Průměrná sazba hypoték v červnu stagnovala, je 5,51 %, Nájemné je stále výrazně levnější než splátka hypotéky

Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v červnu stagnovala, je 5,51 %.

Průměrná sazba hypoték na počátku června stagnovala, proti předchozímu měsíci se snížila o 0,01 procentního bodu na 5,51 procenta. Zůstala na nejnižší úrovni od května 2022. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

Úrokové sazby hypoték se od února 2023, kdy dosáhly vrcholu na 6,37 procenta, snížily o 0,86 procentního bodu. Ve stejném období klesla základní úroková sazba České národní banky (ČNB) o 1,75 procentního bodu na 5,25 procenta.

“Hypoteční trh po jarním probuzení vstupuje do klasické letní ‘okurkové sezony’, která se projevuje nejenom stagnací sazeb, ale hlavně stagnací zájmu o nové obchody,” uvedl analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora. Hypoteční sazby podle něj čeká v příštích měsících další snižování. “Jen jeho tempo a výsledek na konci letošního roku nebude takové, jaké jej většina odborníků očekávala,” dodal.

Podle ředitele společnosti Century 21 Tomáše Jelínka je pokles úrokových sazeb pomalejší, než trh očekával, a to kvůli pomalejšímu hospodářskému růstu a obavám z návratu inflace. Konzultant společnosti 4fin David Krůta naproti tomu spojuje současnou stagnaci sazeb s obvyklým letním útlumem hypotečního trhu. “Je navíc podpořena blížícím se zavedení sankce za předčasné splacení úvěru mimo fixaci,” dodal. Sankce za předčasné splacení, která by měla omezit takzvanou úvěrovou turistiku mezi bankami, začne platit od září.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV) při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,51 procenta byla v červnu 21.520 korun. Proti květnu se snížila o 20 korun, od začátku roku zhruba o 1000 korun.

Úrokové sazby se v červnu u všech fixací vrátily pod šest procent. Nejvýhodnější je nyní tříletá fixace pod 80 procenty LTV se sazbou 5,23 procenta. Nejvyšší úročení je u hypotéky s desetiletou fixací nad 80 procent LTV, kde je sazba 5,95 procenta.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře