Mocenská volební uskupení aneb jak to dal dohromady čert s ďáblem

Nepoctivé předvolební techtle mechtle a vytváření podivných uskupení. Podvod na voličích a dohodnutý rozpad po volbách. Na pravici se po letech uvolnilo místo pro seriózní uskupení. Hodnoty není možné vyměnit za mocenská koryta.

Vidina úspěšných voleb mnohé svádí dělat tak trochu nepoctivé techtle mechtle. Teď před volbami se nám totiž začala vytvářet prapodivná uskupení názorově protichůdných stran. Na mysli mám dvě konkrétní, kterými jsou zaprvé ODS, TOP 09 s KDU-ČSL a zadruhé Piráti a STAN.

ODS TOP 09 KDUCSL lidovci Pirati STAN

Programy subjektů, které jsem vyjmenoval, se rozcházejí v řadě důležitých bodů, například v otázce přijetí eura. Zatímco “Topka” je pro, ODS se vyhraňuje jasně proti. To samé platí i o přístupu k migraci. TOP 09 ji podporuje, ODS se tváří že odsuzuje. O těchto a dalších tématech se v koaliční smlouvě asi raději mluvit nebude. Nesmí se o nich mezi sebou bavit dokonce ani členové z rozdílných stran, protože by se navzájem zkrátka „zhádali“.

Programovou rozdílnost druhého zmíněného uskupení, STAN a Pirátů, mi hlava nebere ještě víc. Nebojím se označit Piráty za novou neomarxistickou levici. Tou prostě jsou. A upřímně se divím, že jim STAN sedl na lep. Myslím si, že starostové mezi sebou mají velmi rozumné lidi, a nepřijde mi moc pravděpodobné, že by chtěli prosazovat takovýto neomarxistický program. Osobně jsem mluvil s řadou významných jihočeských starostů z velkých měst a ti byli zděšení z toho, co Piráti předvádějí a prosazují. Jen to umí zkrátka pirátsky trochu zaobalit, aby to nemuseli říct na plnou pusu. To by veřejnost totiž neskousla.

Jako podvod na voličích vnímám, že obě zmíněná uskupení už nyní tvrdí, že se po volbách rozpadnou. Samotný vznik těchto uskupení pak nelze vnímat jinak, než že má za úkol mocensky získat co nejvíce mandátů, a dostat se tak k co největšímu zastoupení ve Sněmovně. Takže do voleb spolu a potom šup každý svou cestou.

Trikolóra má ve Sněmovně sice jen tři poslance, o to razantněji umíme na nešvary a důležitá témata ukazovat a nabízet řešení. Nebojíme se v mediálním prostoru otevírat palčivá témata – například v posledních dnech jste měli možnost zahlédnout předsedu strany Václava Klause ml. v pořadu paní Jílkové, kde se diskutovalo na téma školství. A účastní se mediálního života i na mnoha dalších úrovních. Díky tomu, že Trikolóra dělá vše proto, aby věci probublaly zpod pokličky ven, zmírňuje tím dopady rozhodnutí, která činí jiní. Vláda si pak nedovolí přijmout rozhodnutí v tak razantním duchu a to i díky třem našim poslancům.

I Trikolóra vyjednává a má tendence ke spojování. Činí tak však na programové bázi a při souznění jasných hodnot, které nehodlá obětovat. Rozhodně tedy není tím, kdo by spojoval čerta s ďáblem, jak to činí výše zmínění. Prioritou strany je programová shoda. Rozhodně nechceme vytvořit názorově nesourodou mocenskou koalici.

Autor: Radim Zábojník

, , , , , ,
Blog občana

"Blog občana" slouží jako prostor k veřejnému vyjádření našich čtenářů.

Obsah tohoto článku je názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názorem redakce, která text neupravuje a nechává jej v původním znění.

Chtěli byste také věřejně prezentovat Váš názor na aktuální témata? Své náměty a příspěvky můžete zasílat na email: redakce(zavináč)zpravycr.cz

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře