Česko již neuznává nebiometrické pasy Ruské federace

Česko již neuznává nebiometrické pasy Ruské federace.

Česko od středy neuznává nebiometrické pasy Ruské federace. Ruští občané s takovým pasem budou na českém území pobývat nelegálně. 

Podobné opatření už zavedlo Dánsko. Česká republika o něm informovala na jednání příslušného orgánu Evropské unie a vyzvala další státy k přijetí stejného opatření. Biometrický pas je takový cestovní pas, který má strojově čitelné údaje a nosič dat s biometrickými údaji, které umožňují identifikaci nositele, například zobrazení obličeje a otisky prstů.

“Pokud se v Česku ruský občan prokáže nebiometrickým pasem, pobývá zde nelegálně a dál se řeší, co s ním. Nebiometrické pasy se mnohem snadněji upravují a falšují,” sdělila ČTK Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva.

“Bezpečnost je pro naši vládu prioritou. Nebudeme čekat na další sabotáž. Každý, kdo chce v naší zemi pobývat, se musí věrohodně prokázat. A na to v případě Rusů už nebude stačit pas s nebiometrickými údaji, se kterým přicestovali mimo jiné vrazi z Vrbětic,” uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Česko podezřívá z výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 dva důstojníky ruské tajné služby GRU. Britští vyšetřovatelé viní tytéž muže z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury v roce 2018.

Lipavský chce nadále v Evropské unii prosazovat návrh týkající se omezení pohybu ruských diplomatů v Schengenu. “Jde o další nástroj špionáže proti demokratickým zemím,” dodal šéf české diplomacie.

Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře