Vláda se vrátí k budoucnosti zóny Plzeň-Líně.

Vláda se vrátí k budoucnosti zóny Plzeň-Líně.

Ministři se po stažení plánu na budování továrny na výrobu baterií do aut v loňském roce znovu vrátí k budoucnosti zóny Plzeň-Líně. Proberou senátní návrh zákona na vyškrtnutí zóny ze seznamu strategických staveb tak, aby prostor mohla dál využívat armáda. Horní komora parlamentu předlohu přijala před měsícem. Vladislav Vilímec z vládní ODS tehdy také navrhl, aby Sněmovna probrala návrh zrychleně už v úvodním kole projednávání.

Zóna v Líních je v loni přijatém zákoně o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury uvedená jako strategický podnikatelský park, který má sloužit zejména k výrobě a skladování baterií pro elektrická vozidla. Tuto takzvanou gigafactory plánoval vybudovat koncern Volkswagen. Počátkem loňského listopadu ale oznámil, že rozhodování o výstavbě továrny odkládá na rok 2025, což vedlo k ukončení jednání.

Lokalita, kde se mimo jiné nachází bývalé vojenské letiště s betonovou vzletovou a přistávající dráhou, armáda nyní využívá k provozování letecké záchranné služby svými vrtulníky. Do budoucna by podle Vilímce mohla zónu využívat rovněž k výcviku a logistice.

Senátní výbor pro obranu loni v listopadu doporučoval zónu ze zákona vyřadit, což si přála i ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Podle ní s převodem letiště z majetku armády souhlasilo ministerstvo obrany pouze pro případnou výstavbu gigafactory.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře