Vítěz eurovoleb? Filip Turek (Přísaha a Motoristé).

Vítěz eurovoleb? Filip Turek (Přísaha a Motoristé).

Byť neskončili jako první, tak volby do Evropského parlamentu vyhráli. O kom je řeč? O koalice Přísaha a Motoristé v čele s lídrem Filipem Turkem.

Lídr kandidátky Přísahy a Motoristů Filip Turek je spokojený se ziskem dvou mandátů v evropských volbách. Výsledek odpovídá jeho očekávání, řekl novinářům. Voliči se podle něj nenechali znechutit kampaní konkurence, kterou Turek označil za dehonestační. V Evropském parlamentu by považoval za nejlogičtější zapojit se do frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), čeká ale ještě budoucí jednání. V ECR nyní působí ODS.

Předseda Motoristů Petr Macinka poděkoval voličům, že “udělili absolutní debakl zeleným a progrestivistickým stranám”. Turek řekl, že tajně doufal až ve tři mandáty. Předseda Přísahy Róbert Šlachta řekl, že si v duchu myslel na dva. Všichni vyjádřili s výsledkem spokojenost a poděkovali voličům. “Naši voliči se nenechali zastrašit ani znechutit, já jim za to strašně moc děkuju,” řekl Turek.

Kritizoval politické konkurenty za kampaň vůči sobě. “Ta dehonestační kampaň začala být tak brutální, že jsme nedokázali analyzovat, jestli nám to ještě pomáhá, nebo je to pro nás už poškozující,” řekl. Turek čelil zejména v závěru kampaně kritice za fotografie, na kterých je zachycen se svícnem s nacistickým symbolem či se zdviženou pravicí připomínající nacistické hajlování. “Mám z toho velkou radost, že žijeme mezi přemýšlivými občany, že se nenechají zmanipulovat hloupými dehonestačními kampaněmi,” řekl.

V nadcházejících dnech Turek očekává jednání o zapojení do frakce v Evropském parlamentu. “Pravděpodobně je pro nás nejlogičtější ECR,” řekl. Součástí frakce je ODS, polská opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS) nebo strana Bratři Itálie (FdI) premiérky Georgii Meloniové .

Turek chce v Evropském parlamentu usilovat o změnu směřování Evropské unie od zelené politiky. Bude také chtít přehodnotit migrační pakt.

Do štábu Přísahy a Motoristů po vyhlášení výsledků dorazil bývalý prezident Václav Klaus, který uskupení před volbami podpořil. “Z nuly se dostat na víc než deset procent hlasů při takové nepřízni médií je neuvěřitelný výsledek,” řekl Klaus. Podle něj uskupení jasně ukázalo, že některé věci jsou v Evropské unii nesmyslné, a voliči to ocenili. “Jsem rád, že se taková strana u nás objevila,” řekl. Straně přišel gratulovat také miliardář Richard Chlad nebo končící europoslanec ODS Jan Zahradil, který už v letošních volbách nekandidoval.

Zdroj: ČTK / foto: Filip Turek – facebook

, , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře