Výzvy IROP na revitalizaci národních kulturních památek a památek UNESCO, Památky, cestovní ruch, hrady a zámky, Nejkrásnější hrady v Česku - Hrad Karlštejn
Státní památky v nové turistické sezoně, která začne 1. dubna, zdraží vstupné. Zvýšení bude o deset až o 30 korun.

Národní památkový ústav (NPÚ), který stovku státních hradů, zámků a dalších objektů spravuje, to zdůvodnil nižšími výnosy z návštěvnosti během dvou pandemických let i růstem cen za energie. Snižují se ceny vstupného pro děti a mladé lidi do 24 let, NPÚ také nabízí vstup zdarma na své památky pro ukrajinské uprchlíky. Informovala o tom dnes ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

K novinkám připraveným pro nadcházející sezonu bude od konce dubna patřit nová prohlídková trasa na zámku Uherčice. Dvě reinstalované prohlídky se také otevřou na zámku Opočno, přiblíží rodinu Colloredo-Mannsfeldů. Památkáři lákají na navrácený vzácný štít zámku Konopiště, který za války ukradli nacisté, či navrácený obraz s podobiznou Jana Michaela Šporka na Kuksu, jenž byl před 30 lety ukraden.

Na zámku Červené Poříčí se otevře výstava o výchově mladých šlechticů v 19. století. Na zámku byla dokončena tříletá obnova hlavní budovy předzámčí. V rámci projektu spolufinancovaného EU byl také obnoven areál hradu Šternberk. Do konce letošního roku má být dokončena i obnova na Karlštejně, kde vznikne nejen návštěvnické centrum a expozice, ale také multifunkční sál či obnovené užitkové zahrady.

Letošním tématem projektu Po stopách šlechtických rodů budou šlechtické slavnosti a zábavy. Tradiční Hradozámecká noc se uskuteční 27. srpna napříč celou republikou, hlavním centrem bude zámek Český Krumlov.

Cena vstupného se na jednotlivých památkách výrazně liší. Na těch nejvíce exponovaných, jako jsou třeba Lednice, Hluboká nebo Český Krumlov, stojí základní vstupné podle informací na webech 240 korun, výběrový okruh na Karlštejně, který nabízí historicky nejcennější prostory hradu, stojí 550 korun. Hradní zříceniny jako Krakovec, Točník nebo Žebrák mají nově základní vstupné za 80 až 120 korun.

Ředitelka doplnila, že ani očekávané výnosy ze vstupného nepokryjí veškeré výdaje, protože NPÚ vstupuje do nové sezony s vysokými mandatorními výdaji. Způsobují je růst cen energií a služeb například za údržbu a zabezpečení objektů. “Je to nárůst mandatorních výdajů o 200 milionů korun. Příspěvek od zřizovatele se nám nekrátí ani nenavyšuje, mandatorní výdaje musíme pokrýt vlastními výnosy,” sdělila Goryczková.

Připomněla, že počítá s tím, že po dvou letech poznamenaných pandemií se bude turistická sezona rozjíždět jen velmi pomalu. “Budeme rádi za více než čtyři miliony návštěvníků,” uvedla. Loni státní památky k 19. říjnu navštívilo 3,1 milionu lidí. V porovnání s rokem 2019, který ještě nebyl ovlivněn pandemií, jde o propad o dva miliony návštěvníků. Loňská návštěvnost v hlavní sezoně byla ještě nižší než předloni, kdy památky navštívilo 3,6 milionu návštěvníků. Před pandemií bývala roční návštěvnost i přes pět milionů lidí.

Zdroj: Facebook

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře