Novinářský hon za senzací pohřbil Jindřicha Forejta

Jistě jste včera zaznamenali zprávu o smrti bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta. Tuto informaci přineslo hned několik předních zpravodajských serverů, včetně zpravodajství České televize. K úmrtí se také vyjádřil například Jiří Ovčáček nebo Daniel Herman. Zpráva však nebyla pravdivá.

Zprávy o Jindřichu Forejtovi

V poslední době mám pocit, že ověřování informací není mezi novináři běžnou praxí. Většina zpravodajských serveru jen zkopíruje zprávu z ČTK a po její pravdivosti již nepátrají. Není to poprvé, kdy novináři takto někoho označili za mrtvého, aniž by to byla pravda. Ti, kteří s touto neověřenou informací vyrukovali, by si měli zvolit jiné “řemeslo”. Vžijte se na chvilku do situace, že si přečtete novinový článek, ve kterém budou psát, že umřel někdo vám hodně blízký. Taková zpráva musí silně zasáhnout každého člověka. Možná začnete dokonce obvolávat známé a příbuzné, abyste jim tu smutnou zprávu také sdělili. Pak ale zjistíte, že to nebyla pravda!

Někdo, kdo má slabší povahu, by se z toho mohl také dlouhou dobu vzpamatovávat. Takový šok může způsobit i vážné zdravotní komplikace.

“Vážení” novináři, příště než začnete psát, tak u toho i přemýšlejte a své informace si ověřujte u relevantního zdroje. Ne na twitteru, kde si může každý osel napsat, co ho napadne! Alespoň omluvit byste se mohli.

Auto: Václav Procházka

Blog občana

"Blog občana" slouží jako prostor k veřejnému vyjádření našich čtenářů.

Obsah tohoto článku je názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názorem redakce, která text neupravuje a nechává jej v původním znění.

Chtěli byste také věřejně prezentovat Váš názor na aktuální témata? Své náměty a příspěvky můžete zasílat na email: redakce(zavináč)zpravycr.cz

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře