Silvestrovské oslavy už podruhé omezí epidemie koronaviru
Česko dnes o půlnoci přivítá nový rok. Podobně jako loni budou oslavy poznamenané pandemií nemoci covid-19.

Přestože šíření koronavirové infekce v poslední týdnech zpomaluje, rozhodla vláda v obavě před šířením varianty omikron o přechodném zpřísnění epidemických opatření na přelomu roku. Do konce silvestrovského víkendu proto v restauracích platí omezení maximálního počtu hostů u stolu na čtyři. Omezen je také počet účastníků silvestrovských večírků.

Lidé, kteří se rozhodnou oslavit příchod roku v 2022 v restauraci, musí počítat s tím, že u jednoho stolu mohou sedět nejvýše čtyři hosté místo dosavadních šesti. Omezení se netýká lidí, kteří sdílejí společnou domácnost. Pro silvestrovské a novoroční večírky platí, že se jich může zúčastnit maximálně 50 lidí. Vstup do restaurací, klubů či barů mají stále povolen jen lidé s dokončeným očkováním nebo ti, kteří v posledním půl roce prodělali covid-19.

Loni na silvestra byla protiepidemická opatření výrazně přísnější než letos. Česko tehdy bylo v nejvyšším stupni epidemického rizika. To mimo jiné znamenalo zákaz vycházení od 21:00 do 05:00, uzavření restaurací či hotelů a omezení počtu účastníků hromadných akcí na dva lidi.

Loňské omezení oslav se projevilo mimo jiné nižším počtem požárů. Celkem na silvestra 2020 a na Nový rok 2021 vyjížděli hasiči v Česku ke 185 požárům. Byl to zhruba poloviční počet než o rok dříve. Hasiči ale varují, že údaje z předchozích let ukazují na neustálý nárůst požárů souvisejících s používáním pyrotechniky.

Oproti minulým letům, se přivítání nového roku 1. ledna 2022 v Praze obejde bez ohňostroje pořádaného městem nebo promítání na budovy, tzv. videomappingu. Kvůli pandemii covidu-19 se magistrát rozhodl, že akci pořádat nebude. Vítání nového roku se nekonalo ani před rokem.

Novoroční ohňostroj letos zrušila či omezila i další města. Například v Turnově na Semilsku se bude muset obejít bez stánkového prodeje a kulturního programu. Bez ohňostroje budou v Litomyšli či České Třebové. Naopak obyvatelé Ústí nad Labem v sobotu o novoroční ohnivou podívanou ochuzeni nebudou.

Zdroj: České noviny

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře