ČR stupňuje tlak proti německému poplatku za tranzit plynu

ČR stupňuje tlak proti německému poplatku za tranzit plynu.

Česká republika, Slovensko, Rakousko a Maďarsko stupňují tlak na Evropskou komisi (EK), aby zakročila proti spornému poplatku, který Německo vybírá za tranzit zemního plynu přes své území. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na společný dokument těchto zemí, k němuž získala přístup.

Poplatek, který má sloužit k pokrytí nákladů na ukládání plynu v zásobnících, zavedlo Německo v době nedávné energetické krize spojené s ruskou invazí na Ukrajinu. Společnost Trading Hub Europe GmbH (THE), která je správcem německého trhu s plynem, minulý týden oznámila, že poplatek se od července zvýší o více než třetinu, a to na 2,50 eura (zhruba 62 Kč) za megawatthodinu (MWh) z nynějších 1,86 eura. Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh na klíčovém trhu v Amsterodamu se nyní pohybuje blízko 34 eur (840 Kč) za MWh.

Česká republika, Slovensko, Rakousko a Maďarsko tvrdí, že poplatek podkopává jejich energetickou bezpečnost a snahu zbavit se závislosti na ruském plynu, protože zvyšuje náklady na plyn z jiných zemí přepravovaný přes Německo, píše Reuters.

Ve společném dokumentu tyto země podle Reuters vyzývají Evropskou komisi, aby při řešení problému “proměnila slova v činy”. “Tento poplatek spolu s plánovaným ukončením tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu do konce letošního roku výrazně sníží bezpečnost dodávek v celé střední a východní Evropě,” píše se v dokumentu.

Zdroje agentury Reuters už v dubnu uvedly, že EK se kvůli poplatku chystá proti Německu zahájit právní kroky. Tiskový zástupce EK se minulý týden k možným právním krokům nevyjádřil, ale uvedl, že rozhovory s Německem pokračují. “Komise přesvědčuje Německo, aby navrhlo řešení, které byl odstranilo tyto překážky a nebránilo členským státům ve snaze odejít od ruského plynu,” dodal.

Podle nejmenovaných představitelů EU se předpokládá, že ministři energetiky členských zemi EU a Evropská komise budou o sporném poplatku jednat na čtvrtečním setkání v Bruselu, napsal Reuters.

Německé ministerstvo hospodářství tvrdí, že poplatek není diskriminační a že ostatní členské země EU těží z toho, že Německo rychle plní své plynové zásobníky. Komisařka EK pro energetiku Kadri Simsonová nicméně v březnu prohlásila, že poplatek ohrožuje solidaritu v rámci EU a poškozuje snahy o snížení závislosti na ruském plynu.

Český ministr průmyslu Jozef Síkela začátkem března oznámil, že se Evropská komise bude zabývat požadavkem Prahy na zrušení poplatku. Zavádění jednostranných poplatků za tranzit plynu podle Síkely neodpovídá dohodám o solidaritě, v nichž bylo konstatováno, že energetická bezpečnost je společným zájmem EU a že náklady na ni si mají na svých územích nést jednotlivé státy.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře