Průměrná sazba hypoték počátkem května klesla na 5,52 procenta

Hypoindex: Průměrná sazba hypoték počátkem května klesla na 5,52 procenta.

Průměrná sazba hypoték na počátku května mírně klesla z dubnových 5,57 procenta na 5,52 procenta. Je tak nejníže od května 2022. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

Zatímco Česká národní banka letos snížila dvoutýdenní repo sazbu o 1,5 procentního bodu, banky úrokovou sazbu hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu o půl procentního bodu.

Stavební pozemek na prodej, 854 m2, Kynšperk nad Ohří (zpravykarlovarsko.cz)

“ČNB na svém květnovém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o další půlku procentního bodu na 5,25 procenta,” uvedl analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora. Banky přesto drží nastolený trend mírného poklesu úrokových sazeb. Toto tempo je způsobeno podle něj také tím, že si banky vytvářejí ‘polštář’ pro případy, kdy klient předčasně doplatí úvěr. Tyto situace řeší novela zákona o spotřebitelských úvěrech, která zavedla strop pro poplatek za předčasné splacení.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV) při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,52 procenta byla v květnu 21.540 korun. Meziměsíčně klesla o 90 korun, od začátku roku zhruba o tisícovku.

V dubnu poprvé po dvou letech úrokové sazby u všech fixací klesly pod šest procent, to už ale neplatí. U desetileté fixace nad 80 procent LTV stoupla sazba v květnu na 6,01 procenta. Mírně rostla i sazba u desetileté fixace pod 80 procent LTV, a to z 5,77 na 5,82 procenta. Vzhůru šly ještě sazby u tří a pětileté fixace nad 80 procent. Ostatní mírně klesly, nejvýhodnější je nyní tříletá fixace pod 80 procenty LTV s 5,25 procenta.

ČNB představila před týdnem novou makroekonomickou prognózu, která vůči únorové verzi předpokládá letos mírně nižší inflaci a naopak vyšší ekonomický růst v letošním i příštím roce. Výrazná změna se týkala prognózy vývoje úrokových sazeb, kdy ta nová na začátku příštího roku čeká sazby kolem čtyř procent, zatímco dosud to bylo 2,5 procenta. Prognóza již nedoporučuje rychlý pokles sazeb, ale připouští, že už na příštím zasedání 27. června by úrokové sazby mohly klesnout jen o 25 bazických bodů, upozornil Sýkora.

“Se zvyšující se hrozbou návratu vyšší inflace v USA roste cena zdrojů u tří a pětiletých fixací i v ČR,” řekl ČTK zemský ředitel společnosti 4fin Vratislav Jůza. I když jsou ceny zdrojů za poslední dva měsíce přibližně o 0,7 procenta vyšší, banky je do úrokových sazeb koncovým klientům nepromítají. Snižují si své úrokové marže, které měly na počátku letošního roku nejvyšší za deset let. Proto banky nyní nenabízí tak vysoké individuální slevy u úroků jako v polovině března, dodal.

Hypoteční specialistka FinGO Jana Vaisová I přes poslední pokles úrokových sazeb ČNB nepředpokládá skokové snížení úroků u hypotečních úvěrů. “Na reakci bank zatím čekáme. Finanční domy se spíše snaží zvýhodnit hypoteční sazby slevami za svůj další produkt, jako je například bankopojištění, uzavření a splácení z účtu banky nebo nabízení odhadů zdarma,” podotkla.

Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře