TOP 09 pokračuje v hledání nového ministra pro vědu,

TOP 09 pokračuje v hledání nového ministra pro vědu.

Po předchozím fiasku s obsazením funkce ministra pro vědu, výzkum a inovace se bude zabývat předsednictvo TOP 09 v úterý, není ale jisté, zda také rozhodne. Novinářům to řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

O jménech kandidátů ani o tom, z kolika možných adeptů strana vybírá, spekulovat nechtěla. Vládní pozice je nyní neobsazená potom, co v ní skončila Helena Langšádlová a její nominovaný nástupce Pavel Tuleja (oba TOP 09) se kandidatury vzdal. (Tuleja publikoval v potenciálně predátorských časopisech, přiznal selhání a nominace se vzdal. Fiala to uvítal)

Obsazení ministerské funkce je nyní pro stranické vedení podle Pekarové Adamové prioritou číslo jedna. “Budeme se bavit o personálním obsazení, to ano. Ale nechci předjímat, zda i rozhodneme,” řekla k úternímu jednání předsednictva. Osobně očekává, že k výsledku dospěje. Zároveň ale uvedla, že nechce říkat přesný konečný termín. “Je potřeba, abychom situaci v rámci TOP 09 a jejím vedení rozebrali,” dodala.

Langšádlová na pozici ministryně skončila kvůli nespokojenosti TOP 09 s prezentací výsledků v jejím resortu, ačkoli zástupci akademické i vědecké obce vyjádřili s její prací spokojenost. Rozhodnutí rezignovat oznámila ministryně na konci dubna. Tehdy uvedla, že končí kvůli tomu, že svou práci podle vedení své strany neuměla lépe prodat a neměla “lajky”. Prezident Petr Pavel ve čtvrtek její demisi přijal, a to k neděli.

Dnes měl Langšádlovou nahradit v koaliční vládě ekonom a bývalý rektor Slezské univerzity v Opavě Tuleja. V pátek se ale nominace vzdal po kritice, že publikoval články v takzvaných predátorských časopisech, které nesplňují vědecké standardy. Zazněly výhrady i na úroveň jeho odborné práce.

Jedním z těch, o nichž strana uvažovala hned po Langšádlové rezignaci, byl poslanec TOP 09 Matěj Ondřej Havel. Podle informací Práva nabídku na uvolněné ministerské křeslo dostal i poslanec a bývalý náměstek ministrů spravedlnosti a zdravotnictví Marek Ženíšek. “Určitě máme vícero kandidátů, ale nechci spekulovat ani o počtu ani o jménech,” uvedla dnes Pekarová Adamová.

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře