STAN bude vybírat, koho navrhne na funkci eurokomisaře

STAN bude vybírat, koho navrhne na funkci eurokomisaře.

Hnutí STAN bude dnes vybírat osobnost, kterou navrhne vládě k nominaci na funkci eurokomisaře. Dosud nejčastěji se spekulovalo o nově zvolené europoslankyni Danuši Nerudové a ministrovi průmyslu Jozefu Síkelovi (oba STAN), Piráti vládě navrhnou dosavadního europoslance Marcela Kolaju.

Slabší výsledky STAN a Pirátů v eurovolbách, v nichž své strany Nerudová s Kolajou vedli, podle komentátorů zvýšily šance Síkely. Lídři koalice opakovaně uvádějí, že by Česko mělo získat silné portfolio, nejlépe ekonomické.

O navrhující straně vznikla jen neformální dohoda při vyjednávání o vládě s hnutím Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Hnutí STAN trvá na tom, že má s nominací přijít samo, podle Pirátů náleží celé koalici Pirátů se STAN tak, jak kandidovala v posledních sněmovních volbách. Rozhodující slovo bude mít vláda.

Jednání na úrovni EU se vedou paralelně. Na první neformální setkání premiérů unijních zemí na toto téma dnes odlétá premiér Petr Fiala (ODS). Mluvčí kabinetu Lucie Ješátková ČTK řekla, že předmětem schůzky nejsou konkrétní komisaři ani jejich portfolia, ale první diskuse o celkovém obsazení hlavních představitelů EU. “Pan premiér bude samozřejmě pokračovat v neformálních jednáních o možných portfoliích pro českého komisaře, nicméně pro formální nominaci je čas do konce srpna,” uvedla.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře