Vláda, Babiš, rozvolnění,

Vláda na dnešním večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března.

Současný nouzový stav už dříve dolní komora zrušila k sobotě 27. února. Jeho kritici poukazovali na to, že vláda jej vyhlásila před dvěma týdny na žádost hejtmanů tak, že bezprostředně navázal na předchozí nouzový stav, který Sněmovna odmítla prodloužit. Postup kabinetu už byl napaden u Ústavního soudu mimo jiné senátory. Podle Babiše ale vláda rozhodovala správně. Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října.

Sněmovna odpoledne schválila pandemický zákon v senátní verzi, podle níž dostanou ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice pravomoci vydávat rozsáhlejší restrikce proti šíření covidu-19.

Výslovně budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně bez nutnosti nouzového stavu. Restrikce budou podle úprav platit jen při pandemické pohotovosti, kterou bude moci dolní komora ukončit nebo obnovit. Už ho podepsal i prezident Miloš Zeman, platit tak začne hned poté, co vyjde ve Sbírce zákonů.

Vláda ale tvrdí, že opatření podle pandemického zákona za nynější kritické situace v zemi nestačí, a proto chce dál nouzový stav. 

Vláda plánuje nad rámec současných opatření omezit pohyb lidí a kontakty mezi nimi. Babiš ve čtvrtek večer po zasedání vlády řekl, že od pondělí bude na tři týdny až na výjimky zakázaný pohyb lidí mezi okresy. Hamáček dnes uvedl, že lidé by se měli ve svém volném čase, například při cestě do přírody, pohybovat jen na území katastru dané obce, ve které bydlí. Jejích pohyb by nebyl omezen vzdáleností jednoho kilometru od bydliště, jak původně zamýšlelo ministerstvo vnitra. Praha by podle něj mohla být brána jako jedna obec. Cesty do zaměstnání či kvůli péči o blízké nebudou omezeny. Policejní kontroly budou namátkové.

Dalším krokem, jak zbrzdit šíření viru, bude pravidelné antigenní testování ve firmách.

V některých už funguje nyní. Spuštěním plošného testování na koronavirus v podnicích se má zabývat speciální tým na úrovni vlády, jehož koordinátorem bude ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Testování ve firmách začne v pondělí 1. března, proplácet se budou čtyři testy na osobu za měsíc. V první fázi bude systém dobrovolný, později povinný.

V sobotu začne přihlašování zaměstnanců škol k očkování proti covidu-19, a to s pomocí speciálního kódu. V pondělí se připojí senioři nad 70 let, zváni na očkování budou od nejstarších po mladší. Ve stejný den mohou pacienty k očkování registrovat do svých ordinací také praktičtí lékaři. Nezapojí se ale všechny ordinace.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře