5. květen - Světový den hygieny rukou

5. květen – Světový den hygieny rukou.

Podle Světové zdravotnické organizace se až 80 % infekcí šíří špinavýma rukama. Alarmujícím zjištěním je, že 95% lidí si myje ruce nesprávně. Dokonce po použití toalet si ruce nemyje 15% mužů a 7% žen. Věděli jste, že počítačová myš je 3x špinavější než toaletní prkénko a klávesnice dokonce 5x?

Instruktážní video, jak si správně mýt ruce:

Ruce a jejich čistota hrají důležitou roli při přenosu celé řady infekčních onemocnění jako jsou žloutenky typu A a E, bacilární úplavice, akutní virová průjmová onemocnění, chřipka, infekce E.coli, některé parazitózy (roupy) apod. včetně koronaviru. Správným mytím rukou lze jednoduše, levně a účinně předcházet nejen těmto nemocem, ale i infekčním nemocem, které jsou spojeny s nemocniční péčí.

Mytí rukou patří k základním hygienickým návykům. Umýt si ruce by mělo být samozřejmostí nejen při jejich viditelném znečištění, ale vždy před: konzumací jídla, manipulací s nebalenými potravinami a hotovými pokrmy, přípravou jídla po: použití toalety, manipulaci se syrovým masem, rybami, vejci, manipulaci a vynášení odpadků , smrkání, kašlání a kýchání, přebalování kojenců, manipulaci a mazlení s domácími zvířaty, kontaktu s nemocným , manipulaci s penězi, práci s hlínou na zahradě.

Zdroj: Státní zdravotní ústav

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře