Silné bouřky, počasí

Silné bouřky působily problémy v dopravě a energetice, hasiči evakuovali dva tábory.

Bouřky doprovázené kroupami a silným větrem, které se ve středu odpoledne a večer prohnaly Českem, působily problémy v dopravě a dodávkách elektřiny.

Hasiči měli kvůli počasí zhruba 950 výjezdů, hlavně ve Středočeském, Jihočeském a Ústeckém kraji. Evakuovali také dva dětské tábory. Spadlé stromy omezily dopravu na několika regionálních tratích i na železničním koridoru u Chvaletic na Pardubicku. Výpadky elektřiny postihly desítky tisíc odběrných míst. Některé zejména menší toky přechodně vystoupaly většinou na první povodňový stupeň. Víc se rozvodnil Svinenský potok, který podle hasičů “doslova spláchnul” Trhové Sviny.

Bouřky ve středu v Česku vystřídaly tropická vedra. “Nejvíce technických pomocí evidujeme v krajích Středočeském, Jihočeském a Ústeckém,” uvedl dnes před 06:30 Hasičský záchranný sbor ČR na síti X. Hasiči odstraňovali spadlé větve a stromy a odčerpávali vodu ze sklepů a silnic. Zaplavila například u Rádelského Mlýna nájezd od Jablonce nad Nisou na rychlostní silnici R35 ve směru na Prahu. “Hradeckou část Plotiště nad Labem zaplavil potok, který nestíhal pohltit přívaly vody,” napsali ráno na síti X hasiči z Královéhradeckého kraje. Dětské tábory hasiči v noci evakuovali na Trutnovsku a Českobudějovicku, děti přemístili do náhradního ubytování.

Provoz byl kvůli spadlým stromům večer omezený na čtyřech jihočeských tratích, v noci stromy spadly na koleje na dalších šesti úsecích regionálních tratí v Jihočeském, Pardubickém a Olomouckém kraji a na Vysočině. Správa železnic provoz většinou obnovila, omezení podle Českých drah dnes dopoledne trvá na dvou jihočeských a jedné středočeské trati. Trakční vedení je spadlými stromy poškozené v úseku Nová Ves u Českých Budějovic – České Velenice, tam dopravce čeká obnovení provozu ještě dopoledne. Po trati Rybník – Lipno nad Vltavou vlaky ze stejného důvodu neprojedou do odpoledne. Stromy na kolejích zablokovaly trať mezi Mladou Boleslaví a Dolním Bousovem, podle odhadů také do odpoledne. Ve všech třech úsecích místo vlaků vyjely autobusy.

Po bouřkách bylo ráno v Česku 46 poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny víc než 17.000 odběrných míst, z toho téměř 12.000 v jižních Čechách. Výpadek trval také u 3000 odběratelů ve Středočeském a 1100 v Královéhradeckém kraji. “Příčinou byly pády stromů do vedení následkem větru a bouřek i údery blesků do vedení,” řekla ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Obnovení dodávek předpokládá během dnešního dne. Na opravách pracuje také EG.D, uvedl mluvčí distribuční firmy Lubomír Budný. Situace už je lepší než večer. ČEZ ve středu k 19:00 evidoval 37.000 míst bez dodávek elektřiny, EG.D k 22:00 měl 18.000 odběratelů bez proudu.

Nejvíc srážek spadlo za uplynulých 24 hodin v pásu od jižních po severní a severovýchodní Čechy, uvedl ráno Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nejvíc napršelo v Hradci Králové na stanici Svobodné Dvory, kde meteorologové naměřili 73 milimetrů srážek. V Trhových Svinech na Českobudějovicku zaznamenali 70 milimetrů.

“Na vydatné srážky ve formě přívalových dešťů reagovaly zejména menší toky prudkými vzestupy,” uvedli meteorologové. Na první povodňový stupeň bdělosti vystoupala Lužická Nisa, Ostružná a Sázava. Na Svinenském potoce v Trhových Svinech byl přechodně třetí stupeň ohrožení. Vzestupy hladin pak podle ČHMÚ pokračovaly níže po toku v povodí Malše. Na první povodňový stupeň se tam dostala Stropnice v Pašinovicích a Malše v Roudném na Českobudějovicku.

Silné bouřky se v Česku letos v létě objevují opakovaně. Třeba po bouřkách, které prošly republikou o předposledním červnovém víkendu, dostaly pojišťovny hlášení o několika tisících škod za více než 100 milionů korun.

Po bouřkách bylo dopoledne bez elektřiny víc než 10.000 odběrných míst

Po bouřkách bylo dnes před polednem v Česku bez elektřiny víc než 10.000 odběrných míst, hlavně v jižních Čechách. Energetici poruchy odstraňují, ve středu večer jich byly desítky tisíc a dnes ráno proud nemělo víc než 17.000 odběratelů. Vyplývá to z informací distribučních firem EG.D a ČEZ. Silné bouřky Českem prošly ve středu odpoledne a večer, škody podle energetiků působily stromy spadlé do elektrického vedení a také údery blesku.

V distribuční síti EG.D, která zahrnuje zejména jižní část České republiky, bylo dopoledne 23 poruch na vedení vysokého napětí. V jižních Čechách firma evidovala zhruba 8300 odběrných míst bez elektřiny, z toho 5600 na Českokrumlovsku a 1800 na Českobudějovicku. Na Vysočině bylo bez dodávek 400 odběratelů. “Na řadě míst se jedná i o více poruch na jedné lince. Na opravách intenzivně pracujeme a děláme všechno pro to, abychom dodávky obnovili co nejdříve,” uvedl mluvčí EG.D Lubomír Budný.

ČEZ měl před polednem ve své distribuční síti po bouřkách 13 poruch na vedení vysokého napětí, řekla ČTK mluvčí firmy Soňa Holingerová. Bez elektřiny bylo asi 1500 domácností, z toho 600 ve Středočeském a 550 v Královéhradeckém kraji. Zhruba 320 odběratelů mělo výpadek v Pardubickém kraji. “Příčinou byly pády stromů do vedení následkem větru a bouřek i údery blesků do vedení,” řekla mluvčí. Obnovení dodávek předpokládá během dnešního odpoledne.

Na opravách energetici pracovali v noci i dnes, odběratelů bez proudu tak výrazně ubylo. ČEZ ve středu k 19:00 evidoval 32 poruch na vedení vysokého napětí a 37.000 míst bez dodávek elektřiny, z toho téměř 28.000 bylo ve Středočeském kraji, skoro 5000 v Královéhradeckém a zhruba 3500 v Ústeckém kraji. Ráno se počet snížil na 21 poruch a 5000 domácností s výpadkem. EG.D ve středu k 22:00 měl 18.000 a dnes ráno téměř 12.000 odběrných míst bez proudu.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře