Eurovolby mohou mít dopad na vládní strany, Pirátům hrozí rozštěpení.
Když jsme psali o drtivé porážce SPD v eurovolbách, tak vládní strany, a to zejména Piráti nebo KDU-ČSL na tom nejsou o mnoho lépe.
Pirátům po ztrátě dvou europoslaneckých mandátů může podle Mareše hrozit i rozštěpení. „Část krajně levicového křídla by mohla následovat Ondřeje Dostála do Stačilo!“ uvedl. Dostál byl dříve v poradním vládním týmu koalice Pirátů a hnutí STAN, nyní se dostal do EP jako dvojka na kandidátce vedené šéfkou KSČM Kateřinou Konečnou.
Výsledky voleb do Evropského parlamentu (EP) by podle politologů oslovených ČTK mohly mít dopad na fungování méně úspěšných koaličních stran. KDU-ČSL podle Miroslava Mareše zřejmě bude čekat na podzimní krajské volby, změna lídra se ale nedá u lidovců vyloučit ani dříve. S Janem Kubáčkem se shoduje na tom, že u Pirátů se začnou ozývat protestně naladěné a nespokojené části strany.
Volby opět vyhrálo opoziční hnutí ANO, bude mít sedm europoslanců, o jednoho více než dosud. Druhá skončila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která uhájila šest křesel, o dva mandáty tyto strany přišly. Lidovci získali jednu pozici, obhajovali dvě. Vládní Starostové i Piráti skončili za Přísahou s Motoristy i koalicí Stačilo! v čele s KSČM. Starostové a osobnosti pro Evropu mají dva mandáty, Piráti jeden.
„U KDU-ČSL zřejmě budou čekat na krajské volby, ale změna lídra se vyloučit nedá ani dříve,“ míní Mareš. Lidovecký předseda Marian Jurečka po vyhlášení výsledků označil za těžké naplňování podmínek, které si na jaře stanovil pro setrvání v čele KDU-ČSL. Uvedl tehdy tři, jednu z nich, udržení dosavadní pozice v EP, nenaplnil.
Podle Kubáčka je u lidovců problém po volbách největší, nicméně očekává ve straně velké tápání. Domnívá se, že KDU-ČSL zůstane v koalici Spolu, než aby se pokoušela ve sněmovních volbách příští rok kandidovat sama. „Nakonec tam myslím, že zvítězí varianta opatrnická a bude to pro lidovce znamenat, že se dostávají do submisivní pozice,“ dodal.
Výsledek Spolu je podle Lubomíra Kopečka maximum možného v situaci, kdy jde o hlavní formaci nepopulární vlády. „Dovnitř Spolu je důležité, že se neodehrála žádná ‚kroužkovací revoluce‘ a všechny tři strany mají přiměřený mandátní zisk, byť lidovci a ODS si o jeden mandát pohoršili oproti předchozímu EP,“ uvedl. Projekt Spolu ale podle něj potvrzuje smysl i pro sněmovní volby.
„Nemyslím si, že výsledek uvnitř stran Spolu vyvolá nějaké velké spory. Pozice předsedy lidovců Jurečky jen jeden mandát samozřejmě nepomůže, na druhou stranu jeho pozici mnohem víc oslabuje dlouhodobě nízká podpora strany a dopady některých vládních kroků na její voliče,“ dodal.
Pirátům po ztrátě dvou europoslaneckých mandátů může podle Mareše hrozit i rozštěpení. „Část krajně levicového křídla by mohla následovat Ondřeje Dostála do Stačilo!“ uvedl. Dostál byl dříve v poradním vládním týmu koalice Pirátů a hnutí STAN, nyní se dostal do EP jako dvojka na kandidátce vedené šéfkou KSČM Kateřinou Konečnou.
Ve straně se podle Kopečka dá čekat velká vnitřní debata. „Asi se oživí i vnitřní spor o jejich účasti ve vládě, na druhou stranu nedá se čekat, že by kvůli druhořadým volbám, což jsou evropské, Piráti odešli z vlády,“ poznamenal.
Také podle Kubáčka se začnou ozývat protestně naladěné a nespokojené frakce uvnitř strany. „Začíná etapa zlobivého dítěte ve vládě,“ řekl. Dodal, že Piráti podle něj nastartují postupnou odluku od koaličního kabinetu.
U STAN očekává Kubáček velké sebezpytování a pokus o další zviditelnění se v pětikoalici jakožto druhého nejsilnějšího subjektu. Budou se snažit nebýt zaměnitelní. „STAN dopadl zjevně pod očekávání, na druhou stranu dva mandáty a skoro devět procent hlasů není u malé strany špatný výsledek,“ uvedl Kopeček.
Zdroj: ČTK