Legiovlak se na koleje vrací po vynucené pauze. S novou sezónou má i nový úkol

Další sezónu jízdy Legiovlaku po republice odstartoval náměstek Lukáš Klučka

Horažďovické nádraží se 1. června proměnilo v Lipjagy či jinou železniční stanici na Transsibiřské magistrále. Právě z toho nádraží totiž vyrazila na cestu po republice přesná kopie vlaku, který v letech 1918-1920 používali v Rusku naši legionáři.

Slavnostního představení repliky legionářského vlaku a zahájení letošní sezóny jeho putování po ČR se za resort obrany zúčastnili náměstek pro řízení sekce správy a řízení organizací Lukáš Klučka a poradkyně náčelníka Generálního štábu AČR brigádní generálka Lenka Šmerdová.

Projekt podpořilo Ministerstvo obrany

„Legionářské tradice jsou nedílnou součástí armádní historie a náš resort se hrdě hlásí k památce českých a slovenských vlastenců, kteří neváhali položit své životy za nezávislý stát. Jejich odhodlání je o to více fascinující, že bojovali za zemi, která v té době ještě neexistovala. Právě úspěchy československých legionářů na francouzské, ruské a italské frontě přesvědčily světové mocnosti, že si samostatný stát zasloužíme,“ zdůraznil náměstek ministra obrany. „Anabáze ruských legionářů a jejich nesnadný návrat do vlasti dokumentuje právě tento vlak, jehož věrnou kopii vybudovali nadšenci z řad Československé obce legionářské. Již šest let jezdí po našich železnicích a představuje naši slavnou vojenskou historii veřejnosti. Je to záslužný projekt. I proto jsme jej jako resort obrany za tu dobu podpořili šesti desítkami milionů korun a dalších 11 milionů korun poskytneme formou dotace i letos,“ řekl v projevu Klučka.

Inspirace legionářkou tradicí

Na jeho vystoupení navázala Lenka Šmerdová, která pozdravila přítomné jménem Armády České republiky. „Tato věrná a přesná expozice popisuje život a podmínky služby našich legionářů v zahraničí. Samotná prohlídka je pro mne neskutečným zážitkem. Věřím, že podobně to vnímají všichni, kteří ji absolvují. Je pro mne nesmírně důležité, aby se o našich legionářích více mluvilo a hlavně více vědělo. My vojáci si vážíme jejich nasazení, jejich vůle a přesvědčení. Právě proto nesou naše jednotky čestné názvy, které se nechaly inspirovat legionářskou tradicí,“ dodala generálka Šmerdová.

Prezentuje i novodobé mise

Legiovlak se na koleje vrací po vynucené pauze. S novou sezónou má i nový úkol – seznamovat veřejnost a především mládež s tradicemi Armády České republiky od legií, přes druhoválečný odboj až k novodobým misím. Návštěvníci mohou ve třinácti vagónech vidět například po zuby ozbrojený improvizovaný obrněný vůz s kulomety a kanonem, štábní, dílenský a zdravotnický vůz, expozice uniforem, ale také vagóny pro ubytování vojáků a pojízdnou vojenskou poštu.. Expozice je pro zájemce přístupná vždy zdarma, Z Horažďovic bude Legiovlak pokračovat do Milevska, Bechyně, Třeboně a dalších nádraží České republiky.

LEGIO VLAK zastavky v roce 2021

Zdroj a foto: Ministerstvo obrany ČR

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře