Lobbing EU Brusel likvidace farem

Nakupovat tohle maso budeme moci jen v řetězcích, které naše chovatele cenově zničí. Opravdu necháme Brusel diktovat kde a za co smíme utratit svoje peníze?

Pokud jste si doteď čas od času sehnali nějakého toho králíka či kachnu z rodinné farmy, tak s tím teď bude nejspíš konec. Ještě na tyhle Vánoce se to podařit může, po Novém roce už si podle Evropské unie na domácí opeřence a králíky musíte nechat zajít chuť. Proč?

Evropská komise sice ve svých materiálech propaguje tzv. strategii „Z farmy na vidličku“ (Farm to Fork), která zní na první poslech hezky, pokrokově a ekologicky. Člověk by tedy soudil, že to znamená, že si můžeme zajet na nejbližší farmu, kde hospodaří náš malý zemědělec a přímo od něj si můžeme koupit čerstvé králičí, nebo drůbeží maso ze zvířat, která prožila svůj život u něj, kde je krmil a staral se o ně podle zásad, jaké jsou v našem kraji obvyklé a žádané. V ideálním případě dokonce podle zásad ekologického zemědělství. Bohužel, nic není vzdálenější pravdě. Od nového roku už si na takové farmě od místního farmáře maso nekoupíte.

Lobbistům velkých nadnárodních producentů potravin se povedlo skrze Brusel prosadit nové hygienické normy, které produkci masa místním farmářům tak komplikují, že už na něj nejspíš nedosáhneme. Protože malí zemědělci s prodejem čerstvého masa prostě přestanou.

Nevím jak vy, ale já nechci, aby se obyčejné kuře, které mohu koupit za rohem, vozilo přes půl zeměkoule. Oháníme se Green Dealem, škrtíme emise na nesmyslnou úroveň, ale zároveň podporujeme převážení potravin tisíce kilometrů. Potravin, které dokážeme vyprodukovat u nás. Potravin, které splňují všechny u nás tradičně vysoké hygienické standardy. Kdo mi zajistí, že to kuře, které ke mně plave na lodi z Brazílie v sobě nemá napíchaná antibiotika a hromadu růstových hormonů? Proč máme já a moje děti jíst maso omývané chlórem proti bakteriím? Proč někdo rozhodl, že si nesmím vybrat? Já sama maso kupuji už řadu let téměř výhradně od soukromých chovatelů. A čím dál víc lidí, které znám to dělá podobně. Že by to byl ten důvod? Že už si nesmíme vybrat ani to, co budeme jíst, kupovat a hlavně platit?

Myslím, že těch nesmyslných směrnic z EU je opravdu hodně. Nicméně toto beru jako jednu z těch, která zcela evidentně poškozuje mě jako spotřebitele, mě jako člověka, který chce podporovat domácí farmáře, život na vesnici a naše zemědělství. Nevidím jediný důvod, proč se mám nechat nahnat do cizích marketů a nutit kupovat něco, co nechci. Já sama si chci rozhodnout, za co svoje peníze utratím a co budu vařit svým dětem. Nepotřebuji Evropskou unii k tomu, aby mi říkala jak moc škodlivé je, že ten pán co mi prodává králíky nemá vymalováno tou správnou barvou. Nepotřebuji Evropskou unii k tomu, aby mi vysvětlila, jak ráda se ta zvířátka projedou namačkána v náklaďáku a jak šťastně a hygienicky umírají na obřích jatkách po tisících.

Jsou věci, které bychom nikdy neměli přijmout. A tato cílená likvidace našich malých a nezávislých farmářů je jedna z nich. Ostatně je to svým způsobem likvidace nezávislosti nás všech.

Autor: Jana Marková

,
Blog občana

"Blog občana" slouží jako prostor k veřejnému vyjádření našich čtenářů.

Obsah tohoto článku je názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názorem redakce, která text neupravuje a nechává jej v původním znění.

Chtěli byste také věřejně prezentovat Váš názor na aktuální témata? Své náměty a příspěvky můžete zasílat na email: redakce(zavináč)zpravycr.cz

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře