace se odvíjí od tehdy platných pravidel, u nichž jsem to byl já, kdo v květnu 2020 při zasedání zastupitelstva prosazoval jejich zrušení – odkazuji Vás na stenozáznam z předmětného jednání.
- Jak jsem výše uvedl, jednotlivý člen zastupitelstva nic neschvaluje. V tomto volebním období zastupitelstvo odsouhlasilo v rámci privatizace dvě bytové jednotky s 10 letým zákazem zcizení, což byla podmínka mnou prosazena. V případě adresy, u níž prof. Arenberger privatizoval bytovou jednotku v 1/2019, se tak stalo za částku necelých 50 tis./m2. Zbývající kupující bytových jednotek na téže adrese v 9/2018 jednotky zprivatizovali za podstatně nižší částku za m2 s tím, že do půl roku pro privatizaci byly 3 jednotky převedeny na nového majitele. Dvě z těchto tří jednotek byly prodány se ziskem 8 mil. Kč/jednotku. Toto Vás zřejmě ale nebude zajímat.