Ministr Síkela vede podnikatelskou misi v USA a Kanadě

Ministr Síkela vede podnikatelskou misi v USA a Kanadě.

Prohloubit politickou, ekonomickou a vědeckou spolupráci s USA a Kanadou, podpořit české firmy a nalákat investory. To je cílem pracovní cesty ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkela do Spojených států a Kanady, která ve dnech od 28. dubna do 4. května navštíví Boston, Toronto, Chicago a Seattle.

Jedná se o největší podnikatelskou delegaci do USA a Kanady v české historii, které se zúčastní přes 50 společností, včetně startupů, inovativních IT firem, ale také společností z oboru kybernetické bezpečnosti a biotechnologií. Podnikatelskou misi organizuje Svaz průmyslu a dopravy ČR v čele s prezidentem Janem Rafajem. Součástí delegace bude také generální ředitel agentury CzechInvest Jan Michal.

„Naše podnikatelská mise do USA a Kanady je skvělou příležitostí, jak mohou české firmy nebo startupy rozjet svůj byznys v Severní Americe. V šesti dnech jsme pro podnikatele připravili opravdu nabitý program plný osobních schůzek a setkání s místními partnery, navštívíme také technologické inkubátory, ale třeba i inovační centrum společnosti Amazon. Rádi tak podpoříme odvážné české firmy s dobrým produktem či myšlenkou,“ říká prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Podnikatelská delegace během pracovní cesty navštíví Boston (Massachusetts), Toronto (Ontario), Chicago (Illinois) a Seattle (Washington). Ministr Síkela bude v Bostonu jednat s viceprezidentem firmy Thermo Fisher Scientific Michelem Lagardem. V Torontu delegace navštíví místní organizací pro podporu startupů DMZ Incubator a inovační centrum MaRS, a následně se ministr Síkela setká s představiteli provinční vlády provincie Ontario.

V Chicagu se uskuteční jednání se zástupci města, vedením společnost ON Semiconductor a ministryní obchodu státu Illinois. Ministr se také setká s významnými českými krajany v Chicagu. „Se zástupci společnosti onsemi budeme jednat o možných investicích do výroby polovodičů v České republice. Jedná se o klíčovou oblast, která pomůže zvýšit naši konkurenceschopnost a posílí naši pozici ve světě,“ vysvětluje ministr Síkela s tím, že se s vedením společnosti setkal jak při své poslední návštěvě v Silicon Valley, tak v Praze i v Rožnově pod Radhoštěm, kde má firma svůj český výrobní závod. „Naším cílem je stát se významným hráčem v této oblasti. K tomu nám mimo jiné pomůže Národní polovodičová strategie, kterou chceme dokončit zhruba v polovině tohoto roku,“ dodává ministr.

V Seattlu je na programu jednání s firmou Amazon Web Services a s byznysovou asociací Greater Seattle Partners.

„Spojené státy jsou třetím nejvýznamnějším původcem přímých zahraničních investic v Česku. Skutečnost, že společnosti Thermo Fisher nebo onsemi do naší země umístily také významnou část vývojových a výzkumných aktivit, svědčí o kvalitě a stabilitě podnikatelského prostředí a pracovní síly. Věřím, že jednání budou motivací pro americké společnosti k dalšímu rozvoji technologicky pokročilých aktivit v Česku,“ říká generální ředitel agentury CzechInvest Jan Michal.

Spojené státy představují pro ČR v oblasti hospodářských vztahů klíčového partnera. Po Velké Británii se jedná o druhý největší mimounijní exportní trh s mimořádnou dynamikou růstu. Jen za posledních deset let se obchodní výměna zdvojnásobila a jedná se také o nejatraktivnější destinaci pro české startupy s rostoucím zájmem větších jmen českého byznysu o investice v USA. Zájem o Kanadu roste, a to i díky ambiciózní obchodní dohodě CETA mezi EU a Kanadou.

Důležitá je také spolupráce v oblasti energetiky. ČR je nezávislá na dodávkách plynu z Ruska i díky zkapalněnému zemnímu plynu z USA. Zároveň jsou obě země aktivní v oblasti malých a středních modulárních reaktorů. V Kanadě se připravuje lokalita pro první západní malý modulární reaktor v Darlingtonu, kanadský jaderný regulátor sdílí své zkušenosti s těmi americkými a evropskými, aby se urychlilo globální nasazení této technologie. V USA regulátor posuzuje designy třetí a čtvrté generace malých reaktorů. Americká administrativa podporuje rozvoj malých reaktorů mezinárodními projekty spolupráce, do kterých se zapojilo i Česko.

Zdroj: MPO

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře