Schillerová u soudu. Soud znovu otevře kauzu firmy FAU

Schillerová u soudu. Soud znovu otevře kauzu firmy FAU.

Olomoucký kraj – V roli svědkyně se dnes před olomouckým krajským soudem ocitne bývalá ministryně financí, poslankyně Alena Schillerová z hnutí ANO. Vypovídat bude v rozsáhlém případu údajného krácení daní se škodou čtvrt miliardy korun.

Další výrazná postava hnutí ANO bude před soudem vypovídat o případu „kleknutí“ na firmu, která zkrachovala po zásahu finančních úředníků. Alenu Schillerovou, poslankyni a bývalou ministryni financí, předvolal soud v Olomouci

V kauze se zodpovídá 16 lidí a dvě firmy – opavská společnost FAU a firma Verami International Company. Jako členové organizované skupiny při nákupu pohonných hmot podle žalobce Karla Studeného využili obchodních společností pro řetězovité obchodování se zbožím a vyhnuli se tak zaplacení daně. Soud se případem zabývá půldruhého roku.

Obžalovaní měli podle žalobce rozdělené role se stanovenými úkoly, přičemž jednatel FAU Vojtěch Csabi údajně trestnou činnost zosnoval a řídil. Csabi veškerou vinu jednoznačně popřel, podle něj šlo o cílenou likvidaci jeho firmy kvůli obchodním zájmům společností předsedy ANO a tehdejšího ministra financí Andreje Babiše. FAU totiž vlastnila sklad pohonných hmot a železniční vlečku v areálu přerovské firmy Precheza z holdingu Agrofert z Babišova svěřenského fondu. Právě osudná vlečka, která je strategickým dopravním prostředkem, je podle něj i důvodem, proč nyní stojí před soudem.

Babiš již dříve odmítl, že by v době svého působení na ministerstvu financí zneužíval a úkoloval finanční a celní správu. U soudu již osobně vypovídal, nyní si na přání obhajoby předvolal soud také Schillerovou. Podle serveru Seznam Zprávy se podle obhajoby objevily dokumenty naznačující přímé zapojení tehdejší ministerské náměstkyně.

Zdroj|: ČTK, foto: WikiPledie

, , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře