Stát chce šetřit na penězích, které nemá k dispozici
Ušetříme hlavně na sobě! 55 miliard na dotacích! Kasal se při tiskovce elektrikář Stanjura a politolog Fiala. 55 miliard, které ovšem vůbec k dispozici stát nemá! To je báječné, že? Chcete škrtat něco, co prostě není. Tak hlavně, že jste podle mediálních výstupů odpovědná vláda, vy píároví komici.

Takže to, že jsem psala, že doufám, že to neskočí stejně, jako když se ministr financí sekl o 60 miliard na windfall tax pro energetické společnosti, ze které zbyl trapný zlomek, jako když zapomněl čerpat 54 miliard z EU k jejichž využití se zavázal, a musel je tak ukrást důchodcům, vůbec jsem netušila, jak velká vizionářka jsem. Jedeme na vlně neskutečné nekompetentnosti a jestli tohle opravdu sestavoval tým vládních expertů měsíce, tak je to obrovská ostuda a důkaz toho, že ti lidé tam nemají do jednoho co dělat. Nebýt toho, máme 114 mld a nemusíme zvedat DPH na kojeneckou vodu.  

Objem státních dotací se v příštích dvou letech sníží o 54,4 miliardy korun. (Skoro na chlup přesně, co Zbynďa zapomněl v EU). Z toho o 45,6 miliardy korun se dotace zkrátí už v příštím roce, uvedl na čtvrteční tiskové konferenci ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Většina krácených dotací se přitom bude týkat resortů průmyslu a obchodu a zemědělství. A viděl složení těch dotací ten člověk aspoň z rychlíku? 

Ministerstvo průmyslu má příští rok ušetřit 20 miliard. Současně ale nesmí uspořit 22 miliard, které musí podle zákona vyplatit producentům elektřiny z obnovitelných zdrojů. Dalších 20 miliard dotací je z evropských zdrojů. A tím to hoši jaksi nezalepíte. Šest miliard míří na útlum hornictví a skladování jaderného paliva. Nakonec tak může škrtat jen ze zbylé šestimiliardové částky, z níž ovšem platí svůj provoz. Takže zrušíme ministerstvo průmyslu? 

Ministerstvo zemědělství to má podobně. Výdaje do agrárního systému ČR se pohybují kolem 70 miliard korun. Jenže zase zhruba polovina jde z dotací EU. Z těch zbylých 35 miliard jde ale 9 miliard na kofinancování evropských dotací. To znamená, že pokud mají zemědělci mít možnost evropské dotace čerpat, těchto 9 miliard škrtnout nejde. Další jdou na veterinární správu, zemědělské střední a vysoké školy. Ministerstvo  má  tedy skutečnou kontrolu nad zhruba 12 miliardami korun. Z toho se ovšem platí třeba tzv. nákazový fond, který má pomáhat chovatelům hospodářských zvířat předcházet šíření ptačí chřipky a afrického moru prasat. A tak dále a tak podobně. Fakt to není 70 miliard na to, aby si zemědělci nakoupili nový traktory Stanjuro. 

Takže těch 55 miliard z dotací je zřejmě nesmysl. Zase lžou, i když teď spíš nevědí, co plácají. Kromě toho, že se plácají po ramenou a dělají z nás idioty. Ty pro nás mnohé likvidační zvýšení daní vůbec ničemu nepomohou a představte si, že makáte od nevidím do nevidím na tyhle ekonomické analfabety, kteří je rozfrncají za Ukrajinu nebo za jiný nesmysl, dle směru své aktuální vlezlosti do něčího pozadí. 

Teď by se měla zvednou celá opozice a začít jim to bod po bodu omlacovat o hlavu, tak jako to tu děláme my spolu. A jestli existuje v té pětismečce pár rozumných lidí, (pořád tvrdí, že tu v té ODS jsou), tak by měli dělat to samé. Nebo nás regulérně tihle „šmejdi“ zničí. Jinak to nazvat nemůžu.

Autor: Jana Marková

Jana Marková, zprávy čr,
Blog občana

"Blog občana" slouží jako prostor k veřejnému vyjádření našich čtenářů.

Obsah tohoto článku je názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názorem redakce, která text neupravuje a nechává jej v původním znění.

Chtěli byste také věřejně prezentovat Váš názor na aktuální témata? Své náměty a příspěvky můžete zasílat na email: redakce(zavináč)zpravycr.cz

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře