Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič
Zemřel dobrovolný hasič – Při likvidaci požáru roubeného domu v Novém Boru na Českolipsku zemřel dnes ráno 39letý dobrovolný hasič. Zřítil se na něj strop, svým zraněním přes veškerou snahu zdravotníků podlehl

U požáru roubeného domu v části Arnultovice zasahují hasiči od časného rána. Policie pohřešuje i 73letého spolumajitele, který v domě bydlel. Není vyloučeno, že byl v době požáru doma a zemřel.

Strop se na hasiče zřítil krátce před 08:00. “Ačkoliv se všichni snažili o okamžité vyproštění hasiče a jeho resuscitaci, tak nakonec svým zraněním podlehl,” doplnil mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda.

Lítost nad ztrátou lidského života a soustrast rodině a pozůstalým vyjádřil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), generální ředitel HZS Vladimír Vlček, ředitel hasičů v Libereckém kraji Jan Hadrbolec i hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). “Za posledních deset let v České republice přišlo o život při zásazích u požárů šest dobrovolných a tři profesionální hasiči,” dodala mluvčí HZS ČR Jaroslava Benešová.

Okolnosti neštěstí vyšetřuje policie, která zároveň vede jako pohřešovaného spolumajitele domu. “Na základě informací, které máme, že se včera (v úterý) v domě zdržoval, předpokládáme, že se by se skutečně v tom domě v době požáru mohl nacházet. Nikdo ho neviděl v okolí domu a v tom domě bydlel a příliš ho neopouštěl. Vedeme ho jako osobu pohřešovanou, protože se nikde neobjevil a nikdo ho neviděl,” doplnila policejní mluvčí.

Hlášení o požáru roubenky přijalo operační středisko hasičů krátce po 4:45. “Při příjezdu jednotek na místo byla požárem zasažena značná část podkroví. K hašení byly nasazeny tři vodní proudy a vysokotlaké hasicí a řezací zařízení CCS Cobra, kterým si hasiči ochlazovali spodní část domu. Byl to samostatně stojící objekt obklopený stromy, hasiči ochlazovali i okolí, aby se oheň na stromy nerozšířil,” doplnil Sucharda. Oheň podle něj dům zničil.

Požár už hasiči uhasili, událost však zatím nemohli uzavřít, protože dům je třeba prohledat. Objekt je nestabilní a statik ho nařídil před dalším průzkumem zabezpečit, aby nedošlo k dalšímu zřícení. Podle policejní mluvčí bude možné ohledání místa požáru, až místo vychladne. “Předpokládáme někdy v odpoledních hodinách nebo v podvečer. S sebou vezmeme i psa na vyhledávání akcelerantů hoření,” dodala Baláková.

V souvislost s ochlazováním hasiči očekávají, že podobných požárů může přibývat. “Lidé víc topí a projeví se to právě v případech, kdy jde o starší objekty, které to nemají úplně podle norem a nemají dobře vyřešené stavební konstrukce a hlavně topeniště, kamna a podobně,” řekl. Zatím ale nějaký skokový nárůst počtu požárů nezaznamenali. “Ještě není tolik zima a lidé jsou vystrašení energetickou krizí, takže šetří. Dá se ale předpokládat, že pokud bude tuhá zima, tak požárů bude určitě přibývat,” dodal mluvčí hasičů.

Zdroj: ČTK / foto: HZS Libereckého kraje

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře