Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 30.3. 2021

Senát možná opět vyzve vládu k vyloučení Ruska z dostavby Dukovan
Zahájeno detailní bezpečnostní posouzení uchazečů o dodávku nového jaderného bloku v Dukovanech. ČEZ získal povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech

Senát by měl podle svého výboru pro bezpečnost opětovně apelovat na vládu, aby se na výstavbě nového bloku dukovanské elektrárny nepodílely firmy z Ruska a Číny. ČTK to po jednání výboru, který se dostavbou zabýval se zástupci ministerstev z hlediska národní bezpečnosti, řekl místopředseda senátorů ODS a TOP 09 Tomáš Czernin.

Výbor doporučil, aby z výběrového řízení “byli vyloučeni dodavatelé z Ruské federace a z Čínské lidové republiky”. “Víme, že to je bezpečnostní hrozba,” uvedl Czernin. Podobnou výzvu Senát adresoval vládě už loni v prosinci. Senát tehdy označil Rusko a Čínu za země, “jejichž samotnou přítomnost v soutěži lze v souladu se strategickými dokumenty státu označit za rizikovou”. (Zdroj: ČTK)

Rekordní teplotu dnes naměřila čtvrtina stanic, v Kopistech bylo 24,6 stupně
Teplotni rekordy

Dosud nejvyšší teplotu pro 30. březen dnes v Česku zaznamenala víc než čtvrtina stanic měřících alespoň 30 let. Rekord padl na 42 místech. Nejtepleji bylo v Kopistech na Mostecku, kde teploměr ukázal 24,6 stupně Celsia. ČTK to řekla Jiřina Švábenická z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teploty až 25 stupňů Celsia meteorologové očekávají i ve středu, ochladit se má až na Velký pátek.

Nové teplotní maximum v Kopistech překonalo dosavadní rekord 22,3 stupně Celsia z roku 1989. Těsně pod 24 stupňů Celsia dnes meteorologové naměřili také na dalších místech v Ústeckém kraji. V Teplicích je nový rekord pro 30. březen ode dneška 23,9 stupně Celsia, v Žatci s 23,8 stupně dnešek historickou tabulku nepřepsal. Stejnou teplotu jako v Žatci dnes naměřili také ve Strážnici na Hodonínsku a jde i o nové maximum.

Ve středu mohou teploty podle předpovědi vystoupat odpoledne na 21 až 25 stupňů Celsia, ve čtvrtek je meteorologové očekávají v rozmezí 20 až 24 stupňů. Na Velikonoce se ale ochladí. Až do neděle by se teploměr neměl dostat přes 15 stupňů Celsia. (Zdroj: ČTK)

Vládní rada pro zdravotní rizika probere ve čtvrtek plán otevření škol
Základní školy v uhelných regionech získaly z IROP 707 milionů

Vládní rada pro zdravotní rizika se sejde ve čtvrtek ráno, aby posoudila plán návratu dětí do škol po odeznění epidemické vlny. ČTK to potvrdil mluvčí vlády Vladimír Vořechovský. Debata naváže na dnešní jednání rady, které se primárně věnovalo změnám v očkování proti covidu-19. Rada dnes podpořila návrh ministerstva zdravotnictví na prodloužení intervalu mezi jednotlivými dávkami vakcín Pfizer a Moderna na 42 dnů. Změna se bude týkat pouze nově registrovaných do systému vakcinace.

Školy by se měly podle nynějších plánů vlády začít otevírat nejdříve od 12. dubna za podmínky pravidelného testování žáků a přísných hygienických pravidel. Kvůli epidemii covidu-19 jsou nyní otevřené jen školy pro děti zdravotníků a další vybrané profese a ostatní se učí na dálku. Ministerstvo školství má podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) vše pro návrat žáků do škol připravené. V únoru školám poslalo 3,5 milionu respirátorů, tedy deset kusů na zaměstnance. Počítá s testováním dvakrát týdně antigenními testy a vyjednalo přednostní očkování pracovníků škol. Termín pro návrat má určit ministerstvo zdravotnictví. (Zdroj: ČTK)

Komunisté ve čtvrtek řeknou, kam má směřovat spolupráce s vládním ANO
Vojtěch Filip, KSČM,

Předseda KSČM Vojtěch Filip svolal na čtvrtek 1. dubna výkonný výbor, aby od něj získal pověření pro dohodovací řízení s hnutím ANO o toleranci menšinové vlády. Kabinet premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše podle Filipa neplní dohody, na jejichž základě komunisté vládu ve Sněmovně podporují. Filip to dnes řekl ČTK.

“Nemáme stále sloučené pojišťovny, nemáme banku v rukou státu a peníze z vládní rozpočtové rezervy se přesunuly armádě, nikoliv na boj s covidem, což považuji za velmi diskutabilní,” vyjmenoval Filip ČTK, co chce hnutí ANO vyčíst. (Zdroj: ČTK)

ČSÚ: Své údaje ve sčítání lidu odeslalo elektronicky dosud 2,25 mil. lidí
Sčítání lidu začíná o půlnoci z 26. na 27. 3. 2021. Bezpečně a jednoduše se budete moci sečíst online. Kontaktní centrum Sčítání 2021 zahájilo svou činnost

Své údaje ve sčítání lidu, domů a bytů statistikům elektronicky poslalo dosud zhruba 2,25 milionu lidí. Český statistický úřad (ČSÚ) obdržel do dnešního poledne téměř 1,13 milionu formulářů. ČTK to dnes řekla mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítací on-line systém po sobotních komplikací při zahájení provozu funguje bez potíží.

Sčítání je povinné pro všechny obyvatele. ČR jich má zhruba 10,7 milionu. Cenzus se koná každých deset let. Začal 27. března a potrvá do 11. května. Do té doby se údaje dají vyplnit a zaslat přes internet. Od 17. dubna pak bude možné vypisovat i papírové formuláře. Doručí je sčítací komisaři. Tiskopisy budou k vyzvednutí ale i na většině pošt. (Zdroj: ČTK)

Mezi Dobřichovicemi a Karlíkem spadl vrtulník, dva lidé zemřeli
Pad vrtulniku dva mrtvi

Mezi Dobřichovicemi a Karlíkem u Prahy spadl menší vrtulník, při nehodě zemřeli dva muži. Podle policie šlo o Čechy staršího věku. Stroj se zřítil na pole z výšky asi 90 metrů. Příčinu nehody policisté zjišťují, v případu byla nařízena soudní pitva, řekla ČTK policejní mluvčí Lucie Nováková.

Událost byla hlášena kolem 14:00, nehoda se stala poblíž křížení Polní a Anglické ulice. Podle mluvčí krajské záchranné služby Petry Effenbergerové cestující utrpěli zranění neslučitelná se životem. (Zdroj: ČTK)

Do nemocnic v Praze přišel lék od Regeneronu, rozdělí ho dál
Česko má zájem o nákup léku proti covidu od Regeneronu

Do fakultních nemocnic v Praze dorazily dnes dopoledne první léky na covid-19 od firmy Regeneron. Ve třech dodávkách v březnu, dubnu a květnu má přijít 12.000 dávek, rozdělí se do dalších nemocnic. Novináře o tom dnes informovala pražská Fakultní nemocnice v Motole, která bude koordinovat rozdělování léku do nemocnic v Čechách. Pro Moravu bude takto fungovat FN Brno. Její mluvčí Veronika Plachá ČTK řekla, že nemocnice lék zatím nedostala, očekává ho však každým dnem. Medikament se bude podávat ohroženým skupinám pacientů, které má chránit před hospitalizací.

Léčivý přípravek se jménem casirivimab-imedivimab, známý také jako REGN-CoV2, vyrábí firmy Regeneron a Roche. Jde o směs protilátek. “Hlavním smyslem je ochránit nejrizikovější pacienty před těžkým průběhem nemoci covid-19 a tím zmírnit současný enormní tlak na přetížené nemocnice,” řekl k tomu ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. (Zdroj: ČTK)

Median: Hnutí ANO už není lídrem, volby by vyhráli Piráti a STAN
predvolebni pruzkum volebni model volebni pruzkum volby 2021 Pirati STAN ANO SPOLU SPD KSCM CSSD TRIKOLORA

Hnutí ANO ztratilo podle volebního modelu výzkumné agentury Median pozici lídra. Na jeho místo se v březnu dostala koalice Pirátů a STAN, která by volby vyhrála se ziskem 27,5 procenta hlasů. ANO by získalo 24,5 procenta hlasů, preference mu proti únoru klesly o dva procentní body. Hnutí premiéra Andreje Babiše nebylo podle volebního modelu Medianu v pozici lídra naposledy v březnu 2014. Vyplynulo to z průzkumu, jehož výsledky dnes agentura Median poskytla ČTK. Volby do Sněmovny se v Česku uskuteční letos v říjnu. Vítězství koalice Pirátů a STAN ukázal i volební model agentury Kantar CZ z přelomu ledna a února.

Hnutí ANO ztratilo podle volebního modelu výzkumné agentury Median pozici lídra. Na jeho místo se v březnu dostala koalice Pirátů a STAN, která by volby vyhrála se ziskem 27,5 procenta hlasů. ANO by získalo 24,5 procenta hlasů, preference mu proti únoru klesly o dva procentní body. Hnutí premiéra Andreje Babiše nebylo podle volebního modelu Medianu v pozici lídra naposledy v březnu 2014. Vyplynulo to z průzkumu, jehož výsledky dnes agentura Median poskytla ČTK. Volby do Sněmovny se v Česku uskuteční letos v říjnu. Vítězství koalice Pirátů a STAN ukázal i volební model agentury Kantar CZ z přelomu ledna a února. (Zdroj: ČTK)

ODS: Děti při návratu do škol testujte PCR testy ze slin, ne antigenními testy
PCR testy,Antigenní testy na covid 19, školy, žáci

Zástupci pražské ODS požadují změnu plánovaného testování dětí na covid-19 při návratu do škol. Podle občanských demokratů by měly být místo antigenních testů použity pravidelné PCR testy ze slin prováděné doma. Prokázala to pilotní testování dětí v pražských školách, sdělila dnes ČTK mluvčí pražské ODS Lenka Mottlová. Rovněž ministerstvo školství by využití PCR testů u školních dětí uvítalo, s prováděním testů doma ale nesouhlasí, řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

Školy by se měly podle nynějších plánů vlády začít otevírat nejdřív od 12. dubna. Antigenní testy jsou ve srovnání s PCR testy levnější, výsledek je rychleji k dispozici, jsou ale méně přesné. (Zdroj: ČTK)

Ministryně práce Maláčová má covid-19, příznaky onemocnění jsou mírné
Maláčová ČSSD

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se nakazila koronavirem,. Oznámila to dnes na twitteru. Nemoc covid-19 jí v pondělí potvrdil test. Uvedla, že má mírné příznaky onemocnění a minimálně 14 dní bude v izolaci.

“Tak už mě to taky dostihlo. Mám covid-19, včerejší test mi vyšel pozitivní,” uvedla ministryně.

Z členů vlády nemocí už prošli ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček a ministr zemědělství Miroslav Toman (oba ČSSD). Maláčová byla kvůli epidemii několikrát v dobrovolné izolaci. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře