ČOI v roce 2022 zajistila 36 349 kusů padělků za téměř 81 milionů korun

ČOI v roce 2022 zajistila 36 349 kusů padělků za téměř 81 milionů korun

Česká obchodní inspekce se v průběhu minulého roku zaměřila na kontroly dodržování zákazu skladování, nabídky a prodeje padělaného zboží. Celkem uskutečnila 1 041 kontrol a porušení tohoto zákazu zjistila ve 435 případech, což je více než ve 40 % případů.

„Česká obchodní inspekce se dlouhodobě zaměřuje na příhraniční oblasti, kde stále převládá stánkový prodej, ale i na pevné provozovny ve vnitrozemí. Ve vyšší míře rovněž monitoruje i internetové obchody, kde prodej falzifikátů, napodobujících výrobky renomovaných značek, představuje velký problém. ČOI se této oblasti kontrolní činnosti bude důsledně věnovat i v následujícím období,“ řekl ke kontrolní akci ústřední ředitel ČOI Jan Štěpánek.

Česká obchodní inspekce provedla v období od 3. ledna do 30. prosince 2022 kontrolní akci zaměřenou na kontrolu dodržování zákazu nabídky za účelem prodeje, prodeje a skladování výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví nebo neoprávněného užívání označení chráněného podle zvláštního právního předpisu. Celkem uskutečnila 1 041 kontrol a u 435 kontrol zaznamenala porušení tohoto zákazu, což v procentuálním vyjádření představuje 41,8 %. Z hlediska sortimentu docházelo nejčastěji k porušení některých práv duševního vlastnictví u textilních výrobků a hraček. Z celkového počtu zajištěných výrobků převažovaly značky Nike, Lego, Pokémon Wizards, Tommy Hilfiger, Adidas, Louis Vuitton. V roce 2022 se inspektorům ČOI při kontrolní činnosti osvědčila zákonná možnost vstupu do uzavřených prostor, u kterých existuje důvodné podezření na uchovávání padělků.

Z celkového počtu 1 041 provedených kontrol pak bylo zjištěno porušení všech právních předpisů v 815 případech (78,3 %), ČOI, v rámci kontrolní akce, spolupracovala s orgány státní správy a samosprávy, např. s Policií České republiky (28 případů), živnostenskými úřady (10 případů), cizineckou policií, Celní správou České republiky a městskými/obecními úřady (celkem 7 případů).

coi celnici zpravy cr

Zajištěné výrobky a jejich struktura

Graf č. 1: Podíl vybraných sortimentních skupin na celkovém objemu zajištěných falzifikátů. Pod položkou další druhy výrobků jsou zahrnuty sluneční brýle a pouzdra, hodinky, bižuterie, brusky na chodidla a nástavce, pilníky na nehty, vlasové kartáče a hřebeny, zapalovače, kuřácké soupravy, řetízky, náramky, klíčenky, nože, obrazy a zrcátka.

Graf č. 2: Podíl vybraných ochranných známek v celkovém objemu zajištěných výrobků, jedná se o zajištěné výrobky značek nad 800 kusů, to znamená, že ochranné známky, které výčet neobsahuje, se vyskytovaly v nižším počtu než 800 kusů u zajištěných výrobků.

Uložená opatření

Česká obchodní inspekce v roce 2022 kromě sankčních opatření zajistila a mimo dosah kontrolovaných osob uložila celkem 36 349 kusů padělků v hodnotě vyčíslené v cenách originálů ve výši 80 543 417 Kč. Výrobky, které neodpovídají zvláštním právním předpisům, o nichž bude pravomocně rozhodnuto o jejich propadnutí nebo zabrání, budou následně zničeny nebo využity k humanitárním účelům.

ČOI v roce 2022, v rámci této kontrolní akce, uložila pravomocně celkem 710 pokut v hodnotě 13 471 000 Kč.

Zdroj a foto: Státní správa, čoi

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře