volební model, Volební průzkum, volební preference, ANO, Piráti,

Volební průzkum – Parlamentní volby by v červnu vyhrálo hnutí ANO s 26,7 procenta hlasů před Piráty a STAN s 24,1 procenta a koalicí SPOLU, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Podle volebního modelu agentury STEM by se přes pět procent potřebných pro vstup do Sněmovny dostala také SPD, ČSSD, KSČM a Přísaha.

Hnutí ANO podle většiny posledních průzkumů v pozici lídra vystřídalo koalici Pirátů a Starostů. Podpora ANO se na červnových 26,7 procenta zvýšila z 24 procent v dubnovém volebním modelu STEM. Stejné pořadí hnutí ANO a dvou koalic v popředí ukázaly v poslední době také volební modely agentury Median a Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). 
Volebni pruzkum volebni model cerven 2021

Pokud jde o samostatné strany, tedy nikoliv o koaliční uskupení, v červnu nejlépe dopadlo ANO s 27 %, Piráti by získali 15,5 %, SPD 10,9 %, ODS 10,9 %, STAN 8,7 %, KSČM 5,5 %, ČSSD 5,5 %, Přísaha 5,1 %, KDU-ČSL 3,2 %, TOP 09 3 % a Zelení 1,6 %.

Hnutí Přísaha Roberta Šlachty od počátku roku setrvale posiluje a v červnovém modelu STEM se poprvé ocitá na hranici vstupu do sněmovny. Jeho příznivci vyjadřují nadprůměrný zájem o politiku a průměrnou vůli přijít k volbám i sílu vztahu k této straně.

Ostatní strany, hnutí nebo koalice mají pouze teoretickou šanci na úspěch.

Voleb do Sněmovny se podle zjištění STEM chce zúčastnit 64,5 procenta Čechů, téměř pětina nikoliv a 16,5 procenta dotázaných uvedlo, že se ještě nerozhodli. Průzkum agentura provedla mezi 21. a 29. červnem u víc než tisícovky lidí starších 18 let.

Zdroj: ČTK, Seznam Zprávy

, , , , , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře