Klub ANO v Ostravě se dále štěpí, přišel o sedmého člena

Klub zastupitelů hnutí ANO v Ostravě opustil sedmý člen, náměstek primátora Karel Malík. Chce přejít do nového klubu primátora Tomáše Macury (dříve ANO), který tak bude mít už sedm členů

Štěpení klubu ANO, které nastalo po vyloučení Macury, vedlo k rozpadu ostravské koalice tvořené kromě ANO také Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty. Ve městě tak začalo nové koaliční vyjednávání. Možných variant koalice je několik. Předsedkyně klubu ANO Hana Tichánková ČTK dnes řekla, že další odchody již neočekává.

Hnutí ANO volby ve městě s převahou vyhrálo a i po odchodu některých členů stále zůstává nejsilnějším politickým klubem v městském zastupitelstvu. Má 14 mandátů. Další uskupení dosavadní koalice měla dohromady 12 zastupitelů – devět bylo ze Spolu a tři zastupitele měli Piráti. V opozici dosud bylo hnutí Ostravak s osmi mandáty, SPD se sedmi zastupiteli, Starostové pro Ostravu se čtyřmi mandáty a Ostravská levice se třemi. Například lídr druhého nejsilnějšího uskupení Spolu Jan Dohnal (ODS) se domnívá, že koalice bude mít širší podobu než doposud.

“Potvrzuji informaci, že jsem podal rezignaci na členství v klubu (hnutí ANO). Ty důvody jsou asi víceméně obdobné jako u kolegů přede mnou,” uvedl Malík. Dodal, že se mu nelíbilo, jakým způsobem byl z klubu vyloučen primátor, ani důvody k jeho vyloučení. “Ještě jsem oficiálně do klubu primátora nepřestoupil, ale s největší pravděpodobností to tak dopadne, pokud mě samozřejmě kolegové přijmou,” uvedl Malík.

Tichánková uvedla, že současnou situaci a odchody členů hodnotí spíše kladně. “Jsem v době, kdy uvnitř hnutí probíhá nějaká nepříjemná situace. Lidé se musí jednoznačně vymezit. Čtyři, kteří nehlasovali pro odvolání primátora (z klubu), nám řekli, že zůstanou v klubu. My samozřejmě nemáme žádnou možnost ověřit jejich myšlenky. Jak se říká, vrána k vráně sedá… jednoznačně to vypovídá o charakteru těch lidí a o tom, jakým způsobem se chtějí ubírat dále,” uvedla Tichánková. Dodala, že odcházející členy podpořili voliči hnutí ANO. “Oni se v tuto chvíli chovají jako krysy opouštějící nějakou pomyslnou loď,” řekla Tichánková. ANO je podle ní připraveno zahájit jednání o nové koalici se všemi subjekty v zastupitelstvu, nový klub primátora nevyjímaje. “Čím více mandátů tím lépe, ale i po odchodu těch lidí zůstáváme nejsilnějším klubem a máme silný koaliční potenciál,” míní Tichánková.

Problémy v ostravské buňce ANO odstartovala volba prezidenta. V ní Macura, podobně jako moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (dříve ANO), veřejně podpořil Petra Pavla na úkor stranického šéfa Andreje Babiše. Oba moravskoslezští politici pak hnutí opustili. V případě Macury následovalo jeho vyloučení z klubu ostravských zastupitelů, a to s odůvodněním, že nebyl loajální k vedení hnutí. Stejně tak klub vyloučil i náměstkyni primátora Zuzanu Bajgarovou. Následně klub opustili náměstkyně Kateřina Šebestová a zastupitelé Robert Čep, Ondřej Němeček a Maxim Pachomov. Počet členů klubu ANO tak klesl z 21 na 15 a odchodem Pachomova koalice, která původně měla převahu 33 hlasů, ztratila většinu v zastupitelstvu. Dnes přišel klub o dalšího člena. V Ostravě před krátkou chvílí začal Oblastní sněm hnutí ANO, které by na něm mělo nominovat kandidáta na primátora.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře